نسخه چاپی

قیمت نفت ایران در آستانه 50 دلار قرار گرفت

افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی در هفته منتهی به 14 اكتبر تداوم پیدا كرد و نفت ایران در آستانه 50 دلار قرار گرفت.

به گزارش نما به نقل از شانا، قیمت نفت خام سبک ایران در هفته منتهی به 14 اکتبر (جمعه، 23مهر) با 81 سنت افزایش به 48 دلار و 66 سنت برای هر بشکه رسید، میانگین قیمت نفت خام سبک ایران از ابتدای امسال تاکنون 39 دلار و 28 سنت بوده است.

قیمت نفت خام سنگین ایران با 85 سنت افزایش به 47 دلار و 40 سنت برای هر بشکه رسید؛ میانگین قیمت نفت سنگین ایران امسال تاکنون 37 دلار و 18 برای هر بشکه بوده است.

قیمت سبد نفتی اوپک نیز در هفته مورد بررسی، به 48 دلار و 50 سنت برای هر بشکه رسید که نسبت به هفته پیش از آن، 99 سنت افزایش نشان می دهد.

به گزارش مدیریت کل امور اوپک و روابط با مجامع انرژی، هر بشکه نفت خام دبلیو تی آی آمریکا در هفته منتهی به 14 اکتبر با یک دلار و 10 سنت افزایش، 50 دلار و 62 سنت برای هر بشکه معامله شد.

همچنین قیمت نفت خام شاخص برنت دریای شمال با 77 سنت افزایش 50 دلار و30 سنت برای هر بشکه معامله شد.

قیمتهای نفت خام شاخص دوبی و عمان به ترتیب با 98 و 99 سنت افزایش به 49 دلار و 61 و 49 دلار و 80 سنت برای هر بشکه رسید.
عوامل متعددی در هفته مورد بررسی در تقویت قیمت‌ها نقش داشتند. در همین رابطه می‌توان به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی(IEA) اشاره کرد.

آژانس مذکور بر این عقیده است که تصمیم‌گیری اوپک در خصوص کاهش سقف تولید نفت این سازمان، می‌تواند سبب حذف عرضه مازاد نفت در بازار تا قبل از نیمه دوم سال 2017 شود.

تحلیلگران بر این باورند که تولید نفت آمریکا با روند کاهشی روبرو خواهد شد که این امر تاثیر سطح بالای ذخیره‌سازی‌ها به بازار را خنثی خواهد کرد.

بر اساس گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، تولید نفت‌خام این کشور در هفته منتهی به 14 اکتبر با 17 هزار بشکه در روز کاهش نسبت به هفته گذشته به هشت میلیون و 500 هزار بشکه در روز رسید.

این گزارش، افزایش سطح ذخیره‌سازی نفت‌خام به میزان 4 میلیون و 900 هزار بشکه را که برای اولین بار در 5 هفته گذشته رخ داد، تحت‌الشعاع قرار داد. در طول 5 هفته گذشته سطح ذخیره‌سازی‌های نفت‌خام آمریکا در مجموع 26 میلیون بشکه کاهش یافته است.

۱۳۹۵/۸/۲

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: