نسخه چاپی

اندازه بینی تحت تاثیر آب و هوا!

در چشم بسیاری از افراد بینی مهم ترین و اولین عضوی از صورت است كه در مواجهه با دیگران خودنمایی می كند. موضوعی كه بدون تردید از ساختمان و شكل كلی بینی نشأت می گیرد. حال مسئله این است كه طی سال ها و قرن ها چه چیزی موجب تغییر حالت و اندازه بینی در نسل بشر شده است؟

به گزارش نما به نقل از شفقنا، اگر بسیاری از افراد در مورد بارزترین مشخصه ظاهری دیگران سؤال کنید احتمال اینکه توصیفی ار بینی آنها بشنوید بسیار زیاد است. واقعیت این است که بینی ما مجموعه ای از مهم ترین نقش ها را در سیستم بدنی ما ایفا می کند. علاوه بر وظیفه مشخص اکسیژن رسانی به مغز، تنفس و کمک به فهم رایحه سهمی اساسی در سلامت ریه ها به خود اختصاص داده است.

جالب این است حفره های بینی کمک قابل توجهی به جلوگیری از ورود و نفوذ عفونت ها به بدن می کند. در واقع، موهای بینی با جذب ذرات آلوده و بیماری زا و سپس خارج کردن آنها به شکل مخاط بینی مانع از بروز بسیاری از بیماری ها می شود. در کنار اهمیت نفش این عضو از بدن، شکل و ظاهر آن نیز از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. هرچند اندازه و حالت بینی متأثر از پدر و مادر و به نوعی وراثتی است؛ ولی عوامل بسیاری در چگونه و چه اندازه بوده بینی نقش ایفا می کنند.

تعجب خواهید کرد اگر بدانید تغییرات شکل بینی ما تا حد بسیاری متأثر از آب و هوای محیط زندگی ما است. به همین خاطر، اغلب افرادی که در مناطق سرد زندگی می کنند بینی های کوچکی دارند و آنهایی که در مناطق گرم و خشک هستند بینی های پهن تری دارند. جالب این است که سیر تکامل بینی فارغ از هر مسئله و متغیر دیگری در نتیجه تلاش طبیعی بدن برای انطباق با محیط طبیعی بوده است.

بنابراین، اگر از بینی خود رضایت ندارید و دائماً به دنبال راهی برای تغییر شکل آن هستید باید بدانید که آنچه امروز شما را آزار می دهد نتیجه سیر تکاملی این عضو است؛ تکاملی که بیش از هر چیز تحت تأثیر جغرافیای زندگی بوده است. به همین خاطر، هیچ گاه نمی توان و نباید بینی ساکنان آسیای جنوب شرقی را با جنوب غرب آسیا یا هر منطقه دیگری مقایسه کرد. آمچه واضح است کوچکی و بزرگی بینی به بقای انسان طی سال ها در طبیعت کمک کرده است.

۱۳۹۶/۱/۲

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...