نسخه چاپی

سناریوهای جدید گرانی برق

معاون وزیر نیرو با اشاره به رشد ۵ درصدی مصرف برق ایران برای سال ۹۶ خواستار اعمال تعرفه جدید برای مشتركان پرمصرف برق شد و گفت: اقتصاد صنعت برق با اصلاح تعرفه فروش برق به مردم باید احیا شود.

به ‌گزارش نما به نقل از مهر، هوشنگ فلاحتیان امروز در کنفرانس بین‌المللی صنعت برق با بیان اینکه در حال حاضر «برق برای همه» هدف راهبردی صنعت برق کشور است، در تشریح راهبردهای وزارت نیرو برای مقابله با چالش‌های صنعت برق، گفت: این راهکارها شامل ساماندهی اقتصاد برق از طریق اصلاح تعرفه‌های انرژی و انشعاب و اعمال تعرفه‌های جدید برای مصارف خارج از الگوی مصرف، ایجاد نهاد تنظیم مقررات برق، ایجاد نیروگاه‌های سیکل ترکیبی و خروج نیروگاه‌های راندمان پایین از چرخه تولید برق کشور است.

معاون وزیر نیرو با اعلام اینکه استفاده از توربین‌های کلاس F و H با راندمان بیش از ۵۸ درصد و افزایش سرمایه‌گذاری دولت در شبکه‌های فوق توزیع و انتقال و رفع موانع سرمایه‌گذاری خارجی در صنعت برق نیز بخش دیگری از راهکارهای وزارت نیرو است، تصریح کرد: هم اکنون تأمین منابع مالی لازم برای توسعه کاربرد انرژی‌های تجدید پذیر از طریق سوخت صرفه جویی شده و افزایش عوارض مربوطه و همچنین تعویض کنتورهای هوشمند با کنتورهای معمولی بعنوان راهکارهای وزارت نیرو برای مقابله با چالش‌های صنعت برق در دستور کار قرار گرفته است.

این مقام مسئول با بیان اینکه توسعه نیروگاه‌های مقیاس کوچک و پراکنده و تولید هم‌زمان برق، حرارت و آب شیرین و همچنین اجرای برنامه‌های مدیریت بار و حمایت از سازندگان تجهیزات داخلی بخش دیگری از این راهکارها خواهد بود، اظهار داشت: از دهه ۱۹۷۰ میلادی تاکنون با رشد مصرف انرژی مواجه بوده‌ایم، آنچه در دنیای جدید تجربه می‌کنیم مبتنی بر رشد جمعیت، تکنولوژی جدید و دغدغه‌های زیست محیطی است.

وی با اشاره به رشد مصرف انرژی در آینده بر مبنای سه سناریو پیش‌بینی شده از سوی شورای انرژی در سال ۲۰۱۶ توضیح داد: این سه سناریو شامل مکانیزم بازار مبنای قیمت در تمامی حوزه‌ها، هماهنگی بین‌المللی بین دولت‌ها و اقدام مستقل کشورها خواهد بود.

فلاحتیان با اشاره به پیش‌بینی افزایش حداقل ۲ برابری میزان مصرف برق جهان تا سال ۲۰۶۰ میلادی، اظهار داشت: مصرف برق در ۴۵ سال آینده حدود ۲ برابر مصرف کنونی خواهد بود و به همین منظور تمایل به سمت استفاده از انرژی‌های پاک فراگیر خواهد شد.

معاون وزیر نیرو، یادآور شد: در طول سال‌های آینده شاهد کاهش مصرف نفت و افزایش مصرف برق نیز خواهیم بود، وجود حدود ۳ میلیارد خودرو درجهان تا سال ۲۰۶۰ باعث می‌شود تا برای تأمین سوخت مورد نیاز آنان، خودروسازان تمایل به ساخت خودروهای برقی پیدا کنند که از این بابت نیز صنعت برق جهان بایستی پاسخگوی نیاز جامعه باشد.

وی با اشاره به اینکه از سال ۲۰۰۰ سرمایه گذاری در بخش انرژی‌های تجدید پذیر با ۵۰ میلیارد دلار اعتبارآغاز شده است، تاکید کرد: در سال ۲۰۱۵ میلادی میزان سرمایه گذاری در بخش انرژی‌های تجدید پذیر به ۳۰۰ میلیارد دلار افزایش پیدا کرده است.

معاون وزیر نیرو با بیان اینکه در این راستا سرمایهگذاری کشورهای خاورمیانه عمدتاً برای تولید برق در بخش نیروگاه‌های فسیلی و سرمایه گذاری کشورهای آمریکای لاتین و اتحادیه اروپا در بخش انرژی‌های تجدید پذیر بوده است، با اشاره به رتبه ۱۴ جهانی ایران از نظر ظرفیت نصب شده برق، یادآور شد: اگر رشد حدود ۵ درصدی مصرف برق ادامه داشته باشد، سال آینده باید زیرساخت‌های برق کشور تقویت شود.

فلاحتیان ادامه داد: با توجه به پیش بینی سالانه بیش از ۵.۵ درصد رشد صنعت، تا سال ۲۰۲۱ میلادی نیاز به ۲۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری برای احداث تاسیسات جدید و بهینه‌سازی تاسیسات کنونی است.

وی چالش‌های صنعت برق را فروش انرژی برق بر اساس تعرفه‌های تکمیلی، انباشت بدهی‌های صنعت برق، کمبود منابع مالی، عدم سرمایه گذاری کافی در طرح‌های توسعه و انباشت بدهی مشترکین و مطالبات ناشی از صادرات برق عنوان کرد و گفت: امیدواریم اقتصاد برق ساماندهی شده و در مسیری قرار گیرد تا فضای کسب و کار برق بهبود یابد.

این مقام مسئول در پایان با بیان اینکه در تاسوعا و عاشورای حسینی شاهد ۲۰ هزار مگاوات و در روزهای اخیر شاهد ۳۰ هزار مگاوات افزایش بار بودیم، خاطرنشان کرد: باید با توجه به کاهش دمای هوا، علت این جهش مصرف برق مورد بررسی قرار بگیرد.

۱۳۹۵/۸/۳

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...