نسخه چاپی

آمریكا: نمی‌دانیم خریدار آب سنگین ایران كیست

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریكا در واكنش به خبر انتقال مازاد آب سنگین ایران به عمان گفت كه دولت آمریكا در آینده نزدیك از ایران آب سنگین خریداری نخواهد كرد.

به گزارش نما به نقل از ایسنا: سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به خبر انتقال مازاد آب سنگین ایران به عمان گفت که دولت آمریکا در آینده نزدیک از ایران آب سنگین خریداری نخواهد کرد.

جان کربی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در نشست خبری روز دوشنبه خود در پاسخ به سوالی درباره انتقال مازاد آب سنگین ایران به عمان برای فروش و اینکه چه کسی خریدار آن خواهد بود، اظهار داشت: من نمی دانم که چه کسی قرار است آب سنگین ایران را خریداری کند. من انتظار ندارم که دولت آمریکا در آینده نزدیک از ایران آب سنگین بخرد.

براساس این گزارش پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه آمریکا، کربی بار دیگر در پاسخ به سوالی درباره گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی که در آن اعلام کرده بود، ذخیره آب سنگین ایران از محدوده 130 تن فراتر رفته است، گفت: ما پیش از این درباره این موضوع صحبت کرده ایم. ما و آژانس قبول داریم که آنها از محدوده خود فراتر رفته اند اما مقدار آن ناچیز است و ایرانی ها آن را به اطلاع آژانس رسانده‌اند و در حال حاضر نیز به آن رسیدگی می‌کنند.

وی ادامه داد: تمرکز ما این است که اطمینان یابیم ایران همچنان به تعهدات خود پایبند می‌ماند و من نیز فراتر از گزارشات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حرفی نمی‌زنم.

این سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا همچنین گفت: به یاد داشته باشید که سیستم نظارت بر ایران در حال کار کردن است و ما متوجه این مساله شدیم و ایران نیز در حال رسیدگی به آن است. منظور من این است که آنها از محدوده فراتر رفتند و سپس مازاد (آب سنگین) را از کشور خارج کردند و این به معنی پایبندی به تعهدات برجام است. ما نیز همچنان به کار خود ادامه می دهیم و این مهم ترین بخش است.

کربی در بخش دیگری از این نشست خبری گفت که توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 یکی از نمونه های همکاری سازنده واشنگتن با مسکو است که به حصول نتیجه منجر شده است. بنابراین، امیدواری وجود دارد که در زمینه بحران سوریه نیز با روسیه به یک نتیجه درست برسیم.

۱۳۹۵/۹/۲

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...