نسخه چاپی

تحلیلگر: بی اعتباری آمریكا با انتقال سفارت به قدس

پرس تی‌وی با ریچارد فورر، نویسنده و مفسر سیاسی، مصاحبه كرده است تا نظر وی را دربارۀ اظهارات مایك پنس، معاون رئیس‌جمهور امریكا، دربارۀ جدیت دونالد ترامپ برای انتقال سفارت امریكا در اراضی اشغالی فلسطین به بیت‌المقدس جویا شود.

به گزارش نما به نقل از پرس تی وی:
بخش‌هایی از این مصاحبه را در ادامه می‌خوانید:

پرس تی‌وی: نظر شما دربارۀ این انتقال احتمالی چیست؟

فورر: به نظرم مضحک است؛ این نمونۀ دیگری است که نشان می‌دهد دولت ترامپ نمی‌داند دارد چکار می‌کند. این اقدام مغایر قوانین بین‌المللی است و من نمی‌توانم تصور کنم که آن‌ها آن‌قدر به این موضوع بی‌توجه باشند و ندانند که انتقال سفارت به بیت‌المقدس، خشم جهان عرب و دنیای اسلام را برمی‌انگیزد.

این اقدام مضحک از طرفداری امریکا از اسرائیل حکایت می‌کند و به‌طورکلی از واشنگتن مشروعیت زدایی خواهد کرد.

دربارۀ انتخاب دیوید فریدمن به‌عنوان سفیر واشنگتن در تل‌آویو هم باید بگویم با توجه به سوابق وی در حمایت از اسرائیل و کمک به شهرک‌سازی‌ها، این اقدام به‌منزلۀ یک توهین واقعی است.

روی‌هم‌رفته با توجه به اینکه امریکا از غیرقانونی بودن شهرک‌سازی‌های اسرائیل اطلاع دارد، انتخاب فریدمن به‌عنوان سفیر نوعی حمایت عملی از اشغالگری به شمار می‌رود.

ریچارد فورر، نویسنده و مفسر سیاسی
ریچارد فورر، نویسنده و مفسر سیاسی
پرس تی‌وی: چه مسئله‌ای می‌تواند از تصمیم دولت ترامپ برای انتقال سفارت جلوگیری می‌کند؟ جهان عرب، در صورت این اقدام، به آن چه واکنشی نشان خواهد داد؟

فورر: بله عربستان سعودی به‌طور ویژه و همچنین بحرین، خودشان را با سیاست‌های اسرائیل هماهنگ کرده‌اند. درواقع انتقال سفارت مهر تأییدی بر اشغالگری اسرائیل است و نشانۀ حمایت کامل امریکایی‌ها از اقدامات اسرائیل و بی‌توجهی آن‌ها به فلسطینیان و مصائب بیش از 70 سالۀ آنان است.

بنابراین این یک رسوایی واقعی است و نشان می‌دهد امریکا حتی در میان متحدان خود، ازجمله کشورهای اروپای غربی، ممضحکه شده و پشتوانه‌های اخلاقی خود را از دست داده است و واشنگتن برخلاف ادعاهایش حامی آزادی و عدالت نیست.

مسئله این است که ترامپ با محمود عباس (رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین) صحبت کرده و نصایح وی یا دست‌کم اطلاعات چند مشاور را دربارۀ واکنش جهان عرب به انتقال سفارت، مغایرت آن با قوانین بین‌المللی و ضربه‌ای که به راه‌حل تشکیل دو کشور می‌زند، شنیده است.

باید ببینیم چه می‌شود اما حتی صحبت کردن دربارۀ این موضوع نیز نشانۀ بی‌احترامی به قوانین بین‌المللی، سازمان ملل، مردم فلسطین و جهان عرب است.

۱۳۹۶/۱/۸

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: