نسخه چاپی

قصد عربستان برای بازگشت قدرتمند به لبنان

منابع سیاسی به نقل از ولید البخاری، حافظ منافع عربستان سعودی در لبنان نقل كردند كه جبران باسیل، وزیر امور خارجه لبنان و تعدادی از سیاستمداران لبنانی روز جمعه دو نامه از طرف های عربستانی دریافت كرده اند كه یكی از آنها از سوی عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان بوده است.

به گزارش نما به نقل از دیپلماسی ایرانی: منابع سیاسی به نقل از ولید البخاری، حافظ منافع عربستان سعودی در لبنان نقل کردند که جبران باسیل، وزیر امور خارجه لبنان و تعدادی از سیاستمداران لبنانی روز جمعه دو نامه از طرف های عربستانی دریافت کرده اند که یکی از آنها از سوی عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان بوده است.

به گزارش روزنامه العرب، چاپ لندن، به گفته این منابع تحولات هفته های اخیر سبب شده است تا لبنان دوباره به رده اولویت های عربستان سعودی بازگردد.

در همین رابطه گفته می شود که بحران مالی شرکت "سعودی اوجیه" که ریاست آن بر عهده سعد حریری، نخست وزیر مکلف لبنانی است، رو به پایان است چرا که محمد الجدعان، وزیر دارایی جدید عربستان اعلام کرده که دولت عربستان دستور به تسویه حساب شرکت های خصوصی از جمله شرکت "سعودی اوجیه" داده است.

به گفته این منابع وزارت دارایی عربستان دستوراتی صادر کرده است مبنی بر این که باید بدهی 26 میلیارد دلاری دولت عربستان به شرکت های خصوصی پرداخت شود. در نشست شورای اقتصاد و توسعه که به ریاست محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد عربستان برگزار شد قرار شد تا تمامی بدهی های دولت به شرکت های خصوصی تا پایان ماه دسامبر تسویه شود.

منابع دیپلماتیک همچنین گفتند که عربستان سعودی تصمیم گرفته است تا دوباره به عنوان یک بازیگر فعال به عرصه سیاسی لبنان بازگردد. به گفته این منابع تماس ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان با میشل عون، رئیس جمهوری منتخب لبنان که فراتر از پروتکل ها انجام شد در همین راستا بود. چرا که به طور پروتکلی معمولا روسای جمهوری، رهبران و پادشاهان کشورهای مختلف برای تبریک به همتایان خود در لبنان تلگراف می فرستند اما ملک سلمان شخصا تصمیم گرفت که با میشل عون تماس بگیرد و انتصاب او به سمت ریاست جمهوری لبنان را به وی تبریک بگوید که نشان از آن دارد که لبنان اهمیت ویژه ای برای عربستان پیدا کرده است.

توجه دوباره ریاض به لبنان زمانی به وجود آمد که سعد حریری با بازگشت به لبنان رایزنی های سیاسی خود را پی گرفت و موفق شد بحران سیاسی حاکم بر این کشور برای انتخاب رئیس جمهور را بعد از دو سال و نیم بشکند. همچنین گفته می شود ثامر السبهان، که وزیر عربستان در امور کشورهای عربی حوزه خلیج فارس است، بعد از سفر ناگهانی به بیروت در آستانه انتخابات پارلمانی برای انتخاب رئیس جمهور، پرونده لبنان را تحویل گرفته است.

در همین راستا برخی منابع می گویند اظهاراتی از وزیر امور خارجه لبنان به بیرون درز کرده که نسبت به درگیر شدن حزب الله در امور سوریه تحفظ نشان داده و گفته است که "باید همه گروه هایی که در سوریه درگیر شده اند از این کشور خارج شوند و سوریه را برای سوریه ها بگذارند."

۱۳۹۵/۸/۲۳

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: