نسخه چاپی

اظهارات كدام مقام ایرانی قیمت نفت را افزایش داد؟

در حالی كه عراق گفته خواهان معاف شدن از توافق اوپك برای كاهش تولید است، قیمت نفت امروز تحت فشار قرار گرفت، اما موضع ایران مبنی بر اینكه دیگر اعضا را برای پیوستن به فریز تولید تشویق خواهد كرد موجب شد تا قیمت نفت افزایش یابد.

به گزارش نما ، پارس نیوز به نقل از رویترز نوشت: قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با 6 سنت افزایش به 51 دلار و 84 سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا نیز با 5 سنت کاهش به 50 دلار و 80 سنت رسید. جبار اللعیبی، وزیر نفت عراق گفت، بغداد می خواهد از هرگونه طرح کاهش تولید اوپک با هدف مستثنی شود.

فلاح الامیری، رئیس شرکت دولتی بازاریابی نفت عراق نیز گفته که سهم عراق از بازار نفت به دلیل جنگ هایی که این کشور از دهه 2980 با آن مواجه بوده کاهش یافته است. «اگر این جنگ ها نبود، ما الان باید 9 میلیون بشکه نفت تولید می کردیم.»

اوپک ماه گذشته طرح هایی را برای کاهش تولید خود و رساندن آن به 32.5 تا 33 میلیون بشکه در روز اعلام کرد. تولید نفت اوپک در ماه سپتامبر به 33.39 میلیون بشکه در روز رسید. قرار است جزئیات این طرح در نشست دوره ای اوپک در 30 نوامبر نهایی شود.

دیوید هافتون، تحلیلگر بازار نفت در این باره گفت: «تصمیم به کاهش تولید به 33 میلیون بشکه در روز قیمت نفت را در محدوده 50 تا 60 دلار حفظ خواهد کرد، زیرا حداقل نشان می دهد که موضع عربستان تغییر کرده و اینکه اوپک جدی است و می تواند بر اختلاف نظرهای سیاسی فائق آید.»

عراق گفته، تولید نفتش این ماه اندکی بیش از 4.774 میلیون بشکه در روز ماه سپتامبرخ واهد بود.

اما اظهارات امیرحسین زمانی نیا، معاون وزیر نفت ایران به افزایش قیمت نفت در جلسه امروز کمک کرد. زمانی نیا گفت، تهران دیگر اعضای اوپک را برای پیوستن به طرح فریز تولید تشویق خواهد کرد. وی افزود، محدوده 55 تا 60 دلار رقمی عادلانه برای برقراری ثبات در بازار است.

۱۳۹۵/۸/۳

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: