نسخه چاپی

اختلالات اینترنت ایران تأیید شد

در حالیكه یكی دو روز پیش، یكی از دارندگان شبكه توزیع محتوا (CDN) كشور پرده از اختلالات گسترده اینترنت كشور برداشت اما این بار قطع دسترسی به بازی كلش آو كلنز باعث تأیید اختلالات از زبان مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای شد.

به گزارش نما به نقل از تسنیم، اختلال ورود به بازی‌های سوپرسل (کلش آو کلنز و کلش رویال) طی هفته اخیر، موجب بروز گمانه‌زنی‌هایی پیرامون فیلتر شدن این بازی‌های محبوب در کشور شد.

اختلال و مشکل سراسری در اتصال به سرور این بازی‌ها موجب شد تا موضوع فیلتر آنها به شکلی جدی‌تر مطرح شود زیرا امکان دسترسی به آنها توسط هیچ یک از سرویس دهندگان اینترنتی کشور نبود.

علاوه بر این چون تیم توسعه بازی‌های سوپرسل واکنشی نسبت به اختلال پیش آمده برای کاربران ایرانی نداشت، می‌توان وجود مشکل در سرورهای این بازی را رد کرد زیرا در غیر این صورت با واکنش سریع و نهایتا عذرخواهی مواجه می‌شد.

بنابراین دو احتمال قوی‌تر از سایر احتمالات مطرح بود؛ یکی فیلتر شدن این بازی‌ها و دیگری اختلال اینترنت کشور.

این اتفاق هم‌زمان با قطع شبکه اینترنت یکی از اپراتورهای موبایل در تهران افتاد و لذا بحث اختلال اینترنت کشور به شکلی جدی‌تر مطرح شد تا اینکه یکی از اولین شرکت‌های دارنده شبکه توزیع محتوا (CDN) ایران به صورت رسمی پرده از اختلالات شبکه اینترنتی ایران برداشت.

این شرکت اعلام کرد: اختلالات شدید در اینترنت کشور باعث از دسترس خارج شده بسیاری از دیتاسنترهای داخلی و همچنین مشکلات عدیده در بارگذاری محتوای خارج از ایران شده است.

بعد از این اظهارات جسورانه و قابل تحسین (براساس شاخص احترام به حقوق مشترکان)، مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در کانال تلگرامی این بنیاد به صورت رسمی در رابطه با فیلتر شدن کلش آو کلنز گفت: این مشکل ناشی از اختلال در شبکه اینترنت است که در آینده نزدیک رفع می‌شود.

به گزارش تسنیم، جالب است هم‌زمان با بروز اختلالات در شبکه ارتباطی کشور سامانه اندازه‌گیری و پایش شاخص‌های کیفی شبکه شرکت ارتباطات زیرساخت (متعلق به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات) سطح دسترسی ویژه پیدا کرد و امکان نظارت لحظه‌ای بر وضعیت شبکه را از کاربران عادی اینترنت گرفت.

با این حال باید منتظر پاسخ رسمی مسئولان وزارت ارتباطات درباره اختلالات به وجود آمده و دلایل آن بود.

۱۳۹۵/۹/۹

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: