نسخه چاپی

كیفیت خوب داروی ایرانی دردسر ساز شد

رئیس سندیكای صاحبان صنایع دارویی گفت: كیفیت خوب داروی تولید داخل كشور موجب شده تا متقلبان در كشورهای همسایه داروهای خود را با برند ایران به فروش برسانند.

به گزارش نما به نقل از ایرنا: رئیس سندیکای صاحبان صنایع دارویی گفت: کیفیت خوب داروی تولید داخل کشور موجب شده تا متقلبان در کشورهای همسایه داروهای خود را با برند ایران به فروش برسانند.

عباس کبریایی زاده روز دوشنبه در نشست خبری اعضای هیات مدیره این سندیکا افزود: بیشترین تقلبات دارویی که به نام برند ایران در کشورهای دیگر فروخته می شود مربوط به شمال عراق (کردستان عراق) و افغانستان است.

وی خاطرنشان کرد: داروهای ایرانی اثربخشی خود را ثابت کرده اند چنانکه اکنون بیش از 99 درصد داروها برای کنترل فشار خون و دیابت تولید داخل هستند و تقریبا صد در صد داروهای آنتی بیوتیک از ماده اولیه تا محصول آماده مصرف، داخل کشور تولید می شوند.

*97 درصد نیازدارویی کشور از سوی تولیدکنندگان داخلی تامین می شود

رئیس سندیکای صاحبان صنایع دارویی با اشاره به تاثیر صنعت دارویی در امنیت اجتماعی، گفت: هم اکنون صنعت دارویی با وابستگی 800 میلیون دلار وابستگی ارزی ، 97 درصد نیاز دارویی جامعه را تامین می کند اما برای سه درصد دارویی که آنها را وارد می کنیم ، یکهزار و 100 میلیون دلار هزینه می پردازیم.

کبریایی زاده تاکید کرد : بنابراین صنعت دارویی کشور نباید با بی توجهی مدیریتی و عملکردی دچار آسیب شود.

*ضربه اقتصادی برخی رسانه ها به بازار دارویی کشور

رئیس سندیکای صاحبان صنایع دارویی با تاکید بر استقلال رسانه ها در انتشار اخبار گفت: متاسفانه گاهی خبرهایی در رسانه ها منتشر می شود که پایه و اساس درستی ندارد بطور مثال بطور عام گفته می شود که داروهای ایرانی ، کیفیت لازم را ندارند و گاهی رسانه ای نیز آن را تیتر می کند و اعتماد ملی به داروهای تولید داخل کاهش می یابد.

وی ، ارائه گزارش های خدمات دارویی و پیگیری نواقص سیستم دارویی کشور را از وظایف سندیکای صاحبان صنایع دارویی انسانی برشمرد و گفت: صنعت دارویی جزو معدود صنایع کشور به شمار می رود که تا 50 درصد استقلال دارد و بخش عمده مواد اولیه و محصولات آماده مصرف آن داخل کشور تولید می شود ؛ داروی تولید داخل از مصادیق اقتصاد مقاومتی است.

*ضرورت استفاده از بازار 400 میلیونی اطراف ایران برای صادرات دارو

رئیس سندیکای صاحبان صنایع دارویی گفت: ظرفیت تولید دارو به ویژه داروهای سنتی در حال حاضر سه برابر نیاز کشور است که جمعیت 400 میلیون نفری مناطق اطراف ایران می تواند بازار خوبی برای ظرفیت های بالای داروسازی ایران باشد. برخی کشورهای منطقه فاقد صنعت داروسازی هستند یا صنعت آنها در حدی نیست که نیاز دارویی آنان را تامین کند.
کبریایی زاده افزود: صنعت داروسازی کشور درصورتی می تواند ارتقا یابد که به بازارهای کشورهای منطقه ورود پیدا کند اما اخبار ناپخته در خصوص کیفیت نداشتن داروهای ایرانی به بازارهای اقتصادی داروی ایران ، آسیب می زند.

به گفته وی، از حدود دو سال پیش که برنامه توسعه صادرات دارو در اولویت برنامه های شرکت های دارویی قرار گرفت ، 22 شرکت دارویی ایران توانستند به بازار عراق راه یابند و همچنین صادرات خوبی به روسیه داریم.

*صنعت داروسازی کشور دچار مشکلات نقدینگی است

رئیس سندیکای صاحبان صنایع دارویی گفت: توسعه یک صنعت ملی مانند داروسازی به عنوان پشتوانه امنیت اجتماعی و سلامت مردم نباید دچار مشکلات نقدینگی و عدم حمایت ملی در توسعه زیرساخت ها، صادرات و آموزش شود اما متاسفانه امروز چنین شرایطی بر صنعت داروسازی کشور حاکم شده است.

کبریایی زاده تصریح کرد: بیمه ها منابع خود را عمدتا از دولت می گیرند یعنی وقتی ورودی منابع از دولت اتفاق نمی افتد پرداختی به داروخانه ها صورت نمی گیرد پس راه حل مشکل نداشتن نقدینگی شرکت های دارویی در گروی تامین تسهیلات و به دست دولت است.

وی یادآور شد: در دولت قبلی میزان پرداخت از جیب مردم برای هزینه های درمانی ، 67 درصد بود و داروخانه های خصوصی درسال 91 کمتر از 50 میلیارد تومان به بیمه ها وابستگی داشتند اما در سال 95، رقم وابستگی به بیمه ها به دو هزار و 500 میلیارد تومان رسید .

وی تصریح کرد: اگر امروز می گویند که میزان پرداخت از جیب مردم کاهش یافته اما از آن سو وابستگی تولیدکننده های دارویی و داروخانه ها به بیمه ها بیشتر شده و بنابراین اکنون صدای داروخانه ها درآمده است.

کبریایی زاده اظهار داشت: اکنون گاهی بیمار فقط پنج درصد هزینه داروی تخصصی خود را می پردازد و هرچند دولت می خواهد فشار کمتری به مردم وارد شود اما نباید این فشار به تولید کنندگان منتقل شود.

به گفته وی، وابستگی داروخانه ها ظرف چهار سال به پرداخت های دولتی ، پنج برابر شده است و اگر فقط پرداخت بدهی ها ، دو ماه عقب بیفتد داروخانه تعطیل می شود.

رئیس سندیکای صاحبان صنایع دارویی اضافه کرد: 22 کشور در دنیا هدف شرکت های دارویی ایران هستند .

کبریایی زاده ، سال های 82، 83 و 91 را دوران اوج صادرات دارویی ایران عنوان کرد و گفت: چون اکنون بازار دارویی عراق و سوریه و روسیه به داروهای ایرانی خوب پاسخ داده پیش بینی می شود که از سال 2017 میلادی شاهد صادرات بیشتری از داروهای ایرانی باشیم.

به گفته وی، قیمت داروهای صادراتی ، دو تا سه برابر قیمت داروهای تولید داخل است.

۱۳۹۵/۱۰/۷

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...