نسخه چاپی

گلایه شركت كنندگان مسابقات جهانی روبوكاپ از مسئولان :

چرا به نخبگان عرصه روبوكاپ كم لطفی می شود؟/هزینه ساخت ربات بین اعضای تیم های دانش آموزی تقسیم می شود

عکس خبري -چرا  به نخبگان عرصه روبوکاپ کم لطفي مي شود؟/هزينه ساخت ربات بين اعضاي تيم هاي دانش آموزي تقسيم مي شود

یكی از شركت كنندگان در این مسابقات گفت:هیچ حمایتی از ما صورت نگرفت ، هزینه ساخت ربات ها میان اعضای گروه ما تقسیم شد،در شرایطی كه ما دانش آموز هستیم هزینه ساخت هر ربات 2 میلیون تومان برای ما تمام شد.

این روزها نمایشگاه بین المللی تهران شاهد رقابت 368 تیم دانشجویی و دانش آموزی از 14 کشورجهان در مسابقات روبوکاپ آزاد ایران است.دانش آموزان شرکت کننده در دوازدهمین دوره مسابقات جانی روبوکاپ از عدم توجه و حمایت جدی مسئولین امر نسبت به نخبگان عرصه روبوکاپ گلایه داشتند ،فرصتی به دست آمد تا پای گفتگو با تنی چند از شرکت کنندگان در این مسابقات بنشینیم.
حسین ذوالفقاری دانش آموز شرکت کننده در بخش فوتبال سبک وزن دانش آموزی در گفتگو با خبرنگار نما گفت:ربات هایی که ما در این رقابت ها از آن استفاده کردیم،تجهیزات آن قدیمی و فرسوده بود، به جهت مشکلات مادی نتوانستیم از قطعات نو در ساخت ربات استفاده کنیم ،این در حالی است که این رشته در صنایع مختلف بسیار کاربردی و سازنده است امیدوارم که مسئولین از همین پایه و در مدارس از این رشته حمایت سازنده ای داشته باشند.
عزیزیان از دیگر دانش آموزان شرکت کننده در این مسابقات به خبرنگار نما گفت: تیم روبوکاپ ما متاسفانه هیچ گونه اسپانسری نداشت و هیچ حمایتی از ما صورت نگرفت ،به گونه ای که هزینه ساخت ربات ها میان اعضای گروه ما تقسیم شد،در شرایطی که ما دانش آموز هستیم هزینه ساخت هر ربات 2 میلیون تومان برای ما تمام شد.
وی در خصوص اهمیت این رشته افزود:این مسابقات کمک زیادی به دانش آموزان می کند به طوری که باعث می شود تا ذهن دانش آموز باز شود به ویژه در زمینه برنامه نویسی و ریاضی،من خودم علاقه زیادی دارم تا درآینده در عرصه رباتیک فعالیت کنم ،اما کم لطفی های زیادی نسبت به این رشته می شود ،در حالی که افراد مستعدی در این عرصه زیاد داریم .
مرتضی موسی خانی رئیس کمیته ملی ربوکاپ ایران در خصوص دوازدهمین دوره این مسابقات بین المللی به خبرنگار نما گفت:این رقابت ها با حضور368 تیم دانشجویی و دانش آموزی از 14 کشوردر حال برگزاری است.در بخش دانش آموزی 167 تیم در 7 لیگ فوتبالیست سبک وزن، فوتبالیست وزن آزاد، ربات های امدادگر مقدماتی، ربات های امدادگر پیشرفته ، فضای مشترک و نوآوری در ربات ها رقابت خواهند کرد.
رئیس کمیته ملی ربوکاپ ایران افزود: در بخش دانشجویی نیز 139 تیم در 11 لیگ ربات های انسان نما، ربات های فوتبالیست سایز کوچک، ربات های فوتبالیست سایز متوسط، ربات استاندارد پلت فرم، ربات های زیردریایی، ربات های مین یاب، ربات های خانگی، ربات های صنعتی، ربات های پرنده و نوآوری در ربات ها رقابت خواهند کرد.
موسی خانی تصریح کرد:در بخش شبیه سازی هم 36 تیم در قالب 4 لیگ شبیه ساز امداد و نجات، شبیه ساز فوتبال دو بعدی و سه بعدی و ربات های مجازی حضور دارند.مسابقات بین المللی روبوکاپ آزاد ایران هر ساله با هدف ترویج و توسعه دانش هوش مصنوعی، رباتیک، نرم افزار، سخت افزار و کاربردهای این علوم در صنایع مختلف برگزار می شود.
وی افزود: در سالی که از سوی مقام معظم رهبری اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال نامگذاری شده است، شاهد بروز توانمندیهای پژوهشگران ایرانی در زمینه رباتیک در دوازدهمین دوره برگزاری مسابقات بین‌المللی ربوکاپ آزاد ایران هستیم که تبلور عینی آن در صنایع بزرگ و مادر کشورمان بیش از گذشته نمایان و مورد نیاز است.
رئیس کمیته ملی ربوکاپ جمهوری اسلامی ایران یکی از مؤلفه‌های نسل چهارم صنعت را تمرکز بر هوش مصنوعی عنوان کرد و گفت: این مسابقات محلی برای دستیابی به آخرین دستاوردهای حوزه هوش مصنوعی و رباتیک است و در نهایت اقتصاد غیرنفتی را محقق می‌سازد.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی قزوین درباره تعداد تیم های شرکت کننده اظهار داشت: در دوازدهمین دوره مسابقات جهانی ربوکاپ آزاد ایران تیم هایی از 14 کشور جهان حضور دارند. در این دوره از رقابت ها 2 هزار و 820 نفر در قالب 368 تیم از آمریکا، آلمان،هند، ژاپن،چین، سنگاپور، کره جنوبی، هلند، پاکستان، مکزیک، انگلیس، ترکیه، پرو و ایران شرکت کرده اند.
مرتضی موسی خانی درپایان افزود : مسابقات بین المللی ربوکاپ در سه بخش دانشجویی، دانش آموزی و شبیه سازی برگزار می شود.
دوازدهمین دوره این مسابقات از سه شنبه 16 فروردین ماه در نمایشگاه بین المللی تهران آغازشده است، تا روز جمعه 18 فروردین ماه ادامه خواهد داشت.
گفتنی است بازدید برای علاقه مندان از این مسابقات در نمایشگاه بین المللی تهران آزاد است .

۱۳۹۶/۱/۱۷

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: