نسخه چاپی

ولید المعلم درباره آخرین تحولات سوریه با ظریف رایزنی كرد

وزیر خارجه سوریه امروز در تهران با همتای ایرانی خود دیدار و درباره آخرین تحولات این كشور به گفت‌وگو پرداخت.

به گزارش نما، ولید المعلم وزیر امور خارجه سوریه که ساعتی قبل و در سفری یک روزه وارد تهران شد، دقایقی قبل با حضور در محل وزارت خارجه ایران با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران دیدار کرد.

آخرین تحولات سوریه محور گفت‌وگوی وزرای خارجه ایران و سوریه بود.

وزیر امور خارجه سوریه قرار است با حسن روحانی رئیس‌جمهور نیز دیدار کند.

سرلشکر علی مملوک رئیس نهاد امنیت ملی سوریه در این سفر ولید معلم را همراهی می‌کند و وی نیز قرار است بعد از ظهر امروز با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار داشته باشد.

بررسی آخرین تحولات امنیتی و میدانی در فرایند همکاری مشترک دو کشور در مبارزه با تروریسم تکفیری، تبادل نظر پیرامون اقدامات و ابتکارات سیاسی مشترک برای حفظ آتش‌بس و ایجاد زمینه برای آغاز گفت‌وگوهای سوری-سوری و اتخاذ تدابیر لازم برای جلوگیری از بازسازی توان عملیاتی و روحی گروه‌های تروریستی پس از شکست در حلب از جمله محورهای اصلی گفت‌وگوی مقامات عالی امنیتی و سیاسی سوریه با شمخانی خواهد بود.

ارتش سوریه و گروه‌های مسلح با نظارت ترکیه و روسیه به توافق آتش‌بس دست یافتند و آتش‌بس سراسری از ساعت یک و 30 بامداد روز جمعه در سوریه در حال اجراست. البته داعش و النصره از این آتش‌بس مستثنی شدند. قرار است یک ماه پس از اجرای این توافق، مذاکرات برای دستیابی به راه حل سیاسی بحران سوریه آغاز شود.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه پنجشنبه نهم دی ماه در تماس تلفنی با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران آخرین تحولات سوریه را مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار داد.‌

در این تماس، طرفین از برقراری آتش‌بس فراگیر در سوریه استقبال و بر ادامه مبارزه با تروریسم و گروه‌های تروریستی داعش و النصره و متحدین آنها تاکید کردند.

وزرای خارجه ایران و روسیه توافق کردند که در چارچوب همکاری سه‌جانبه ایران، روسیه و ترکیه برای برگزاری گفت‌وگوهای دولت و معارضه سوریه در آستانه قزاقستان هماهنگی و رایزنی مستمر داشته باشند.

مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه نیز هفته گذشته در تماسی تلفنی با ظریف درباره سوریه و ابعاد انسانی بحران سوریه گفت‌وگو کرد.

30 آذر ماه و در پی تحولات اخیر در حلب نشست سه جانبه وزرای خارجه ایران، روسیه و ترکیه در مسکو برگزار و در پایان بیانیه مشترکی در هشت بند به توافق سه طرف رسید.
منبع: فارس

۱۳۹۵/۱۰/۱۱

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: