نسخه چاپی

تحركات تازه كره شمالی برای انجام آزمایش هسته‌ای جدید

15 آوریل (26 فروردین ماه جاری) مصادف با هشتاد و پنجمین سالگرد تاسیس ارتش این كشور و یكصد و پنجمین سالگرد تولد «كیم ایل سونگ» بنیانگذار كره شمالی است كه در تقویم این كشور از آن با نام «روز خورشید» یاد شده است و همین موضوع باعث شده برخی گمانه زنی ها، آزمایش اتمی جدید این كشور را تقویت كند.

به گزارش نما به نقل از ایرنا، یونهاپ، خبرگزاری کره جنوبی امروز (پنجشنبه) در گزارشی اعلام کرد که موضوع احتمال آزمایش جدید هسته ای کره شمالی بر اساس داده های بدست آمده و ارزیابی های صورت گرفته از تصاویر ماهواره ای سرویس های اطلاعاتی آمریکا انجام شده است.

این در حالی است که پیش از این هم ‌آمریکا و کره جنوبی اعلام کرده بودند که کره شمالی برای ششمین‌ آزمایش اتمی آماده می شود.

این گزارش به تحرکات صورت گرفته در سایت اتمی «پونگ گیه ری» در شمال شرق کره شمالی اشاره می کند و می افزاید: تحرکات و رفت و آمدهای چند روز اخیر در این مکان بیش از حد مجاز است و این موضوع نشان دهنده آن است که پیونگ یانگ قصد دارد وسیله انفجاری جدیدی را آزمایش کند.

«پونگ گیه ری» از مهمترین سایت های اتمی کره شمالی است که برای آزمایش های هسته ای از آن استفاده می شود.
منابع جاسوسی آمریکا اواخر سال گذشته نیز مدعی شده بودند که کره شمالی در حال کسب آمادگی برای انجام یک آزمایش هسته ای جدید است که 14 برابر قوی تر از آزمایش اتمی پنجم می باشد.

انتشار این خبر در حالی صورت می گیرد که برخی منابع خبری اعلام کردند که مسئولان و مقامات کره شمالی به خبرنگاران خارجی حاضر در این کشور گفته اند که روز پنجشنبه (امروز) منتظر یک «رویداد بزرگ و مهم» باشند.

کره شمالی در طول یک دهه گذشته پنج آزمایش هسته ای و بالغ بر 20 آزمایش موشک بالستیک انجام داده است.
با اینکه این کشور بارها آمریکا را به حمله اتمی تهدید کرده اما هرگز «موشک بالستیک بین قاره ای» موسوم به ICBM را آزمایش نکرده است.

۱۳۹۶/۱/۲۴

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...