نسخه چاپی

پیك‌نیك عامل آتش سوزی پلاسكو بود؟

رئیس اتاق اصناف ایران با بیان اینكه ۶۰۰ واحد صنفی و تولیدی در ساختمان پلاسكو فعال بودند گفت: خسارت مالی سنگین این ساختمان تجاری قابل برآورد نیست اما می‌توان تخمین زد كه در هر واحد صنفی دست‌كم 100 تا 200 میلیون تومان كالا وجود داشته است.

به گزارش نما ، علی فاضلی، رئیس اتاق اصناف ایران در گفت‌وگو با فارس در مورد حادثه ساختمان پلاسکو گفت: براساس شنیده‌ها نشت گاز در یکی از طبقات ساختمان عامل وقوع آتش‌سوزی در این ساختمان تجاری 17 طبقه بوده است.

وی با بیان اینکه 600 واحد صنفی در این ساختمان تجاری فعال بوده است، افزود: خسارت مالی بسیار سنگین است اما فعلا نمی‌توان مقدار آن را برآورد کرد.

رئیس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه در این ساختمان پوشاک و لوازم ورزشی به فروش می‌رسید، گفت: طبقات همکف، اول و دوم این ساختمان محل عرضه اجناس بوده اما طبقات فوقانی آن واحدهای تولیدی بوده‌اند که قطعا با توجه به نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و نزدیک شدن به عید نوروز دچار خسارت مالی زیادی شده‌اند.

وی بیان داشت: واحدهای صنفی موجود در این سازمان فروریخته اعضای اتحادیه پوشاک و پیراهن‌دوزان و لوازم ورشی بودهند.

رئیس اتاق اصناف ایران با ابراز تاسف از وقوع این حادثه و وضعیت نامعلوم‌ آتش‌نشانان بیان داشت: کسبه و مردم در لحظات اولیه وقوع آتش‌سوزی توسط نیروهای امدادی از محل حادثه دور شدند.

* کپسول‌های اطفای حریق خالی بود

مجتبی درودیان رئیس اتحادیه پیراهن دوزان و پیراهن فروشان تهران هم در این رابطه به فارس، گفت: نسبت به این موضوع مشاهده عینی ندارم اما بر اساس اطلاعاتی که از حاضرین در لحظه آتش‌سوزی در این ساختمان کسب کرده‌ام آتش‌سوزی در طبقه دهم ساختمان و به علت نشت گاز پیک‌نیک اتفاق افتاده است. به طوری که در اوایل صبح امروز یک نفر از کسبه‌ها در زمان ورود به محل کار خود کلید برق را می‌زند در حالی که اتاق به علت نشت گاز پیک‌نیک پر گاز بوده، انفجار رخ می‌دهد.

رئیس اتحادیه پیراهن دوزان و پیراهن فروشان تهران، گفت: افرادی که در مراسم زیارت عاشور این ساختمان حضور داشته‌اند متوجه وقوع حریق در طبقه دهم ساختمان می‌شوند که بلافاصله برای خاموش کردن آن از طریق کپسول‌های اطفای حریق اقدام می‌کنند که متوجه می‌شوند کپسول‌های موجود در آن محل شارژ نداشته و خالی هستند.

درودیان تصریح کرد: در این ساختمان قدیمی 17 طبقه که امروز بر اثر آتش‌سوزی فروریخت، 600 واحد صنفی فعال وجود داشت که بیش از 400 واحد آن عضو اتحادیه پیراهن‌دوزان و پیراهن فروشان بودند و بقیه واحدها هم جزء اتحادیه خیاطان بوده‌اند.

وی با ابراز نگرانی برای آتش‌نشانان و سایر افراد زیر آوار مانده، گفت: نمی‌توان از خسارت اقتصادی این ساختمان برآوردی داشت اما با توجه به اینکه در ماه‌های آخر سال قرار داریم معمولا کسبه مغازه‌های خود را برای فروش بهاره آماده می‌کنند و می‌توان تخمین زد که در هر واحد صنفی حداقل بین 100 تا 200 میلیون تومان کالا وجود داشته است.

ساختمان پلاسکو یکی از ساختمان‌های بزرگ و تجاری تهران بود که قدمتی 53 ساله داشت که صبح امروز بر اثر آتش‌سوزی گسترده فروریخت.

از این ساختمان 17 طبقه که محلی برای فروش پوشاک و البسه مردانه بود به عنوان اولین ساختمان مرتفع و مدرن ایران یاد می‌شود.

براساس این گزارش: گفته می‌شود تعداد آتش‌نشان و افراد دیگر بعد از فروریختن ساختمان زیر آوار مانده‌اند که هنوز اطلاعی از وضعیت آنها بدست نیامده است.

۱۳۹۵/۱۰/۳۰

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: