نسخه چاپی

سرنوشت محمود احمدی‌ نژاد چه می‌شود؟

نامزدی محمود احمدی نژاد در انتخابات فضای سیاسی ایران را بهت زده كرد. این اقدام او در شرایطی رخ داد كه پیش از آن رهبر معظم انقلاب به او توصیه كرد كه نامزد انتخابات ریاست جمهوری نشود، احمدی نژاد نیز همان زمان در نامه ای اعلام كرده بود به خاطر توصیه رهبری نامزد انتخابات نخواهد شد، او بارها به این تصمیم خود پافشاری كرده بود اما روز انتخابات غافلگیرانه ثبت نام كرد.

به گزارش نما به نقل از فرارو: نامزدی محمود احمدی نژاد در انتخابات فضای سیاسی ایران را بهت زده کرد. این اقدام او در شرایطی رخ داد که پیش از آن رهبر معظم انقلاب به او توصیه کرد که نامزد انتخابات ریاست جمهوری نشود، احمدی نژاد نیز همان زمان در نامه ای اعلام کرده بود به خاطر توصیه رهبری نامزد انتخابات نخواهد شد، او بارها به این تصمیم خود پافشاری کرده بود اما روز انتخابات غافلگیرانه ثبت نام کرد.

اقدام غافلگیرانه احمدی نژاد بازتاب گسترده ای پیدا کرد. بسیاری از همراهان او در گذشته به انتقاد از این اقدام او پرداختند. عده‌ای آن را "انتحار سیاسی" تفسیر کردند و عده ای دیگر آن را "پایان احمدی نژاد" دانستند.

رسانه هایی که پیش از این از حامیان احمدی نژاد بودند، خبر ثبت نام او را بایکوت کردند. فعالان سیاسی اصولگرا هم سعی کردند کمتر در این باره سخن گویند.

احمدی نژاد اعلام کرده است که "من به قول اخلاقی‌ام پایبندم و حضور و ثبت‌نام در انتخابات صرفاً برای حمایت از برادر عزیزم آقای بقایی است."

اکنون پس از گذشت چند روز از ثبت نام احمدی نژاد و فروکش گردوغبارها این سوال اساسی مطرح است چه اتفاقی در ادامه فرآیند پر حادثه انتخابات برای احمدی نژاد رخ خواهد داد.

در این میان گمانه زنی های مختلفی مطرح می شود.

یک نقل قول از دادستان کل کشور این گمانه زنی ها را بیشتر هم کرده است.

دادستان کل کشور پس از ثبت نام احمدی نژاد گفت: «گاهی به ما می گویند فلان آقایی در خوزستان فلان حرفهایی را زده است، فلان جا حرف های دیگری زده، ما می گوییم نوبت آن ها هم می رسد و باید این دمل برسد تا به آنها هم رسیدگی کنیم.»

پس از انتشار این نقل قول احمدی نژاد از محمد جعفر منتظری دادستان کل کشور به دادگاه ویژه روحانیت شکایت کرد.

برخی معتقدند احمدی نژاد تا پایان در فرآیند انتخابات باقی نخواهد ماند او یا انصراف می دهد و یا ردصلاحیت می شود. معتقدان به انصراف احمدی نژاد می گویند او با این دید نامزد شده است که بتواند فشارها برای تائید صلاحیت بقایی را افزایش دهد.

در این سناریو احمدی نژاد با ساختن دو گانه "یا من، یا بقایی" سعی دارد هزینه ردصلاحیت حمید بقایی را افزایش دهد و با این ترفند شورای نگهبان را قانع کند در ازای تائید صلاحیت او، از نامزدی در انتخابات انصراف دهد.

به این ترتیب در این سناریو اگر بقایی تائید صلاحیت شود، احمدی نژاد کناره گیری می کند. احمدی نژاد در نشست خبری دو هفته پیش خود تاکید کرده بود "همه کار برای تائید صلاحیت بقایی انجام خواهد داد." او گفته بود راه هایی برای تحقق این موضوع وجود دارد.

بسیاری از تحلیلگران معتقدند احمدی نژاد ردصلاحیت خواهد شد. این دید غالب ناظران سیاسی اصولگرا، اصلاح طلب و مستقل است. آنها می گویند بقایی هم ردصلاحیت خواهد شد و اگر نامزدی احمدی نژاد برای عبور دادن بقایی از فیلتر شورای نگهبان است، این تاکتیک شکست خواهد شد.

ناصر ایمانی تحلیلگر سیاسی اصولگرا در این باره به فرارو می گوید: «احمدی نژاد ردصلاحیت خواهد شد. حتی اگر توصیه رهبری برای عدم ورود او به انتخابات هم وجود نداشت باز هم تائید صلاحیت نمی شد.»

در این میان برخی ناظران معتقدند تائید صلاحیت احمدی نژاد تبعات سیاسی دارد و ممکن است محبوبیت او را افزایش دهد. آن‌ها بیم آن را دارند که احمدی نژاد از "ردصلاحیت" خود به عنوان یک کارت سیاسی در آینده بهره برداری کند. این عده می گویند احمدی نژاد تائید صلاحیت شود و تا در فرآیند انتخابات و با نظر مردم حذف شود.

اما ناصر ایمانی معتقد است: «ردصلاحیت احمدی نژاد او را به قهرمان بدل نخواهد کرد. بلکه این اقدام او باعث ریزش آرای او می شود.» این تحلیلگر سیاسی اصولگرا اظهار کرد: «تاکنون هیچ کسی با ردصلاحیت محبوبیتش افزایش نیافته است.»

به گفته ایمانی "مملکت داری محل آزمون و خطا نیست. اگر احمدی نژاد در حالیکه صلاحیت ندارد، تائید صلاحیت شود یک ریسک است. چرا که اگر درصدی هم احتمال رای آوری او وجود داشت باشد. تائید صلاحیت او به خاطر ملاحظات سیاسی اشتباه است."

او در پاسخ به این سوال که با ردصلاحیت احمدی نژاد سرنوشت سیاسی او چه می شود؟، گفت: «احمدی نژاد و هوادارانش در سپهر سیاست ایران باقی خواهند ماند و اتفاق خاصی نخواهد افتاد.»

۱۳۹۶/۱/۲۷

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...