نسخه چاپی

كشورهای عربی معتقدند ترامپ باید به جای لغو برجام، در منطقه با ایران مقابله كند

روزنامه واشنگتن‌پست نوشته است كه نمایندگان كشورهای عربی در نشستی كه هفته گذشته در امارات برگزار شد، معتقد بوده‌اند كه ترامپ باید به برجام پایبند بماند، اما در منطقه با ایران مقابله كند.

به گزارش نما به نقل از فارس، هفته گذشته در جزیره «صیر بنی یاس» در جنوب شهر «ابوظبی» امارات نشستی غیرعلنی با حضور شمار زیادی از مقامات و کارشناسان سیاسی از جمله «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و «وندی شرمن» معاون پیشین وزارت خارجه آمریکا برگزار شد.

در نشست سالانه «مجمع صیر بنی یاس» موضوعات مختلفی از جمله توافق هسته‌ای با ایران، آینده سیاست آمریکا در خاورمیانه و بحران سوریه مورد بحث قرار گرفت، اما به دلیل آنکه این نشست غیرعلنی بود، محتوای بحث‌ها منتشر نشد.

«دیوید ایگناتیوس» ستون‌نویس روزنامه «واشنگتن‌پست» که در این نشست حضور داشته، بخشی از اظهارات مطرح شده در این نشست را بدون نام بردن از افراد در گزارشی منتشر کرده است.

به گفته وی، سیاست دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور جدید آمریکا در قبال ایران و بحران سوریه در صدر موضوعات مورد بحث در این نشست قرار داشته است.

ایگناتیوس با بیان اینکه نمایندگان کشورهای عربی در این نشست چندان هم از پایان دوره ریاست‌جمهوری «باراک اوباما» ناراحت نبودند، نوشته است: «ترامپ در طول رقابت‌های انتخاباتی گفته بود که یا توافق هسته‌ای را فسخ می‌کند یا آن را مورد مذاکره مجدد قرار می‌دهد. اما اینجا تقریبا اجماع وجود داشت که ترامپ باید توافق هسته‌ای را به عنوان یک کار انجام شده بپذیرد و در عوض بر مقابله با رفتار تهاجمی ایران متمرکز شود. این اجماع حتی مقاماتی را هم که جزو سرسخت‌ترین منتقدان توافق بودند، در بر می‌گرفت.»

یکی از مقامات برجسته کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس گفته است: «فقط کسی که بخواهد ما را به دنیای مجهولات بفرستد، این (توافق) را پاره می‌کند.»

یک مقام دیگر هم با وجود انتقاد از نحوه مذاکره در مورد برنامه جامع اقدام مشترک، گفته است: «واقعا هیچ‌کس مخالف توافق نیست.»

بنا بر این گزارش، بسیاری از حاضران در این نشست ابراز امیدواری کرده‌اند که ترامپ محکم‌تر در برابر ایران بایستد. ایگناتیوس به ادعای ترامپ در طول رقابت‌های انتخاباتی اشاره کرده که گفته بود در صورتی شلیک قایق‌های ایرانی به سمت ناوهای آمریکایی، این قایق‌ها قرار خواهند گرفت.

وی در بخش دیگری از گزارشش نوشته است که احتمال همسویی ترامپ با روسیه در مورد سوریه از دیگر موضوعات مورد بحث بود.

به گفته ایگناتیوس، هرچند تصور می‌شود که کشورهای عربی احتمالا از چنین احتمالی ناخرسند باشند، اما از آنجا که اکنون روسیه طرف برنده بحران به نظر می‌رسد، برخی کشورها به سمت مسکو متمایل شده‌اند.

وی نوشته است که شرکت‌کنندگان چندان هم با برگزاری نشستی برای ایجاد مصالحه بی‌میل نبودند و تعدادی از سخنران‌ها در مورد احتمال مذاکرات اعضای دائم شورای امنیت با کشورهای ذی‌نفوذ منطقه از جمله ترکیه، ایران و عربستان صحبت کرده‌اند.

به نوشته ایگناتیوس، با این حال کارشناسان هشدار داده‌اند که چنین نشستی نباید به یک نشست «یالتا 2» بدل شود، که در آن روسیه و آمریکا بخواهند «حوزه نفوذ» خود را در منطقه مشخص کنند.

۱۳۹۵/۹/۴

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...