نسخه چاپی

خرید مسكن افزایش؛ اجاره‌ بها، كاهش یافت

رئیس اتحادیه املاك از كاهش 5درصدی اجاره بها طی چند وقت اخیر خبر می‌دهد اما مشاوران املاك در سطح شهر از افزایش اجاره بها صحبت می‌كنند واینكه صاحبان ملك بدون توجه به ركود بازار بر رشد قیمت‌ها اصرار دارند.

به گزارش نما به نقل از ایران: رئیس اتحادیه املاک از کاهش 5درصدی اجاره بها طی چند وقت اخیر خبر می‌دهد اما مشاوران املاک در سطح شهر از افزایش اجاره بها صحبت می‌کنند واینکه صاحبان ملک بدون توجه به رکود بازار بر رشد قیمت‌ها اصرار دارند.

هر ساله با گذر از فصل نقل و انتقالات و رسیدن به پاییز و زمستان تقاضا برای خرید و اجاره مسکن کاهش پیدا می‌کند و مردم ترجیح می‌دهند در این فصول اقدام به جابه‌جایی واحد مسکونی خود نکنند ولی امسال معادلات تغییر کرده است و گویی بازار نمی‌خواهد رویه گذشته خود را ادامه دهد.

یکی از مشاوران املاک درباره وضعیت بازار گفت: زمانی که هوا سرد می‌شد قیمت مسکن در تمام مناطق تهران روند کاهشی به خود می‌گرفت اما اکنون در حالی که بازار در رکود است قیمت‌ها سیر افزایشی خود را دنبال می‌کنند. وی افزود: بازار معاملات مسکن در رکود کامل است و هر گونه افزایش قیمت به این رکود دامن می‌زند.البته ماه گذشته بازار به جنب و جوش افتاد و همین امر امید را در دارندگان ملک ایجاد کرد که قیمت‌ها گران می‌شود.معتقدم افزایش قیمتی که اکنون در بازار رخ داده کاذب است و تا هفته‌های دیگر قیمت‌ها بر می‌گردد.

حسام عقبایی رئیس اتحادیه املاک برخلاف مشاوران املاک سطح شهر از برگشت قیمت‌ها صحبت و اظهارکرد: چند ماه پیش یعنی زمان جابه‌جایی ملک(تابستان)قیمت خرید و اجاره مسکن 10درصد گران شد ولی در مقطع فعلی قیمت‌ها برگشته است و حداقل در اجاره شاهد کاهش 5درصدی هستیم.در بخش فروش هم قیمت‌ها افزایش پیدا نکرده است.

محمد رضا سجادی یکی از مشاوران املاک شرق تهران درباره وضعیت بازار ملک و اینکه برخی از سایت‌ها چگونه باعث افزایش قیمت مسکن می‌شوند گفت:درصد کمی از مردم برای خرید ملک سراغ سایت‌ها می‌روند به همین دلیل نمی‌توان این بخش را دلیل افزایش مسکن دانست.

از سویی این گونه سایت‌ها قیمت‌ها را در پایین‌ترین حد خود اعلام کنند تا تعداد بیشتری از مردم سراغ آنها بروند.اما از زمانی که قیمت دلار روند افزایشی به خود گرفته بازار مسکن هم تحت تأثیر آن قرار گرفته است و فروشندگان سعی می‌کنند قیمت‌های بالاتری را به مشتریان ارائه دهند تا حداقل خودشان خیلی متضرر نشوند.

وی اظهار داشت: بازار مسکن راکد است و یک فرد برای آنکه واحد مسکونی‌اش به فروش برسد باید مدت طولانی منتظر بماند همین امر باعث شده قیمت مسکن گران شود.فرد برای آنکه خواب سرمایه‌اش جبران شود قیمت‌ها را بیشتر می‌کند.در این میان افرادی هم هستند که پول لازم دارند و قیمت‌ها را به پایین‌ترین حد می‌رسانند تا به پول نقد برسند.

یکی دیگر از مشاوران املاک خاطرنشان کرد:بازار اجاره مسکن حتی در زمان رکود بازار هم گرم است و قیمت‌ها همواره در مسیر افزایش قرار می‌گیرند.اما قیمت خرید مسکن از فصل و میزان جابه‌جایی‌ها پیروی می‌کند.در بخش فروش مسکن قیمت‌ها کاهش داشته است ولی در اجاره هنوز قیمت‌ها بالا است.

وی با بیان اینکه برخی‌ها در مصاحبه هایشان می‌گویند قیمت مسکن سال آینده گران می‌شود و این موضوع ناخودآگاه بر بازار فعلی هم اثر می‌گذارد اظهار داشت:از آنجا که بازار در رکود هست هر خبری می‌تواند بازار را ملتهب کند.

۱۳۹۵/۱۰/۲

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: