نسخه چاپی

جهانگیری:حادثه پلاسكو در دولت بررسی می‌شود

معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به ضرورت بررسی چرایی رخ دادن حادثه پلاسكو، گفت كه مسائل مربوط به این حادثه و موضوعات پس از آن در دولت بررسی خواهد شد.

به گزارش نما به نقل از ایسنا، جهانگیری در این کنگره با اشاره به حادثه فرو ریختن ساختمان پلاسکو و شهادت تعدادی از آتش‌نشانان، گفت: ما از خداوند مسئلت داریم تا کسانی که زیر آوار مانده‌اند به صورت زنده بیرون بیایند ممکن است مشیت الهی چیز دیگری باشد.

وی ادامه داد: ملت ایران نشان داد در مواقع حساس و مهم در صحنه حضور دارند. خیلی از مردم در همان لحظات اولیه رخ دادن این حادثه به مراکز اهدای خون مراجعه کردند تا شاید بتوانند جان کسی را نجات دهند.

معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به ضرورت بررسی چرایی رخ دادن این حادثه، گفت که مسائل مربوط به حادثه پلاسکو و موضوعات پس از آن در دولت بررسی خواهد شد.

جهانگیری با ضروری خواندن برگزاری کنگره‌هایی همچون کنگره ملی مدیریت امور جوانان، خاطرنشان کرد: این اجماع ملی از آن روست که اعضای ستادهای ساماندهی امور استان‌ها در کنار سازمان‌های مردم‌نهاد و نیز صاحب‌نظران و جوانان که در این عرصه فعالیت می‌کنند را می‌توان یک فرصت دانست.

وی افزود: اگر به زبان ساده توسعه ملی را ارتقای مادی و معنوی کشور بدانیم یقینا بالا بردن ظرفیت‌های فیزیکی و طبیعی، گسترش بهره‌وری و همزمان اندیشیدن به توسعه اندیشه‌های معنوی و مادی می‌تواند به توسعه ملی منجر شود.

معاون اول رییس‌جمهور با بیان اینکه جوانان سرمایه اصلی توسعه ملی کشور هستند، گفت: این موضوع در هر کشوری به ویژه کشور ما که بیش از یک سوم جمعیتش جوان است صدق می‌کند بنابراین ما باید از هر ظرفیتی برای توجه به موضوع جوانان که مهمترین سرمایه کشور هستند استفاده کنیم.

جهانگیری ادامه داد: اگر به شاخص‌های موفقیت و عدم موفقیت خودمان بنگریم متوجه می‌شویم که تا چه اندازه موفقیت و عدم موفقیت در حوزه جوانان اهمیت دارد.

وی از جمله مبانی و الزامات توسعه ملی را توجه به حقوق و مشارکت عمومی دانست و گفت: توسعه بر پایه دو موضوع شناخت حقوق و مشارکت عمومی از پایدارترین اصول توسعه هستند. ما باید بدانیم جوان‌ها چه حقوقی دارند و حق مشارکت در توسعه برای آنها چیست. از سوی دیگر نیز باید بدانیم جامعه ما چگونه به این دو مهم می‌نگرد و نظام ما برای تحقق آنها چه سیاست‌هایی دارد.

معاون اول رییس‌جمهور گفت: اگر کنگره‌هایی مثل کنگره امروز بتوانند به این دو سوال پاسخ دهند که نظام حقوق و مشارکت جوانان چه الزاماتی دارد می‌توانیم با تفاهم ملی به آن ضرورت‌ها برسیم.

جهانگیری با بیان اینکه دین اسلام به حوزه جوانان توجه ویژه‌ای دارد، بیان کرد: از برخی از آیات قرآن کریم، زندگی پیامبران و ائمه اطهار می‌توانیم به ضرورت توجه ویژه به حوزه جوانان پی ببریم.

وی اظهار کرد: بزرگ‌ترین تحولات تاریخ معاصر ایران از جمله پیروزی انقلاب اسلامی، پیروزی بر جنگ تحمیلی، سازندگی کشور، مشارکت‌های سیاسی و اجتماعی، دوران اصلاحات و توسعه علم و فناوری با فعالیت و مشارکت نسل جوان صورت گرفته است.

معاون اول رییس‌جمهور افزود: به طور کلی همواره نقطه امید نظام جوانان بوده‌اند. این موضوع را هم در کلام امام خمینی (ره) و هم سخنان رهبری متوجه می‌شویم.

جهانگیری با بیان اینکه جوانی برای جامعه جدید ایران یک فرصت است، گفت: جوانان در حوزه علمی و فناوری و ارتباطات تحولات مهمی را ایجاد کرده‌اند. از سوی دیگر دیدیم که چگونه آنها با حضور در استارت آپ‌های یا شرکت‌های ریسک‌پذیر با منابع محدود به چه جاهای بزرگی رسیدند.

معاون اول رییس‌جمهور تصریح کرد: ما در هر جای این مملکت که ایستاده باشیم وظیفه‌مان آن است که به جوانان نگاهی فرصت‌مدارانه داشته باشیم. جوانان تهدید نیستند و نباید به فکر کنترل آنها باشیم. جوان‌ها خلاقیت دارند و با خلاقیت‌شان موانع را از سر راه کشور بر می‌دارند.

وی اظهار کرد: متاسفانه عده‌ای جوانی را با ظلم یکی می‌دانند. جوانی ظلم نیست و یک فرصت استثنایی برای کشور است و باید از این فرصت استفاده‌های مطلوبی کرد. ما نمی‌توانیم و نباید تشخیص‌های خود را به جوانان تحمیل کنیم.

معاون اول رییس‌جمهور تصریح کرد: ما در هر جای این مملکت که ایستاده باشیم وظیفه‌مان آن است که به جوانان نگاهی فرصت‌مدارانه داشته باشیم. جوانان تهدید نیستند و نباید به فکر کنترل آنها باشیم. جوان‌ها خلاقیت دارند و با خلاقیت‌شان موانع را از سر راه کشور بر می‌دارند.

جهانگیری با انتقاد از عدم حضور جوانان در شوراها و مسئولیت‌های مهم، گفت: وقتی شورای جوانان تشکیل شد در جایی خواندم که هیچ کدام از اعضای عضو این شورا زیر 50 سال ندارند، این موضوع قابل تامل است و انتظار می‌رود که جوانان در چنین جلساتی حتما حضور داشته و نظرات‌شان را اعلام کنند.

وی افزود: ما باید به خواسته‌ها و نیازهای جوانان چه در حوزه ورزش و چه در حوزه‌ فعالیت‌های جمعی و همچنین در حوزه‌هایی مثل اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، علمی و آموزشی توجه کنیم و برای فعلیت یافتن حضور آنها برنامه‌های عملی داشته باشیم.

معاون اول رییس‌جمهور گفت که شناخت دقیق نیازها، پرسش‌ها و خواسته‌های جوانان از جمله مهم‌ترین وظایف مسئولین است.

جهانگیری با بیان اینکه تمام وزارتخانه‌های دولتی در گسترش حوزه جوانان سهیم هستند، گفت: حوزه جوانان تنها به وزارتخانه ورزش و جوانان محدود نمی‌شود بلکه دانشگاه‌ها، وزارت علوم و آموزش پزشکی در کنار وزارتخانه‌هایی که مسئول ایجاد اشتغال هستند و همچنین تیم بانکی و سایر مسئولین اجرایی به این حوزه توجه ویژه دارند.

وی در پایان گفت: مهمترین وظیفه‌ای که به دوش حاکمیت است این است که کاری کند جوانان به آینده خود امیدوار باشند و احساس منزلت و حرمت انسانی کنند. در این راستا شورای عالی جوانان، مجلس شورای اسلامی و دولت تدبیر و امید باید فعال باشند. امیدواریم به زودی شاهد اقدامات موثری در این حوزه باشیم.

۱۳۹۵/۱۱/۲

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: