نسخه چاپی

اردوغان، تشكیل سیستم فدرالی را رد كرد

پس از اظهارات جنجالی یكی از مشاوران رئیس جمهور تركیه، رجب طیب اردوغان ایجاد هرگونه نظام فدرالی در این كشور را رد كرده است.

به گزارش نما ، تسنیم به نقل از خبرگزاری فرانسه نوشت: رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه روز جمعه تشکیل هر گونه نظام فدرالی در این کشور را تکذیب کرده است.

ترکیه روز یکشنبه همه پرسی اصلاح قانون اساسی را برگزار خواهد کرد که در صورت رای مثبت مردم، قدرت و اختیارات رئیس جمهور افزایش خواهد یافت و پست نخست وزیری نیز حذف خواهد شد.

یکی از مشاوران اردوغان پیش از این اظهارات جنجالی را مطرح کرده بود مبنی بر اینکه در صورت اصلاح قانون اساسی این مساله منجر به یک نظام فدرالی خواهد شد ولی اکنون دولت ترکیه اعلام کرده است که از صحبت های مشاور اردوغان سوء برداشت شده است.

ادوغان در تظاهرات طرفداران اصلاح قانون اساسی تاکید کرد: خواهران و برادران، من همواره بزرگترین مدافع و حامی ساختار وحدت بخش کشور بوده، هستم و خواهم بود. ساختاری فدرالی، فدراسیون، این یا آن، هیچ کدام در دستور کار قرار ندارد و نخواهد داشت.

اردوغان مجبور به رد اظهارات مشاورش شد پس از آنکه دولت باغچه لی رهبر حزب جنبش ملی ترکیه به شدت از اظهارات مشاور اردوغان انتقاد کرد.

ترکیه از 81 استان تشکیل شده که استاندار هر یک از انها مستقیما توسط آنکارا تعیین می شود.

۱۳۹۶/۱/۲۵

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...