نسخه چاپی

مصرف بالای ویتامین D مانع از بیماری قلبی نمی شود

مصرف دوز بالای ویتامین D یكبار در ماه موجب كاهش ریسك بیماری قلبی نمی شود.

به کزارش نما به نقل از ایرنا، دکتر رابرت اسکراگ، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه اوکلند نیوزیلند، در این باره می گوید: «مطالعه ما فقط درباره یکبار مصرف این ویتامین در ماه است.»تیم تحقیق امیدوار است که در بررسی های آینده مشخص شود که مصرف روزانه مکمل های ویتامین D برای سلامت قلب مفید است.

مطالعات قبلی نشان داده اند احتمال بیشتر بیماری قلبی در بین افرادی که ویتامین D کمی مصرف می کنند وجود دارد.منابع طبیعی ویتامین D شامل نور ماوراءبنفش خورشید، و غذاهای نظیر ماهی چرب، محصولات لبنی غنی شده، آب پرتقال و زرده تخم مرغ است.

محققان از گذشته براین باورند کمبود ویتامین D با بروز ریسک بیماری قلبی-عروقی مرتبط است. همچنین به گفته محققان نرخ بروز بیماری های قلبی-عروقی در زمستان به مراتب بیشتر از تابستان است.

محققان در این مطالعه جدید مزیت احتمالی ویتامین D را در مورد سلامت قلب حدود ۵۱۰۰ فرد بزرگسال پیگیری کردند.

رده سنی تمام شرکت کنندگان بین ۵۰ تا ۸۴ سال بود. حدود یک چهارم آنها در ابتدای مطالعه دچار کمبود ویتامین D بودند. به نیمی از شرکت کنندگان ماهی یکبار ویتامین D با دوز اولیه ۲۰۰ هزار واحد بین المللی داده شد و به نیم دیگر ماهانه مکمل دارونما داده می شد.

شرکت کنندگان به طورمیانگین ۳ سال از این شیوه تعیین شده پیروی کردند.

در پایان مطالعه حدود ۱۲ درصد هر دو گروه به نوعی مبتلا به بیماری قلبی شده بودند و ریسک ابتلا به فشارخون بالا، یا تجربه حمله قلبی، سکته، نارسایی قلبی یا آنژین در همه کم و بیش مشابه بود.

محققان دریافتند مصرف ماهانه مکمل ویتامین D با دوز بالا تغییری در ریسک بروز بیماری قلبی ایجاد نمی کند.

۱۳۹۶/۲/۴

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: