نسخه چاپی

روایت وزیر ارشاد از شرایط سخت مالی دولت

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تأكید بر اینكه دولت در سخت‌ترین شرایط مالی قرار دارد گفت: دولت با انبوهی از تعهدات دچار چالش جدی است.

به گزارش نما به نقل از تسنیم، صالحی امیری در کنفرانس ملی فرهنگ سازمانی با رویکرد توسعه که در دانشگاه خاتم برگزار شد، به ایراد سخنانی در زمینه مسئولیت اجتماعی در جامعه پرداخت و اظهار داشت: مشکل امروز ایران ناشی از عدم پذیرش مسئولیت بنگاه های اقتصادی و اجتماعی است.

وی با بیان اینکه حجم بالای آسیب های اجتماعی به عملکرد دور و نزدیک در مسئولیت اجتماعی دستگاه های اقتصادی و دولتی برمی گردد، تصریح کرد: نیازمند احیای فرهنگ مسئولیت پذیری اجتماعی هستیم. مفهوم ایثار درجات بالایی دارد که عالی ترین آن شهادت است ولی تمام افرادی که در درجات مختلف برای احیای فرهنگ مسئولیت پذیری تلاش می کنند حکم ایثارگر دارند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تأکید بر ضرورت همخوانی با مسئولیت های اجتماعی در ایران با توجه به تحولات گسترده جامعه، گفت: عمق و حجم و شدت تغییرات در ایران به گونه ایست که جامعه شناسان از آن بعنوان زلزله یاد می کنند؛ از همین رو نیازمند ارائه مدل های جدید متناسب با تحولات روز جامعه در حوزه مسئولیت های اجتماعی هستیم.

صالحی امیری با اشاره به اینکه باید ساختار و نهاد مشخصی در کشور متولی مسئولیت اجتماعی باشد، افزود: در دنیا بنگاه های بزرگ اقتصادی مسئولیت اجتماعی را قبول کرده اند ولی در ایران تعداد بنگاه هایی که در مسئولیت اجتماعی فعالیت می کنند بسیار محدود است البته بانک پاساردگاد در این زمینه سرامد است.

وی با بیان اینکه اگر مسئولیت اجتماعی در جامعه شکل بگیرد فقر و بیکاری و مشکلات اقتصادی کم می شود، ادامه داد: در سخت ترین شرایط منابع مالی در دولت هستیم؛ درآمد نفت از 43 میلیارد دلار سال 91 به 23 میلیارد دلار در سال 94 و 33 میلیارد دلار در سال جاری کاهش یافته است. دولت با انبوهی از تعهدات دچار چالش جدی است.

این عضو کابینه دولت یازدهم تأکید کرد: دولت به تنهایی نمی تواند بارمالی را به دوش بکشد؛ حجم نیازها با منابع درآمدی هیچ تطابقی ندارد و مهمترین راه برون رفت از این مشکلات گسترش مسئولیت اجتماعی است؛ برای این کار به نهادهای مدنی و اجتماعی فراوانی نیاز داریم. مسئولیت اجتماعی باید از این نهاد ها ایجاد شود نه از دولت.

به گزارش تسنیم، نخستین دوره جایزه مسئولیت‌ اجتماعی مدیریت نیز همزمان با این کنفرانس برگزار شد. در این مراسم از خانواده گرانقدر شهدای آتشنشان در حادثه ساختمان پلاسکو و همچنین سازمان‌های برتر و برخی از استادان و فعالان این حوزه تقدیر شد. در این راستا جلال‌الدین کزازی، رضا ملک‌زاده، رضا نیازمند و رسول خادم و همچنین موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان (محک)، موسسه محب، بانک مسکن، شرکت فولاد مبارکه اصفهان، شرکت توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو)، موسسه خیریه نوآوران سلامت، شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات پاسارگادآریان (فناپ)، سازمان بازنشستگی شهرداری تهران، شرکت بیمه پاسارگاد، شرکت هلدینگ نسیم سلامت پاسارگاد و شرکت پرداخت الکترونیک بانک‌پاسارگاد مورد تقدیر قرار گرفتند.

۱۳۹۵/۱۱/۲۸

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: