نسخه چاپی

روسیه، اتهام آمریكا دربارۀ بمباران شمال سوریه را رد كرد

به گزارش نما - ایسنا نوشت: وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای تاکید کرد هواپیماهای روسیه و سوریه به مناطق مورد اشاره آمریکا در شمال سوریه شلیک نکرده‌اند.


به گزارش اسپوتنیک، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد، در روز 28 فوریه نماینده فرماندهی گروه نیروهای هوایی روسیه در پایگاه حمیمیم با همکاران خود در گروهان نیروهای هوایی آمریکا گفت‌وگو کرده است. در جریان این مذاکرات نماینده آمریکا نسبت به پرواز هواپیماهای روسی و انجام ماموریت‌های نظامی علیه داعش در بخش‌های جنوبی شهر منبج ابراز نگرانی کرده و تاکید کرده است که امکان دارد در نتیجه این حملات مناطق تحت کنترل آمریکا صدمه ببینند.

وزارت دفاع روسیه خاطرنشان کرد که نماینده آمریکا اطلاعات مربوط به استقرار مخالفان دولت سوریه را در اختیار روسیه گذاشته و هواپیماهای روسی هیچ یک از مناطق مشخص شده توسط آمریکایی‌ها را مورد هدف قرار نداده‌اند.

پیشتر ژنرال استیون تاون‌سند، فرمانده ائتلاف بین‌المللی گفته بود حملاتی به منطقه الباب صورت گرفته است که مشاوران نظامی آمریکا در فاصله نه چندان دوری از محل وقوع حادثه حضور داشته‌اند و متوجه این حملات شده‌اند.

دیمیتری یگورچنکوف، معاون مدیر انستیتوی مطالعات خاورمیانه و تحقیقات استراتژیک دانشگاه ملل روسیه معتقد است اتهامات وارد شده در واقع خطاب به مسکو نیستند، بلکه آنکارا را خطاب قرار داده‌اند.

وی افزود: چند وقت پیش سناتور مک کین به شمال سوریه سفر کرد. او در این سفر با نمایندگان نیروهای دموکرات سوریه و شخص ژنرال تاون سند گفت‌وگو کرد. پس از آن مک کین به آنکارا رفت و با رهبر ترکیه دیدار و گفت‌وگو داشت. این گفت‌وگوها ظاهرا به شرایط متحدین آمریکا در بحث سوریه نیز کشیده شده است.

از شرایط این طور برمی‌آید که مک کین نتوانسته با طرف ترک توافقی انجام بدهد و احتمال دارد که آمریکا با طرح این موضوعات قصد داشته یک بار دیگر به شریک استراتژیک خود تفهیم کند که آمریکایی‌ها تشکیلات کرد — عرب را در سوریه پوشش می‌دهند، زیرا نیروهای دموکرات سوریه ۸۰ درصد از کردها را تشکیل می‌دهند.

به اعتقاد این کارشناس روس، نظامیان آمریکایی با تکیه بر تصورات سیاسی خود روسیه را متهم کرده‌اند.
وی افزود: این اواخر آمریکا دوباره روسیه را به عملکرد اشتباه در سوریه و سایر نقاط متهم می‌کند، به همین خاطر احتمال می‌رود که آنها با این سخنان چند هدف را همزمان دنبال می‌کنند.

به گفته کارشناس روسیه، احتمال می‌رود که سخنان نظامیان آمریکایی فقط جنبه نمایشی خطاب به مسکو داشته باشد.

یگورچنکوف تاکید کرد: یک گزینه دیگر هم هست. احتمال دارد که واقعا به مناطق مذکور شلیک شده باشد، من نمی‌گویم که این شلیک از سوی روسیه بوده در واقع، هواپیمایی به مواضع تشکیلات کرد - عرب در این منطقه شلیک کرده و مشاورین نظامی آمریکا هم شاهده آن بوده‌اند. اگر قوه تخیل را به کار بیندازیم، آنوقت باید گفت که اگر حمله توسط جنگنده ترک صورت می‌گرفت، آمریکایی‌ها مستقیم به ترک‌ها هشدار می‌دادند و موقعیت خود را اعلام می‌کردند!

۱۳۹۵/۱۲/۱۵

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: