نسخه چاپی

ایران میزبان ۵۰كشور در اجلاس جهانی ریزگردها/ تصویب ۴ قطعنامه گردوغبار در سازمان ملل

رئیس مركز امور بین‌الملل و كنوانسیون‌های سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: از ویژگی‌های مهم این قطعنامه، برگزاری یك اجلاس جهانی است كه قرار است در نیمه اول سال ۹۶، در تهران برگزار شود و پیش‌بینی می‌شود همه ذینفعان اعم از 50 كشور، مجمع و سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی تخصصی در آن حضور پیدا كنند تا چگونگی مواجهه و تعدیل اثرات پدیده گرد و غبار را بررسی كنند.

به گزارش خبرگزاری نما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست؛ مجید شفیع‌پور در حاشیه مراسم امضای سند چارچوبی توافقنامه و تمدید استقرار مرکز منطقه‌ای بازل در تهران بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دبیرخانه کنوانسیون بازل در جمع خبرنگاران با اشاره به تصویب قطعنامه ایران با عنوان «مقابله با ریزگردها» در کمیته دوم سازمان ملل، گفت: قطعنامه جمهوری اسلامی ایران با عنوان «مقابله با ریزگردها» پس از دو ماه و نیم مذاکره از سوی نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در نیویورک روز ۱۱ آذرماه سال جاری با اجماع کلیه کشورها در کمیته دوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد به تصویب رسید.

وی افزود: این قطعنامه مساله ریزگردها را به عنوان یک معضل جدی مورد تاکید قرار داده و تصریح کرده است که در سال های اخیر مساله ریزگردها آسیب های جدی اجتماعی، اقتصادی، بهداشتی و زیست محیطی بر ساکنان کشورهای متاثر از آن وارد نموده است. در همین راستا این قطعنامه بر ضرورت اقدامات فوری برای مواجهه با این معضل تاکید و اشعار می دارد مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۷ اولین نشست عالی رتبه خود را به منظور بررسی ابعاد مختلف معضلات ریزگردها در کشورهای متاثر از آن و همچنین با هدف بررسی راه های لازم برای انجام هماهنگی های سیاسی جهانی برگزار خواهد کرد.

به گفته رئیس مرکز امور بین‌الملل و کنوانسیون‌های سازمان حفاظت محیط‌زیست، وسعت کانون‌های تولید ریزگردها رو به افزایش است، بخش وسیعی در استرالیا و در آسیا، مغولستان، چین، کره و ژاپن و همچنین صحرای قره‌قوم ترکمنستان، افغانستان، پاکستان، ایران و تقریباً تمامی کشورهای حاشیه خلیج‌فارس غیر از عمان، عربستان سعودی، عراق، بخش‌هایی از جنوب ترکیه، سوریه، در آفریقا، تمام شمال و مرکز آفریقا، در اروپا، بخش‌هایی از اسپانیا و ایتالیا و همچنین بخش گسترده‌ای از خاک آمریکای شمالی و بخشی هم از آمریکای مرکزی را تماماً کانون‌های انتشار ریزگردها دربر گرفته است.

شفیع پور با اعلام اینکه سال گذشته چهار قطعنامه جهانی درباره پدیده گرد و غبار تصویب شد، گفت: نیمه اول سال آینده اجلاسی بین‌المللی در این زمینه در تهران برگزار می شود.

شفیع‌پور گفت: این یعنی معضل ریزگردها محدود به یک کشور و منطقه نیست و بحثی جهانی است که نیاز به تدابیر جهانی دارد.

وی ادامه داد: با پیگیری شدید جمهوری اسلامی ایران، نخستین قطعنامه درباره گرد و غبار به عنوان یک تلاش ارزشمند در دسامبر سال گذشته در مجمع عمومی ملل متحد تصویب شد که شاه‌کلید اصلی این تلاش، تکلیف دبیرکل ملل متحد برای تهیه، تنظیم و ارائه گزارشی از وضعیت طوفان‌های شن و گرد و غبار در عرصه جهانی بود.

رئیس مرکز امور بین‌الملل و کنوانسیون‌های سازمان حفاظت محیط‌زیست افزود: در دومین تلاش، خرداد ماه امسال در بانکوک ابعاد اقتصادی و اجتماعی هم بر ابعاد این معضل افزوده شد که با تلاش جمهوری اسلامی ایران و پاکستان آغاز شده و یک قطعنامه جهانی دیگر شکل گرفت. کلید این قطعنامه نیز ضرورت همکاری کشورهای هر منطقه درباره این موضوع است و مثلاً در غرب آسیا، ایران، عراق، سوریه، ترکیه، قطر و عربستان سعودی باید در این زمینه همکاری منطقه‌ای داشته باشند.

شفیع‌پور خاطرنشان کرد: یک هفته پس از آن در نیمه خرداد ماه در دومین مجمع عمومی محیط‌زیست سازمان ملل متحد UNEA در نایروبی، سومین قطعنامه جهانی گرد و غبار شکل گرفت که آن هم با محوریت جمهوری اسلامی ایران آغاز شد و به انجام رسید و کلید این سومین قطعنامه، ضرورت مشارکت نهادهای مالی جهانی و منطقه‌ای برای اجرای پروژه‌هایی در این زمینه است.

وی تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران تلاشی را آغاز کرد که معضل گرد و غبار به عنوان یک معضل جهانی مطرح شود که به هیچ منطقه‌ای محدود نیست و ضرورت ورود کنوانسیون‌هایی مثال بیابان‌زایی را نیز گوشزد کردیم. برای این کار هفته گذشته شاهد مصوب شدن دومین قطعنامه مجمع عمومی در کمیته دوم سازمان ملل بودیم و برای نهایی شدن آن طی حداکثر دو هفته آینده به مجمع عمومی ارائه شده و مسیر تشریفاتی تصویب آن طی خواهد شد.

رئیس مرکز امور بین‌الملل و کنوانسیون‌های سازمان حفاظت محیط‌زیست با بیان اینکه در یک سال گذشته چهار قطعنامه خاص موضوع گرد و غبار با همت، تلاش و پشتیبانی جمهوری اسلامی به ثبت و تصویب رسید، گفت: از ویژگی‌های مهم قطعنامه دوم مجمع عمومی، برگزاری یک اجلاس جهانی است که با حضور همه ذینفعان اعم از کشورها، مجامع مالی و تخصصی مثل سازمان‌های اعلام هشدار قبلی برگزار می‌شود و قرار شد در نیمه اول سال ۹۶، جمهوری اسلامی ایران در تهران میزبان این نشست جهانی باشد و پیش‌بینی می‌شود بالغ بر ۵۰ کشور علاوه بر سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در آن حضور پیدا کنند تا چگونگی مواجهه و تعدیل اثرات پدیده گرد و غبار را بررسی کنند.

۱۳۹۵/۹/۱۴

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...