نسخه چاپی

علی علیلو در گفتگو با نما:

دولت شفافیت مالی و مبارزه با فساد اقتصادی را از خودش شروع كند

عکس خبري -دولت شفافيت مالي و مبارزه با فساد اقتصادي را از خودش شروع کند

اگر دولت دم از شفافیت می زند اول باید از خود شروع كند. كه متاسفانه این اتفاق صورت نپذیرفته است.

علی علیلو، نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در خصوص افزایش هزینه های جاری دولت به نما گفت: این موضوع از چند منظر قابل بررسی است، اگر هزینه پرداخت حقوق کارمندان دولت است با این فرض که قبلا این هزینه را نداشته است و در حال حاضر دارد. از دولت باید پرسید آیا نیرو اضافه نموده اید در صورتی که طبق برنامه باید دولت را کوچک می کردید و دولت بگوید چرا نیرو اضافه کرده است.
وی ادامه داد: اگر اضافه شدن هزینه های جاری دولت بدلیل ریخت و پاش است، از این کار دولت جلوگیری کنید، دولت باید مدنظر داشته باشد معیشت مردم مقدم است و از هزینه های دولت باید کم و به اقتصاد کشور پرداخته شود.
نماینده ادوار مجلس تاکید کرد: اگر دولت نیرو اضافه نکرده است، پس چرا هزینه های دولت این مقدار افزایش یافته است در صورتی که این نیروها، قبلا هم وجود داشته اند.
وی خواستار شفاف سازی دولت در خصوص افزایش هزینه های جاری خود شد و ادامه داد: اگر دولت دم از شفافیت می زند اول باید از خود شروع کند. که متاسفانه این اتفاق صورت نپذیرفته است. دولت از خود هیچ سخنی به زبان نمی آورد و همه انتقادها را متوجه دولت قبل می کند.
علیلو در خصوص پیامدهای افزایش هزینه های جاری دولت گفت: همه دستگاههای کشور به راس دولت نگاه می کنند و اگر ببیند سیاست در جهت ریخت و پاش است همین مسیر را طی خواهند کرد که فساد زا است. اگر دولت بخواهد صداقت خود را ثابت کند باید از همان هسته مرکزی در راس آن شروع کند و بعد وارد بدنه شود. تا انتظار داشته باشیم به همه دستگاههای دولتی سرایت کند و آنها دور از شائبه در قبال عملکرد خود پاسخگو باشند.
نماینده ادوار مجلس ربط داشتن موضوع حقوقهای نجومی را به افزایش هزینه های دولت احتمالی ارزیابی کرد و گفت: فیش های نجومی موضوعی فساد زا است و ممکن است بخشی از هزینه های دولت صرف پرداختهای خاص به مدیران شده باشد.
علیلو با اشاره به اینکه با وجود عدم شفافیت مسیر سوء استفاده در دولت باز می شود، خاطر نشان کرد: وجود شفافیت موجب بسته شدن سیستماتیک راههای سوء استفاده شده و مردم شفاف سازی را از دولت انتظار دارند.
علیلو تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی به عنوان عصاره ملت به خوبی این شفافیت را از دولت خواسته اند هر چند که عده ای از نمایندگان هماهنگ با دولت سکوت می کنند اما آحاد مجلس انسانهای وارسته ای هستند و دولت هم باید در مقابل خواست آنان تمکین کند.
وی در پایان گفت: با شفاف سازی می توان دولت را کوچک کرد، از ریخت و پاش ها و گسترده شدن آن جلوگیری کرد.

۱۳۹۵/۱۱/۲

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: