نسخه چاپی

نامه وزیر ارشاد به شهردار تهران برای نمایشگاه كتاب

معاون فرهنگی وزیر ارشاد از ارسال نامه وزیر ارشاد به شهردار تهران در راستای برگزاری نمایشگاه كتاب در اردیبهشت 96 خبرداد.

به گزارش نما به نقل از فارس، سیدعباس صالحی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از شهر کتاب مرکزی بازدید کرد و با مدیر عامل این مجموعه به گفت‌وگو پرداخت.

صالحی معاون فرهنگی وزیر ارشاد مبنی بر مذاکرات وزیر ارشاد با شهردار تهران برای برپایی نمایشگاه کتاب اظهار داشت: هرچند تاخیراتی صورت گرفته اما در این مسیر آقای وزیر نامه‌ای به شهردار تهران در ارتباط با مساعدت‌های بیشتر در شهرآفتاب نوشتند که ایشان هم ظاهرا به مسئولان ذی ربط ارجاع داده است. هرچند ما نیز در سوی دیگر در طراحی و برنامه‌ریزی جهت ساختاری قدرتمند بودیم. اما احساس ما این بود که باید ابتدا ساختار تعریف شود.

وی به تعیین و معرفی معاون اجرایی نمایشگاه کتاب از سوی تشکل ها تا روز دوشنبه آینده و مدیران کمیته‌ها تا ده روز آینده خبرداد و گفت: با معرفی این مدیران هماهنگی‌های بیشتری صورت خواهد گرفت.

معاون وزیر ارشاد در پاسخ به سوالی پیرامون استمرار این واسپاری در سایر دولت‌ها هم بیان کرد: با توجه به اینکه تصمیم گیری ها در این باره در شورای سیاستگذاری نمایشگاه کتاب تهران و البته به صورت تدریجی و طی یک فرایند فرهنگسازی انجام شده از این رو و بر طبق این منطق ما امیدواریم این مصوبات پابرجا بماند. با این حال تلاش می کنیم نقطه اتکاهای قانونی این مسئله را هم بوجود بیاوریم به گونه ای که در دولت های بعدی هم، مورد وفاق طرفین این مذاکرات باشد.

صالحی درباره تشکیل یک کارگروه که پیش از این امیرزاده آن را خبرداده بود در توضیح بیشتر گفت: برای نمایشگاه کتاب ۹۶ چند اتفاق اصلی رخ می دهد؛ اول اینکه ساختار و هرم اداره نمایشگاه دچار تغییراتی شود به این ترتیب که قائم مقام نمایشگاه کتاب تهران، مدیرعامل موسسه نمایشگاههای فرهنگی ایران باشد، اما مسئولین معاونت اجرایی این نمایشگاه به تشکل های نشر سپرده شود. اما اتفاق دیگر این است برای اینکه در مراحل تصمیم گیری و همچنین اجرا، تشکل های نشر گرفتار مشکلاتی نشوند، دو تشکل معرفی شدند که طرف قرارداد ما به عنوان معاونت فرهنگی وزارت ارشاد در برگزاری این نمایشگاه باشند؛ این دو تشکل یکی اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران و دیگری اتحادیه شرکت های تعاونی ناشران ایران (آشنا) هستند.

صالحی در این راستای واگذاری امور به تشکل‌ها و بخش خصوصی متذکر شد: قرار شد کارگروه تفویض اختیار، تا آخر بهمن و شورای سیاستگذاری نمایشگاه تا آخر اسفند مدل نهایی واگذاری را تعیین کنند تا ما هم با اخذ اجازه نهایی از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، انشاالله این مدل را در نمایشگاه کتاب ۹۶ رونمایی کنیم.

معاون وزیر ارشاد با اعلام یک خبر پیرامون معرفی معاون اجرایی و مدیران کمیته‌ ها ادامه داد: دو تشکل اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران و اتحادیه ناشران «آشنا» قرار است تا روز دوشنبه هفته جاری گزینه نهایی برای معاونت اجرایی نمایشگاه کتاب تهران را به شورای سیاستگذاری معرفی کند. همچنین قرار است کارگروه تفویض اختیار نمایشگاه کتاب تهران حداکثر تا چهارشنبه هفته آینده مدیران ۷ کمیته مذکور را به این شورا پیشنهاد و معرفی کنند.

۱۳۹۵/۱۰/۱۸

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: