نسخه چاپی

پرونده محمود‌صادقی به قوه قضائیه واگذار شد

سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان از تصمیم این هیات برای واگذاری موضوع شكایت از صادقی درباره اظهارات وی درخصوص یاشار سلطانی به قوه قضاییه خبرداد.

به گزارش نما به نقل از خبرگزاری خانه ملت، محمدجواد جمالی نوبندگانی در جمع خبرنگاران در خصوص جلسه امروز هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان اظهار داشت: یکشنبه هفته جاری جلسه این هیأت برگزار شد که صرفا مربوط به بررسی موضوعاتی که پیرامون محمود صادقی بود، تشکیل شد.

وی ادامه داد: امروز چهارشنبه ما میزبان یکی از مسئولان قضایی استان تهران بودیم و همچنین محمود صادقی نیز در این هیئت حضور یافت. ابتدا میزبان آقای قطبی بودیم از دادستانی تهران که مباحث ایشان حول محور تعامل قوه قضائیه و مجلس در زمینه نظارت بر رفتار نمایندگان بود.

جمالی نوبندگانی ادامه داد: تعیین مصادیق مجرمانه بر عهده قاضی است و تعیین اینکه چه مسائلی در حیطه ایفای نقش نمایندگی است نیز در این جلسه بررسی شد. برای تعامل بیشتر و ارتباطات بهتر و تسریع در رسیدگی پرونده ها با حفظ حرمت هر دو قوه، مسائلی مطرح شد.

سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس شورای اسلامی بیان کرد: آقای قطبی توضیحاتی در مورد سخنانی که آقای صادقی در گذشته داشته است، مطرح کرد مربوط به سخنرانی نماینده تهران در پردیس دانشگاه تهران پیرامون پرونده یاشار سلطانی، ارائه دیدگاه کرد و با خروج وی از جلسه پذیرای محمود صادقی نماینده تهران بودیم.

سه پرونده صادقی در هیات نظارت/موضوع شکایت دانشجویان بورسیه خارج از دایره فعالیت هیات نظارت بوده و به قوه قضاییه ارجاع شد

وی افزود: در ارتباط با محمود صادقی سه پرونده مطرح است. یک پرونده مربوط به شکایت تعدادی از دانشجویان بورسیه دولت قبل بورسیه است که معتقد بودند مورد تهمت و افترا قرار گرفته‌اند، از آنجایی که این مصاحبه و اظهارنظر محمود صادقی پیش از تایید اعتبارنامه وی بوده، بنابراین در آن زمان آقای صادقی نماینده محسوب نمی شود گرچه منتخب مردم بوده است.

جمالی گفت: قرار شد این موضوع بین شکات و قوه قضائیه حل شود بنابراین این موضوع را در صلاحیت خود ندانستیم تا اظهارنظری در این زمینه داشته باشیم.

وی افزود: پرونده دیگری نیز مربط به پرونده آقای ساداتی نژاد نماینده کاشان علیه صادقی مطرح شده بود که موضوع شکایت در خصوص اظهارنظر محمود صادقی در خصوص مواردی که مربوط به بورسیه ها بوده است که در این زمینه ساداتی نژاد شکایت اولیه را به طور مستقیم به هیات نظارت برنمایندگان ارائه داده است .

هیات نظارت امیدوار به حل اختلاف بین ساداتی نژاد و صادقی و تفاهم بین دو نماینده است

وی افزود: هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مایل است که این موضوع با تفاهم بین دو نماینده حل شود و اقداماتی نیز توسط برخی از اعضای هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان انجام شد که البته تا امروز این اقدام به نتیجه نرسیده و ساداتی نژاد شکایتی را به قوه قضائیه مطرح کرده ولی هنوز شکوائیه به هیأت نرسیده است تا ما بتوانیم در این زمینه اظهارنظری داشته باشیم.

سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان گفت: مورد سوم در مورد سخنرانی محمود صادقی در پردیس دانشگاه تهران بوده است که در آنجا مطرح شده که تفهیم اتهام یاشار سلطانی انجام نشده است که در این زمینه نیز قاضی پرونده علیه آقای صادقی شکایتی را مطرح کرده است و مدعی شده که این موضوعات صحت ندارد.

واگذاری موضوع بررسی شکایت از صادقی درباره اظهارات وی درخصوص یاشار سلطانی به قوه قضاییه

نماینه مردم فسا در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: پس از ارائه توضیحات محمود صادقی و جمع بندی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان به این نتیجه رسیدیم که برای بررسی بهتر و قانونی، این موضوع هم به قوه قضائیه واگذار شود تا آن را مورد بررسی قرار دهد.

جمالی نوبندگانی ادامه داد: سایر پرونده هایی که امروز مورد بررسی قرار گرفت شکایت های مطرح شده علیه 4 نماینده بود که 2 نفر از این نماینده ها از نمایندگان مجلس نهم بودند که در جلسات قبل مقرر شد طرفین مستندات خود را ارائه دهند ولی با توجه به اینکه مستنداتی ارائه نشده تا هفته آینده صبر خواهیم کرد.

وی افزود: یکی دیگر از نمایندگان مجلس نهم پرونده اش در دست بررسی است.

جمالی بیان کرد: دو نفر از نمایندگان مجلس نهم که در مجلس دهم نیز حضور دارند. شکایت فرزندان یکی از وزرا در مورد یک نماینده مطرح است که با توجه به بررسی این موضوع در هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان این موضوع را در راستای ایفای نقش نمایندگی تشخیص داد و پرونده در همینجا بسته شد.

نماینده مردم فسا گفت: اما در مورد یکی دیگر از نمایندگان با توجه به اینکه شاکی خصوصی داشت و موضوع به نوعی ادعای افترا در آن بود، مقرر شد تا نماینده، رضایت شاکی را جلب کند که متاسفانه تا امروز نتوانسته این اقدام را انجام دهد و مقرر شد که این نماینده یک هفته وقت داشته باشد برای جلب رضایت، در غیر این صورت این پرونده نیز به قوه قضائیه ارسال خواهد شد.

سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان بیان کرد: از آنجایی که پرونده اول در مورد آقای صادقی در هیأت مطرح شده بود پیش از تصویب اعتبارنامه وی بوده است هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان نیز نمی تواند در این زمینه نقشی داشته باشد.

جمالی نوبندگانی بیان کرد: در مورد شکایت دوم نیز از آنجایی که هنوز شکایتی از قوه قضائیه در رابطه با آقای ساداتی نژاد ارسال نشده است فعلا در ادامه راه هستیم.

سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان گفت:در مورد حساب های قوه قضائیه هیچ شکایتی از قوه قضائیه در این زمینه از آقای صادقی در هیأت نظارت بر نمایندگان مطرح نشده است.

۱۳۹۵/۹/۱۷

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...