نسخه چاپی

پرسپولیس نمی‌تواند بازیكن خارجی جدید بگیرد

رئیس كمیته تعیین وضعیت بازیكنان فدراسیون فوتبال گفت: باشگاه پرسپولیس یكی از تیم‌هایی است كه نمی‌تواند بازیكن خارجی جدید جذب كند.

به گزارش نما به نقل از میزان: حرف و حدیث‌ها درباره محرومیت باشگاه‌های بدهکار از جذب بازیکنان خارجی جدید،‌ به اوج خود رسیده است. فدراسیون فوتبال در یک سال گذشته ساماندهی امور اقتصادی فوتبال کشور و باشگاه‌ها را در دصتور کار خود قرار داده و در هدف اول تلاش کرد مقدماتی را فراهم کند که جلوی افزایش بدهی تیم‌های مختلف را بگیر و آنها را مجاب به پرداخت بخشی از بدهی‌ها کند.

حالا در تازه‌ترین تصمیم، هیئت رئیسه مصوب کرده تیم‌هایی که در فیفا پرونده دارند به هیچ عنوان اجازه نخواهند داشت که با بازیکنان و مربی خارجی جدید قرارداد امضا کنند. ماجرایی که به نظر می‌رسد بسیاری از باشگاه‌ها آن را جدی نمی‌گیرند و امیدوار به لغو مصوبه هیئت رئیسه هستند.

در چنین شرایطی روزبه وثوق احمدی رئیس کمیته تعیین وضعیت بازیکنان فدراسیون فوتبال درباره فعل‌وانفعال‌‌های اخیر در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان،‌ صحبت‌های بسیار مهمی را انجام داد که جزئیات آن را در زیر می‌خوانید:

* مصوبه هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال درباره منع باشگاه‌‌های بدهکار سروصدای زیادی در محافل ورزشی به راه انداخته است.

با حکمی داخلی و با مصوبه‌ای هم که خودمان داشتیم این تصمیم گرفته شد که باشگاه‌هایی که پرونده منجر به حکم در مجامع بین‌المللی داشته باشند، از جذب بازیکن و مربی خارجی جدید منع شوند. این مصوبه 24 اسفندماه 95 است و باشگاه‌ها تا مادامی که پرونده‌های خود را خاتمه ندهند، از ثبت قرارداد بازیکن و کادرفنی خارجی منع هستند.

* ایده تصویب این قانون از طرف چه کسی مطرح شد؟

فیفا چند ماه قبل بود که باشگاه استقلال و تراکتورسازی را از فعالیت در پنجره نقل‌وانتقالاتی محروم کرد. این اتفاق یک زنگ خطر جدی بود که پس از آن فدراسیون فوتبال تصیم گرفت کمیته تعیین وضعیت بازیکنان را برای رسیدگی به این مشکلات دایر کند. این اتفاق هم بلافاصله رخ داد و ما کار خودمان را شروع کردیم. ایده جلوگری از عقد قرارداد جدید با بازیکنان خارجی جدید هم از طرف ما به رئیس فدراسیون ارائه شد. سپس با رایزنی‌های صورت گرفته این طرح تبدیل به مصوبه قانونی هیات رئیسه شد.

* حالا واقعا باشگاه‌های ایرانی اجازه ثبت قرارداد با بازیکنان خارجی ندارند؟

این قانون داخلی توسط هیئت رئیسه به تصویب رسیده و لازم‌الاجراست.

* گفته می‌شود به طور مثال باشگاه پرسپولیس با گادوین منشا به توافق رسیده ولی با این قانون آنها نمی‌توانند قرارداد این بازیکن را ثبت کنند.

اگر باشگاهی بدهی‌های خود را به طلب‌کاران خارجی پرداخت کند و ما از فیفا استعلام بگیریم و رسما اعلام شود که پرونده‌ای وجود ندارد مشکلی برای ثبت قرارداد بازیکن و کادر فنی خارجی وجود ندارد. این مصوبه هم شامل پرونده‌هایی می‌شود که منجر به حکم قطعی در کمیته تعیین وضعیت فیفا شده و پرونده آن به کمیته انضباطی رفته است. یعنی پرونده‌هایی که در حال بررسی است، شامل این مصوبه نمی‌شود.

* آیا فدراسیون فوتبال واقعا این قدرت را دارد که جلوی ثبت قرارداد بازیکنان خارجی باشگاه‌ها به ویژه تیم‌‌های لیگ برتری را بگیرد؟

اینکه فدراسیون می‌تواند یا نمی‌تواند موضوعی است که در حیطه اختیارات من نیست درباره‌اش صحبت کنم. هیئت رئیسه قانون را مصوب رده و ما وظیفه داریم این قانون را اجرا کنیم و به همه باشگاه‌ها هم نگاهی یکسان داریم.

* اما ترکاشوند معاون اقتصادی باشگاه پرسپولیس چندی پیش در مصاحبه‌اش با خبرگزاری میزان رسما تاکید داشت کرد پرسپولیس مشکلی برای ثبت قرارداد بازیکنان خارجی جدید نخواهد داشت!

من نمی‌دانم توجیه ایشان برای مطرح کردن چنین بحثی چه بوده است. آن چیزی که کمیته تعیین وضعیت بازیکنان و سازمان لیگ به آن توجه دارد،‌ قانونی است که توسط هیئت رئیسه مصوب شده است و در حال حاضر هم این مصوبه پابرجاست و بر اساس آن باشگاه پرسپولیس هم یکی از تیم‌هایی است که نمی‌تواند بازیکن خارجی جدید جذب کند.

* ترکاشوند اعلام کرده باشگاه پرسپولیس در نقل‌وانتقالات زمستانی به جای 20 درصد، 40 درصد بدهی‌های خود را تسویه کرده و به همین دلیل منعی برای ثبت قرارداد بازیکنان جدید ندارد!

سال گذشته هیئت رئیسه یک مصوبه دیگر برای نقل‌وانتقالات داخلی فوتبال ایران داشت. به هر حال همه می‌دانیم که اکثر باشگاه‌های فوتبال ایران بدهی‌های سنگین دارند. باید از یک جایی جلوی افزایش این بدهی‌ها گرفته می‌شد. به همین ترتیب هیئت رئیسه مصوب کرد تمام باشگاه‌ها به اندازه مبلغ قراردادی که با بازیکنان جدید امضا می‌کنند،‌ بدهی‌های خود را هم پرداخت کنند. در غیر اینصورت اجازه ثبت قرارداد بازیکنان جدید داده نمی‌شد. صحبتی که آقای ترکاشوند به آن اشاره کرده‌اند هم مربوط به همین مسئله است. این قانون برای سال‌های بعد هم اجرا خواهد شد.

* خیلی‌ها بر این باور هستند که فدراسیون فوتبال در نهایت مجبور می‌شود به خاطر فشارها و مصلحت‌اندیشی‌ها این مصوبه و قانون را لغو کند.

این موردی است که مدیران ارشد فدراسیون باید درباره‌اش حرف بزنند. بنده البته چنین احساسی ندارم و حس می‌کنم فدراسیون برای ساماندهی این بدهی‌ها در کار خود جدی است. تا سال‌ها پیش بدهی‌های باشگاه مربوط به خودشان بود و فیفا درباره آنها حکم صادر می‌کرد.اما افزایش این پرونده‌ و شکایت‌ها در فیفا، ‌حالا فدراسیون فوتبال را با خطرات بسیار جدی رو‌به‌رو کرده است. عواقب مشکلات مالی باشگاه‌ها عملا دیگر دامن‌گیر فدراسیون شده است. به همین دلیل فدراسیون به خاطر مصلحت فوتبال تصمیم گرفت این قانون را تصویب کند.

* بر اساس قوانین فوتبال ایران، مربیان و بازیکنان داخلی اجازه طرح شکایت در مراجع قضایی و فیفا را ندارند. آنها فقط می‌توانند برای پیگیری حق و حقوق خود به کمیته انضباطی و سایر ارکان قضایی فدراسیون مراجعه کنند. نکته جالب قضیه این است که ارکان قضایی فدراسیون برای بسیاری از بازیکنان و مربیان ایرانی حکم صادر کرده که پولشان را ازباشگاه‌ها بگیرند اما قدرت برخورد با باشگاه‌هایی که احکام را اجرایی نمی‌کنند ندارد. در شرایطی که بازیکنان خارجی بلافاصله با شکایت به فیفا به پول خودشان می‌رسند.

کمیته تعیین وضعیت بازیکنان برای پیگیری حقوق بازیکنان تشکیل شد. همانطور که اشاره شد ما به دنبال استیفای حقوق بازیکنان و باشگاه‌‌ها هستیم. از این به بعد کمیته تعیین وضعیت بازیکنان به اختلافات به وجود آمده رسیدگی می‌کند و درباره‌اش حکم می‌دهد با هیچ باشگاهی تعارف نخواهیم داشت و قانون را درست اجرا می‌‌کنیم. به این ترتیب هر باشگاه که محکوم به پرداخت شود باید حق و حقوق شاکیان خود را پرداخت کند.

این کار ضمانت اجرایی دارد؟

به هر حال کمیته انضباطی و سایر ارکان قضایی هم در صورتی که به احکام صادره توجه نشود از ابزارهایی مختلفی که قانون تعریف کرده استفاده خواهد کرد. از جریمه سنگین مالی تا محرومیت از نقل‌وانتقال و حتی کسر امتیاز! از سال آینده بدون شک این اتفاق رخ خواهد داد و از اهرم کسر امتیاز هم استفاده می شود و فدراسیون هم حمایت‌‌های لام را خواهد داشت.

۱۳۹۶/۲/۴

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...