نسخه چاپی

همكاری 2 میلیون یورویی ژاپن با ایران

سخنگوی سازمان انرژی اتمی اظهار كرد : ژاپن مبلغ حدود 2 میلیون یورو را برای همكاری با ایران در زمینه ایمنی هسته‌ای، امنیت هسته‌ای و همچنین پادمان اختصاص داده است.

به گزارش نما به نقل از ایسنا: سخنگوی سازمان انرژی اتمی اظهار کرد : ژاپن مبلغ حدود 2 میلیون یورو را برای همکاری با ایران در زمینه ایمنی هسته‌ای، امنیت هسته‌ای و همچنین پادمان اختصاص داده است.

بهروز کمالوندی در ارتباط با مذاکرات هسته‌ای اخیر وزیر امور خارجه کشورمان با وزیر امور خارجه ژاپن و اعلام این کشور جهت اختصاص مبالغی در راستای همکاری با ایران در زمینه ایمنی هسته‌ای، امنیت هسته‌ای و همچنین پادمان گفت: بعد از برجام عده‌ای از کشورها اعلام آمادگی کردند که در زمینه مختلف هسته‌ای با ایران همکاری کنند که کشور ژاپن نیز از جمله این کشورها است.

وی با اشاره به مذاکراتی که طی چند ماه گذشته با ژاپنی‌ها در این مورد صورت گرفته است، افزود: طبق این توافقات آنها قرار است در این مرحله در زمینه امنیت هسته‌ای، ایمنی هسته‌ای و مسأله پادمان با ایران همکاری کنند .

این مقام مسئول در سازمان انرژی هسته‌ای با بیان اینکه جزئیات این نوع همکاری مشخص شده است، ادامه داد: در مجموع آنها حدود 2 میلیون یورو برای این موضوع اختصاص داده‌اند.

کمالوندی با بیان اینکه این همکاری‌ها عمدتاً بر محوریت دوره‌های آموزشی و انتقال تجربیات متمرکز خواهد بود، گفت : توسعه این‌گونه برنامه‌ها مدنظر دو کشور است و امیدواریم از تجربیات موجود در این زمینه بتوانیم به خوبی استفاده کنیم.

چهارشنبه هفته گذشته وزیر امور خارجه ژاپن پس از دیدار با ظریف در نشست مطبوعاتی مشترک با وزیر امور خارجه کشورمان در توکیو، اظهار کرد: به اطلاع دکتر ظریف رساندم که کشورمان به عنوان حمایت و پیشتیبانی از برجام تصمیم گرفته است از طریق سازمان بین المللی انرژی اتمی در زمینه ایمنی هسته‌ای کمک مالی به مبلغ 550 هزار یورو را به ایران اختصاص دهد و در زمینه پادمان هم مبلغ یک میلیون و 500 هزار یورو را هم تخصیص خواهیم داد.

کیشیدا یادآور شد: این همکاری و توافق دوجانبه با آقای ظریف در ماه اکتبر سال گذشته حاصل شده بود که قرار است عملیاتی شود.

۱۳۹۵/۹/۲۲

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...