نسخه چاپی

یخ روابط ترامپ و مركل آب می‌شود

صدراعظم آلمان كه در روزهای ابتدایی ریاست‌جمهوری ترامپ، روابطی چالش‌آمیز با وی داشت، حالا از حاكم شدن جو مثبت بر روابط شخصی با رئیس‌جمهور آمریكا خبر می‌دهد.

به گزارش نما به نقل از فارس، پس از شروع نه‌چندان دوستانه روابط میان «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان و «دونالد ترامپ» به عنوان رئیس‌جمهور جدید آمریکا، حالا طرف آلمانی از رفع کدورت‌ها خبر می‌دهد.
مرکل در این خصوص به خبرنگار رویترز گفت: «با رئیس‌جمهور ترامپ رابطه کاری خوبی برقرار کرده‌ام که البته چنین رابطه‌ای نافی داشتن نظرات متفاوت نیست.»

ترامپ در طول کارزار تبلیغاتی خود، صدراعظم آلمان را به دلیل باز کردن مرزهای اروپای غربی به سمت پناهجویان مورد سرزنش قرار داده بود. مرکل هم از میدان نبرد لفظی پا پس نکشید و ضمن ارسال پیام تبریک برای ترامپ، اهمیت احترام به کرامت انسان‌ها صرف‌نظر از اصل و نسب، رنگ پوست، دین و جنسیتشان را به رئیس‌جمهور تازه‌‌وارد متذکر شده بود.

آنگلا مرکل در توضیح نحوه مثبت شدن فضای حاکم بر روابط با ترامپ گفت: «ما با هم در خصوص تدوین راهبردی مشترک برای مناقشه اوکراین، جنگ دهشتناک سوریه و شرایط فاجعه‌بار انسانی مذاکره می‌کنیم. اگر بخواهیم این مشکلات را حل کنیم، به ورود قدرتمند آمریکا به این مسائل نیاز خواهیم داشت.»

مرکل در اولین روزهای ریاست‌جمهوری «باراک اوباما» رئیس‌جمهور قبلی آمریکا هم رابطه خوبی با وی نداشت؛ ریشه روابط سرد با اوباما به عدم صدور مجوز سخنرانی برای وی در زمان تبلیغات دور اول ریاست‌جمهوری در ایالت براندنبورگ بازمی‌گشت؛ بعدها اما رابطه این دو سیاستمدار در خلال تلاش مشترک برای اعمال تحریم علیه روسیه و دیگر پروژه‌های مشترک سیاسی-اقتصادی، گرم شد.

ترامپ که تاجری کهنه‌کار است، در کارزار انتخاباتی خود از کسری تجاری با آلمان‌ها هم به شدت انتقاد کرده و بدون اعتناء به مقررات سازمان تجارت جهانی، قول داده بود که حقوق ورودی کالاهای آلمانی را در گمرکات آمریکا افزایش دهد.
در تجارت سال 2016 آلمان و آمریکا، 67 میلیارد دلار کسری به ضرر آمریکایی‌ها ثبت شده است.

مرکل از طرح شدن این مطلب در گفت‌وگوهای دوجانبه با ترامپ خبر داده و گفته: «وقتی او را در واشنگتن ملاقات کردم، در خصوص توافق‌های تجاری صحبت کردیم. رئیس‌جمهور آمریکا خواهان چیزی است که از نقطه‌نظر کشورش، تجارتی عادلانه‌تر دیده می‌شود؛ ما هم طبیعتاً در پی صیانت از منافع آلمان و اروپا هستیم.»

۱۳۹۶/۲/۹

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: