نسخه چاپی

سیگار بر جنین چه تاثیرات تكان دهنده ای می گذارد؟

سونوگرافی های بدست آمده از جنین های در حال رشد نشان می دهد كه مادران سیگاری آسیب های فوق العاده خطرناك و جدی به جنین وارد می كنند

به گزارش نما به نقل از نت نوشت:
سیگار یکی از پر ضرر ترین ساخته های دست بشر است که هر ساله انسان به مضرات بیشتری از آن پی می برد. مادران بارداری که در طول دوران بارداری خود کم و بیش سیگار مصرف می کنند صدمات جبران ناپذیری به جنین خود وارد می کنند.

دستگاه سونوگرافی در طول دوران بارداری کمک بزرگی به کنترل و پیگیری سلامت جنین می کند. فن آوری پزشکی تصاویر آشکار و بسیار دقیقی از جنین تهیه کرده است که صدمات جدی سیگار را نشان می دهد. محققان با استفاده از اسکن وضوح بالای این عکسها به صورت ۴D به مقایسه دقیقی بین جنین ها پرداخته اند.

این مطلب را در نت نوشت بخوانید : مادران باردار داروی ضد تهوع مصرف کنند یا خیر؟

سیگار و جنین
فناوری کاملا علمی ۴D پاسخی بسیار دقیق به حرکات ظریف و حتی رشد لحظه به لحظه جنین می باشد. طی یک مطالعه و تحقیق زنان بارداری که طی یک دوره سه ماهه مورد آزمایشات قرار گرفته اند نشان می دهد:

مادران سیگاری در طول دوره بارداری خود تغییرات نا به هنجاری بر روی وضعیت سلامتی جنین وارد می کنند. تصاویر و فیلمهای به دست آمده از جنین ها نشان دهنده تغییرات محسوس در حرکات دهان و دست جنین می باشد.

میزان استرس و همچنین افسردگی که طبق حرکات جنین کشف شده نیز در مادران سیگاری بسیار بالاتر می باشد.

این مطلب را در نت نوشت بخوانید : نوزادانی که با روش زایمان طبیعی به دنیا می آیند کمتر در معرض این بیماری های خطرناک هستند

mother-smoking
عوارض سیگار در بارداری
تحقیقات نشان می دهد که حرکات تنفسی و رشد بالندگی ریه جنین در مادران سیگاری با تاخیر صورت می گیرد. مادران سیگاری آسیب هایی عمیق به بافت ریه و به خصوص مغز جنین وارد می کنند.

این عمل سبب می شود درصد به وجود آمدن شکاف لب و همچنین معلولیت بسیار بالا رود. از دیگر آسیب هایی که سیگار در دوران بارداری ایجاد می کند معلولیت های متفاوت نوزادان است.

از هر پنج نوزادی که مادران سیگاری داشته اند یک نفر وزن بسیار کم و نامناسبی هنگام تولد خواهد داشت.

حتی در این جور مواقع خطر تولد نوزاد مرده نیز بسیار زیاد می شود.

این مطلب را در نت نوشت بخوانید : گول سیگارهای الکتریکی را نخورید؛ بخار این سیگارها این خطرات را برای بدن به دنبال دارند

افسردگی جنین
دانشمندان به تازگی توانسته اند میزان استرس و افسردگی را نیز در جنین بررسی کنند. سطح استرس و افسردگی مادر به راحتی به جنین منتقل خواهد شد. استرس مادران در جنبش اندام های فوقانی جنین تاثیرات به سزایی دارد. استرس سبب بهم خوردن تعادل بیوشیمیایی در رحم شده و اختلالات تکاملی در جنین ایجاد می کند.

طی تحقیقات برای ارزیابی اثرات سیگار بر روی جنین تغییرات حرکات دهان یکی از نشانه های بروز افسردگی در جنین است. جنین هایی که مادران سیگاری دارند حرکات لمسی به خصوص در ناحیه صورت و دهان دچار مشکل هستند. با در نظر گرفتن میزان اثرات مخرب سیگار بر روی جنین دارد، ترک سیگار در دوران بارداری بهترین گزینه می باشد.

مضرات سیگار نه تنها برای جنین بلکه برای مادر نیز بسیار جدی و خطرناک محسوب می شود.

۱۳۹۶/۱/۷

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...