نسخه چاپی

چند نفر در جهان به ایدز مبتلا هستند؟

مدیر اجرایی برنامه مشترك سازمان ملل در زمینه ایدز (UNAIDS) در پیامی اعلام كرد: تاكنون 78 میلیون نفر به ویروس اچ.آی.وی (HIV) مبتلا شده اند و 35 میلیون نفر نیز جان خود را در اثر بیماری های مرتبط با ایدز از دست داده اند.

به گزارش نما به نقل از از مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران، «میشل سیدیبه» امروز پنجشنبه در پیامی که به مناسبت روز جهانی ایدز منتشر شد، تاکید کرد: با دسترسی به درمان، افرادی که با ایدز زندگی می کنند از عمر طولانی تری بهره مند شده اند.

در این پیام آمده است: روز جهانی ایدز را با اعلام همبستگی با 78 میلیون انسانی که تا به امروز به ویروس اچ.آی.وی مبتلا شده و با به یاد آوردن خاطره 35 میلیون نفری گرامی می داریم که جان خود را در اثر بیماری های مرتبط با ایدز از دست داده اند.

جهان تعهد خود نسبت به پایان بخشیدن همه گیری ایدز تا سال 2030 را در قالب اهداف توسعه پایدار اعلام کرده است. ما شاهد شتاب روزافزون کشورها در پاسخ به این همه گیری هستیم.

بیش از 18 میلیون انسان اکنون تحت درمان حیات بخش با داروهای ضد اچ.آی.وی بوده و کشورهای زیادی در مسیر حذف تقریبا کامل انتقال اچ.آی.وی از مادر به کودک هستند.

ما در نبرد خود در برابر همه گیری ایدز در حال پیروز شدن هستیم ولی این پیشرفت در همه جا دیده نمی شود. موارد جدید عفونت این ویروس در میان بزرگسالان رو به کاهش نبوده و به خصوص زنان جوان در معرض خطری مضاعف برای ابتلا به آن هستند.

در ارتباط با این ویروس، مخاطرات سه جانبه اند: خطر بالای عفونت اچ.آی.وی، میزان پایین آزمایش تشخیص اچ.آی.وی و پایبندی ضعیف به درمان ضد اچ.آی.وی.

بیماری های همزمان در میان افرادی که با این ویروس زندگی می کنند، مانند سل، سرطان دهانه رحم و هپاتیت نوع ب و ث، احتمال دستیابی به هدف کاهش تعداد مرگ های ناشی از ایدز به زیر 500 هزار مورد تا 2020را به طور جدی تهدید می کند.

بیماری سل به تنهایی مسئول یک سوم مرگ های ناشی از ایدز در 2015 بوده و خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم در میان زنانی که با اچ.آی.وی زندگی می کنند، چهار تا پنج برابر بیشتر است.

اگر دنیا می خواهد به هدف 2020 دست یابد، باید موضوع ایدز را از حالت انزوا به سرعت خارج کند.

**سرمایه گذاری روی درمان ایدز جواب داده است
مدیر اجرایی برنامه مشترک سازمان ملل در زمینه ایدز در ادامه این پیام می افزاید:
سرمایه گذاری روی درمان اچ.آی.وی جواب داده ولی افراد با سنین بیشتر از 50 سال که با ویروس زندگی می کنند، شامل کسانی که تحت درمان ضد اچ.آی.وی هستند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری های غیرواگیر مرتبط با سن هستند، که خود بر روند پیشرفت بیماری تاثیر منفی می گذارد.

صرف نظر از موقعیت فردی، ما همگی نیازمند اطلاعات و وسایلی هستیم که ما را در برابر این ویروس محافظت و دسترسی به داروهای ضد اچ.آی.وی را در صورت نیاز میسر کند
.
بسیاری از پیچیدگی های ویروس اچ.آی.وی را می توان با رویکردی حل کرد که نیازهای هر فرد را در مراحل مختلف چرخه زندگی پاسخ می دهد.

مخاطرات و چالش هایی که افراد با آن روبرو هستند، در طول زندگی شان تغییر می کند و این نشانگر نیاز ما به تطبیق راهبردهای پیشگیری و درمان اچ آی وی در مراحل مختلف زندگی از تولد تا کهنسالی است.

موفقیت هایی که تا به حال بدست آورده ایم ما را به آینده امیدوار می کند ولی نگاه ما به جلو نباید همراه با خشنودی بیش از حد باشد.

ایدز به پایان نرسیده هرچند که می تواند برسد؛ چالش های اساسی اجرایی، مالی و سیاسی کماکان موجود است، اما اینها نباید ما را باز دارند.

اینک وقت حرکت دسته جمعی ما رو به جلو است تا همه کودکان زندگی خود را عاری از اچ.آی.وی آغاز کنند، جوانان و بزرگسالان در شرایط عاری از این ویروس به رشد و زندگی ادامه دهند و دسترسی به درمان ضد اچ.آی.وی هر روز بیشتر شود تا همه ما در شرایطی عاری از اچ.آی.وی زندگی کنیم.

یکم دسامبر از سال 1988 میلادی روز جهانی ایدز نامگذاری شده است تا به عموم مردم یادآوری شود که این ویروس در کمین سلامت انسان ها بوده و همه باید در زمینه مقابله با این بیماری و جلوگیری از گسترش آن تلاش کنند.

بیماری ایدز (AIDS) نوعی بیماری است که در دستگاه ایمنی و توسط ویروس نقص ایمنی (HIV) ایجاد می‌شود؛ روابط جنسی محافظت نشده، انتقال خون آلوده و سرسوزن آلوده و همچنین انتقال از مادر به فرزند در طول بارداری، زایمان یا شیردهی راه های اصلی انتشار این بیماری است.

۱۳۹۵/۹/۱۳

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: