نسخه چاپی

رفیعائی در گفتگو با نما:

اولویت كشور هواپیما نیست، به چرخه در آوردن چرخ اقتصاد است

عکس خبري -اولويت کشور هواپيما نيست، به چرخه در آوردن چرخ اقتصاد است

استاد دانشگاه، گفت: نسبت به خرید هواپیما، قطعا نیازهای مهمتر دیگری داریم، نمی گویم بحث نوسازی ناوگان هوایی مهم نیست، اما می شد از منابع دیگر تامینش كرد، در حالی كه در حوزه زیر ساخت ها و به گردش در آوردن چرخه اقتصاد اولویت بندی های بیشتری داریم.

رفیعائی، استاد دانشگاه و کارشناس اقتصاد مقاومتی در گفتگو با نما در خصوص اولویت نداشتن خرید هواپیما در مقطع فعلی، َگفت: خرید هواپیما اگر در راستای تامین زیر ساختها باشد نیاز است، منتها تامین نیازها باید بر اساس توازن باشد.
وی ادامه داد: در حوزه حمل و نقل و صنعت هوایی که با فرسودگی هواپیماهای کشور مواجه ایم، نیاز به خرید هواپیما داریم، منتها تامین نیاز بر این اساس باشد که با بهترین شرایط بتوانیم آن را رفع کنیم، از جمله برای خرید هواپیما، سرمایه گذار تعریف کنیم، یعی فاینانسر برایش بگذاریم، نه اینکه به صورت مستقیم خریداری کنیم، پیش بپرداخت بپردازیم که معلوم نیست چهار روز دیگر، برنامه ای برای عدم تحویل بچینند و یا نچینند.
رفیعائی با اشاره به اینکه نسبت به خرید هواپیما، قطعا نیازهای مهمتر دیگری داریم و ادامه داد: نمی گویم بحث نوسازی ناوگان هوایی مهم نیست، اما می شد از منابع دیگر تامینش کرد، در حالی که در حوزه زیر ساخت ها و به گردش در آوردن چرخه اقتصاد اولویت بندی های بیشتری داریم.
مدرس دانشگاه اشاره کرد: این بودجه را می توانستند در مسیر توسعه اقتصادی کشور هزینه کنند که عامه مردم مستقیم لمسش کنند و نیاز چرخه هوایی کشور را به روش های دیگر تامین کنند، که نخواهد اعتبار از چرخه اقتصادی مردم خارج شود. اگر در حوزه صنعت و تولید به جریان می انداختیم، کارآفرینی می شد و تولیدات را افزایش می دادیم، ارز آوری برای کشور داشت. خیلی می توانست بهتر باشد.
وی افزود: هواپیما را یک عده خاص سوار می شوند، مخصوصا هواپیماهای لوکس یا قاره پیما که قطعا یک درصد بسیار پایینی از مردم از آن استفاده می کنند، برخی دلیل این خرید را گسترش حوزه توریسم ذکر می کنند، می شد این نیاز کشور را از منابع دیگر، غیر مستقیم و یا سرمایه گذار مستقل تامین کند، نه اینکه از بودجه کشور هزینه کنیم، کشور اولویتهای دیگری دارد، اولویتش در حال حاضر به چرخه در آوردن اقتصاد کشور است، تا از این وضعیت رکود خارج شویم و نقدینگی مصرفی مردم بالا برود و تا پول در جیب مردم نباشد، چرخه اقتصادی به جریان در نمی آید.
کارشناس اقتصاد مقاومتی با اشاره به اینکه بودجه خرید هواپیما کم نیست، در حالی که می شد این بودجه را در بدنه عامه جامعه هزینه کرد و خاطر نشان کرد: این بودجه می توانست در حوزه زیرساختها، صنعت و تجارت صرف بشود.
وی در پایان گفت: برای خرید هواپیما دولت باید، سرمایه گذار داخلی و یا خارجی را مشارکت دهد، آنها هواچیما را خرید کنند، وارد کشور کنند، هم نیاز کشور بر طرف می شود و هم برای سرمایه گذار درآمد زایی ایجاد می شود.

۱۳۹۵/۹/۵

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...