نسخه چاپی

ابهام در موضع دولت ترامپ درباره بشار اسد: اسد بد است اما فعلا بماند

اظهارات هیلی و تیلرسون نشان دهنده تغییر سیاست دولت جدید آمریكا نسبت به مسئله سوریه است؛ زیرا اوباما بارها گفته بود كه "اسد باید برود" اما دولت جدید می‌گوید علی رغم اینكه اسد بد است اما ملت سوریه باید سرنوشت وی را تعیین كند.

به گزارش نما به نقل از رویترز، "رکس تیلرسون" وزیر خارجه دولت آمریکا در نشست خبری با وزیر خارجه ترکیه گفت بود که "سرنوشت "بشار اسد" را تنها مردم سوریه تعیین خواهند کرد".

وی تاکید کرده بود: فکر می‌کنم تصمیم درباره وضعیت اسد باید از سوی مردم سوریه اتخاذ شود.

این موضع از سوی رسانه‌ها به شیوه‌های گوناگون تحلیل شد تا اینکه در این باره از "نیکی هیلی" سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل سؤال شد. وی در توضیح اظهارات وزیر خارجه گفت: اینکه مردم سوریه سرنوشت اسد را تعیین خواهند کرد به این معنی نیست که آمریکا بپذیرد که اسد در انتخابات ریاست جمهوری آینده شرکت کند.

وی افزود: ما فکر نمی‌کنیم که ملت سوریه دیگر خواهان اسد باشد و همچنین فکر نمی‌کنیم که اسد فردی باشد که مردم خواهان بقای وی باشند.

هیلی تاکید کرد: ما عاشق اسد نیستیم. این مسئله را آشکارا اعلام کرده‌ایم. ما فکر می‌کنیم که وی از مدت‌ها پیش به مانعی در مسیر صلح تبدیل شده است. وی جنایتکار جنگ است. آنچه وی با ملت خود کرد بیش از یک کار منزجر کننده است.

اظهارات هیلی و تیلرسون نشان دهنده تغییر سیاست دولت جدید آمریکا نسبت به مسئله سوریه است؛ زیرا اوباما بارها گفته بود که "اسد باید برود" اما دولت جدید می‌گوید علی رغم اینکه اسد بد است اما ملت سوریه باید سرنوشت وی را تعیین کند.

دولت سابق آمریکا با روسیه بر سر مسئله بقای بشار اسد اختلاف نظر داشت. دولت اوباما به دنبال راه حلی بود تا اسد را کنار بزند اما روسیه خواهان بقای بشار اسد بود.

دولت جدید آمریکا تلاش می‌کند تا موضعی نزدیک به موضع روسیه اتخاذ کند اما همچنان این موضع را از طریق اظهارات مقامات آمریکایی به وضوح نمی‌توان تشخیص داد.

آنچه به وضوح قابل رؤیت است این است که کابینه ترامپ در حال حاضر بر روی موضوع جنگ با داعش در سوریه و عراق تمرکز کرده است و حل مسئله سوریه و تعیین تکلیف بشار اسد در اولویت نیست.

۱۳۹۶/۱/۱۶

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...