نسخه چاپی

رشد ۸ درصدی ارزش معاملات فرابورس در هفته گذشته

ارزش معاملات بازارهای فرابورسی ایران در هفته ای كه گذشت با ۸ درصد افزایش همراه شد.

به گزارش نما به نقل از تسنیم؛ بررسی دادوستدهای صورت‌گرفته در بازارهای فرابورس ایران طی هفته گذشته حاکی از آن است که بازار ابزارهای نوین مالی با نقل و انتقال 35 میلیون ورقه به ارزش 6 هزار و 61 میلیارد ریال، بالاترین ارزش معاملاتی هفته میانی دی‌ماه را به خود اختصاص داد.
بر اساس این گزارش؛ بازار ابزارهای نوین مالی نیز در هفته منتهی به هفدهم دی‌ماه با رشد 12 درصدی حجم و افزایش 37 درصدی ارزش معاملاتی نسبت به هفته پیش مواجه شد و اوراق بدهی با نقل ‌و انتقال 6 میلیون ورقه به ارزش 5 هزار و 482 میلیارد ریال در صدر این بازار ایستاد.
در این بازار به تفکیک ابزارهای مالی مورد معامله، حجم معاملات اوراق بدهی در مقایسه با هفته گذشته 37 درصد و ارزش آن‌‌ها با 41 درصد افزایش همراه شد و در صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله نیز 28 میلیون ورقه به ارزش 361 میلیارد ریال و در اوراق گواهی تسهیلات مسکن 3 هزار ورقه به ارزش 218 میلیارد ریال دست به دست شد.
همچنین معاملات فرابورس ایران در دومین هفته دی‌ماه در حالی پایان یافت که ارزش معاملات این هفته 8 هزار و 554 میلیارد ریال بود و در مقایسه با هفته قبل تر(رقم 7 هزار و 900 میلیارد ریال) با 8 درصد افزایش همراه شد. اما حجم معاملات هفتگی معادل یک‌هزار و 10 میلیون ورقه بود و نسبت به هفته پیش افت 48 درصدی را تجربه کرد؛ با این حال نسبت به زمان مشابه سال گذشته با 18 درصد افزایش روبه‌رو شد. تعداد معاملات هفتگی در مجموع بازارهای فرابورس نیز با 70 هزار دفعه، رشد 42 درصدی را نسبت به زمان مشابه سال گذشته تجربه کرد.
افزون بر این، نگاهی به بازارهای اول و دوم فرابورس نشان می‌دهد که در بازار اول 344 میلیون ورقه به ارزش 640 میلیارد ریال دست به دست شده است که ارزش این معاملات در مقایسه با هفته پیش با 243 درصد و حجم آن‌ها با 291 درصد افزایش در قیاس با هفته گذشته مواجه شده است. در بازار دوم نیز 200 میلیون ورقه به ارزش یک‌هزار میلیارد ریال معامله شد که با افزایش ارزش و کاهش حجم معاملاتی همراه شده است.
همچنین نقل و انتقال 958 میلیون ورقه به ارزش 2 هزار و 445 میلیارد ریال در 48 هزار نوبت دادوستد در بازار سهام (مجموع بازارهای اول، دوم و پایه) صورت گرفت. بازار شرکت‌های کوچک و متوسط نیز در حالی دومین هفته معاملاتی خود را پشت سر گذاشت که 200 هزار ورقه به ارزش 7 میلیارد ریال نتیجه دادوستدهای صورت‌گرفته در آن بود.
این گزارش می افزاید: در معاملات خرد بازار سهام به تفکیک گروه‌های صنعت، فلزات اساسی، محصولات شیمیایی، اطلاعات و ارتباطات، انبوه‌سازی،املاک و مستغلات، فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای به ترتیب با ارزش‌های معاملاتی 275، 155، 140، 110 و 79 میلیارد ریال در رتبه‌های اول تا پنجم برترین‌های گروه صنعت قرار گرفتند.
دو گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری و عرضه برق، گاز، بخار و آب گرم نیز به ترتیب با 35 و 30 میلیارد ریال ارزش معاملاتی، رتبه‌های نهم و دهم را در این میان کسب کردند و 3و 2 درصد از سهم کل را به خود اختصاص دادند. همچنین مجموع معاملات 11 گروه برتر صنایع فرابورسی در هفته ای که پشت سر گذاشتیم یک هزار و 197 میلیارد ریال بود.
گفتنی است، با پایان یافتن معاملات این هفته، ارزش کل مجموع بازارهای فرابورس تا کنون به 986 هزار و 65 میلیارد ریال رسیده‌ که در این میان بازار دوم با 419 هزار و 630 میلیارد ریال بیشترین ارزش بازار را با سهم 43 درصدی از ارزش کل داراست.
همچنین از رویدادهای مهم هفته گذشتنه در فرابورس ایران نیز می‌توان به قطعیت معامله عرضه یکجای 86.7 درصد از سهام کنترلی شرکت سرمایه‌گذاری لقمان با نماد «سرمایه لقمان4» اشاره کرد. از سوی دیگر شرکت کشت و صنعت شهداب ناب خراسان در نماد «غشداب1» از بازار پایه توافقی انتقال یافت و این هفته نماد آن در بازار دوم گشایش شد.

۱۳۹۵/۱۰/۱۸

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: