نسخه چاپی

لزوم ارتقای سطح همكاری های ایران و روسیه

دكتر لاریجانی در دیدار با رئیس شورای فدراسیون روسیه بر لزوم ارتقای سطح همكاری های اقتصادی، سیاسی، پارلمانی و امنیتی ایران و روسیه تاكید كرد.

به گزارش نما به نقل از خبرگزاری خانه ملت رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه روابط پارلمانی ایران و روسیه بسیار خوب و صمیمانه است، گفت: سفر رئیس شورای فدراسیون روسیه به ایران سفر مهمی در راستای ارتقای سطح روابط تجاری دو کشور در زمینه همکاری های سیاسی، پارلمانی و امنیتی خواهد بود.

لاریجانی امشب بعد از دیدار و گفت وگو با والنتینا ماتوینکو در نشست خبری گفت: از اینکه ریاست شورای فدراسیون روسیه و همکارانشان دعوت ما را پذیرفتند، خرسندیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: روابط ایران و روسیه در سال های اخیر دامنه گسترده ای پیدا کرده و هم در زمینه های اقتصادی و هم در زمینه رایزنی های سیاسی و همکاری های امنیتی روابط بسیار تنگاتنگ و رو به جلویی داشته ایم.

وی با بیان اینکه روابط پارلمانی ایران و روسیه بسیار خوب و صمیمانه است، تصریح کرد: مذاکرات امروز بسیار مفید و سازنده بود و پیشنهاداتی داشتند که در زمینه های مختلف با توجه به شرایط بین المللی و منطقه ای هماهنگی هایی بین دو کشور انجام شود.

دکتر لاریجانی ادامه داد: در حوزه همکاری های اقتصادی برای اینکه توسعه در بخش های مختلف انجام شود، بحث های خوبی صورت گرفت و همکاری در زمینه های راه آهن و انرژی و مخصوصاً پیشنهاد برای همکاری نزدیک تر بین استان های ایران و روسیه صورت بگیرد.

وی با بیان اینکه تحولات در صحنه بین المللی رخ داده است، افزود: همکاری های مشترکی در منطقه بین دو کشور وجود دارد و گفتگوهای بسیار خوبی انجام شد و فکر می کنم سفر رئیس شورای فدراسیون روسیه به ایران سفر مهمی در راستای ارتقای سطح روابط تجاری دو کشور در زمینه همکاری های سیاسی، پارلمانی و امنیتی خواهد بود.

براساس این گزارش در ادامه این نشست خبری، والنتینا ماتوینکو رئیس شورای فدراسیون روسیه نیز گفت: از رئیس مجلس شورای اسلامی ایران بابت دعوت شان تشکر می کنم، بین پارلمان های دو کشور روابط خیلی خوبی شکل گرفته که این اهمیت زیادی دارد، مخصوصاً در دوره کنونی که شرایط بغرنجی در سطح بین المللی وجود دارد.

وی ادامه داد: من با رئیس مجلس شورای اسلامی ایران کاملا موافق هستم که روابط اقتصادی و تجاری دو کشور از تحرک خوبی در این اواخر برخوردار شده و به خوبی رو به رشد گذاشته است.

رئیس شورای فدراسیون روسیه گفت: توافقات بین رهبران دو کشور در حوزه توسعه روابط علمی، فنی، فناوری، اقتصادی، تجاری و فرهنگی حاصل شده است که هم جهت با منافع دو ملت است و وظیفه ما این است که تمامی تلاش خود را برای اجرای توافقات به عمل آوریم.

والنتینا ماتوینکو افزود: در جریان مذاکرات ذکر شد که هم پارلمان ایران و هم شورای فدراسیون روسیه کاملا مصمم به توسعه روابط بین دو کشور هستند. ما ارزش و اهمیت زیادی برای انجام همکاری های فشرده در حوزه مبارزه با تروریسم بین المللی قائل هستیم و هماهنگی ها در این رابطه ادامه خواهد یافت.

وی تصریح کرد: در بسیاری از مسائل مواضع دو کشور خیلی به هم نزدیک یا کاملا منطبق هست و این یک شرایط خوب را برای همکاری های خیلی خوب ایران و روسیه فراهم می کند.

رئیس شورای فدراسیون روسیه بیان کرد: امروز به لطف حصول برجام و توافق هسته ای ایران با 6 کشور بزرگ که به دست آمده، فضای خوبی برای اینکه همکاری ها در حوزه های مختلف صنعتی، علمی، آموزشی و فرهنگی توسعه یابد، حاصل شده است تا از پتانسیل های دو کشور به نفع دو ملت استفاده شود.

۱۳۹۵/۸/۲۳

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...