نسخه چاپی

جزئیات تشكیل شبه‌نظامیان حزب حاكم تركیه

«جان آتاكلی» در شماره روز گذشته روزنامه «سوزجو» با انتشار یادداشتی توجه رسانه‌ها و مخاطبان تركیه را به خود جلب كرد و ادعاهای قابل تأملی را مطرح كرد.

به گزارش نما به نقل از تسنیم، «جان آتاکلی» به نقل از یک کارشناس بلندمرتبه ادعا کرده است که حزب حاکم ترکیه در پی بی‌اعتمادی به ارتش این کشور، دست به تشکیل نیروی شبه‌نظامی مختص به خود کرده است.

«جان آتاکلی» در یادداشت خود نوشته است:

دیروز با یکی از دوستانم که از کارشناسان بلندمرتبه امنیتی در ترکیه محسوب می‌شود تماس گرفتم و درباره حمله تروریستی باشگاه رینای استانبول با وی صحبت کردم. وی در این مورد شک و تردیدهای فراوانی عنوان و تحلیل‌های قابل تأملی مطرح کرد.

مطلب اصلی این کارشناس امنیتی فراتر از حمله تروریستی استانبول بود، وی عنوان کرد: «در کودتای نافرجام 15 جولای، یک نکته برایم قابل توجه بود. اینکه از شب کودتا تا صبح آن، سه گروه از شهروندان ترکیه در میدان‌ها بودند.»

این کارشناس امنیتی ادامه داد: «در شب کودتا مدت کوتاهی پس از آنکه تانک‌های ارتش در پل بسفر استانبول مستقر شده بودند، یک گروهی متشکل از جوانان به سرعت خود را به آنجا رساندند. تیپ تمام اعضای این گروه شبیه همدیگر بود و همدیگر را می‌شناختند. حتی پلیس ترکیه هم هویت آنان را می‌شناخت. بسیاری از آنان از عناصر بعضی از شرکت‌های امنیتی بودند که با حزب حاکم عدالت و توسعه ائتلاف کرده و انجمن‌های عثمانی و مشابه آن را ایجاد کرده بودند.»

وی دومین گروه را این‌گونه تشریح کرد: «دومین گروه طرفداران حزب حاکم عدالت و توسعه بودند که در تشکیلات استانی و منطقه‌ای این حزب سازماندهی شده بودند. اعضای این گروه با دریافت پیامک از طرف حزب عدالت و توسعه خود را به میدان‌ها رسانده بودند.»

وی ادامه داد: «سومین گروه کسانی بودند که به محض اینکه احساس کردند کودتا با شکست مواجه شده است در حمایت از دولت ترکیه خود را به میدان‌ها رساندند. این گروه متشکل از هواداران حزب حاکم عدالت و توسعه، حزب جمهوری‌خواه خلق، حزب حرکت ملی، چپ‌گرا، راست‌گرا بودند.»

این کارشناس امنیتی با اشاره به اینکه به اصل مطلب رسیده‌ایم، گفت: «به نظر من در این کودتا حزب حاکم ترکیه هم‌زمان که از خود دفاع می‌کرد، تمرین نظامی هم انجام داد. حزب حاکم ترکیه از شبه‌نظامیان جوانی که سازماندهی کرده بود در میدان عمل استفاده و آنان را تست کرد. از روز پس از کودتا با گروهی مواجه هستیم که در همه جا حضور دارند و از هر فرصت کوچکی به اعتراضات مردمی و به شخصیت‌هایی که مخالف حزب حاکم هستند حمله می‌کنند و حتی تشکل‌هایی برای مجازات مخالفان دولت از این گروه استخراج شده است.»

وی صحبت‌های خود را این‌گونه به پایان رساند: «در کودتای 12 سپتامبر 1980 مشابه این حرکت‌ها تست شده بود و تبعات خیلی بدی برای ترکیه داشت. حزب حاکم ترکیه هم برای محافظت از خود و هم برای ایجاد بحران برای رسیدن به خواسته‌های خود این شبه‌نظامیان جوان را سازماندهی کرده است که امیدوارم عاقبت این کار مثل دوران کودتای 1980 نشود.»

پس از صحبت‌های این کارشناس بلندمرتبه امنیتی، با مرور وضعیت کنونی ترکیه، در ذهن خود به تحلیل صحبت‌های وی پرداختم. وجود شبه‌نظامیان مختص به حزب حاکم در خیابان‌های ترکیه برای اهداف سیاسی بسیار خطرناک است. با نگاهی به رفتار این گروه می‌بینیم که این‌ها در مراسم تشییع جنازه کسانی مخالف حزب حاکم بوده‌اند، شروع به تکه‌تکه کردن تاج گل‌ها و بر هم زدن مراسم می‌کنند و یا در تظاهرات مردمی علیه تروریسم، مزاحم مردم معترض می‌شوند.

حزب حاکم حتی در شبکه‌های اجتماعی هم شروع به سازماندهی گروه‌های اوباش اینترنتی مختص به خود کرده است. آن‌ها وظیفه تبلیغات کاذب علیه مخالفان دولت و مدیریت شبکه‌های اجتماعی به نفع حزب حاکم را دارند.

نمونه‌اش را در قضیه «بارباروس شانسال» طراح معرف مد و لباس مشاهده می‌کنیم که به خاطر همین تبلیغات سایبری علیه وی، زمانی که در فرودگاه استانبول حضور داشت با حمله کارکنان فرودگاه مواجه شد که به وی خائن خطاب می‌کردند و کم مانده بود که در همان جا بدون محاکمه وی را اعدام کنند.

باید بررسی شود که این کارکنان فرودگاه از چه زمانی استخدام شده‌اند و آیا در زمان استخدام شرط هواداری از حزب حاکم برایشان مطرح بوده است. این فقط یک نمونه از وضعیت ترکیه، آن هم در فرودگاه‌های ترکیه است، در حالی که دولت ترکیه سازمان‌ها و مؤسسات بسیاری را در اختیار دارد و همه این سازمان‌ها و مؤسسات از هواداران و شبه‌نظامیان حزب حاکم پر شده‌اند. این‌ها در ظاهر شبیه انجمن جوانان به نظر می‌رسند، اما در حقیقت مانند گروه «اس آ Sturmabteilung) هیتلر هستند که این گروه نیروی شبه‌نظامی حزب ملی کارگران سوسیالیست آلمان بود و این نیروی شبه‌نظامی در افزایش قدرت آدولف هیتلر بین سال‌های 1920 تا 1930 نقش برجسته‌ای داشت. به احتمال خیلی زیاد گروه‌های شبه‌نظامی حزب حاکم ترکیه نیز مانند آنان دست به اقدامات تروریستی خواهند زد.

۱۳۹۵/۱۰/۱۸

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: