نسخه چاپی

استقرار راكت‌اندازهای چین در جزایر مورد مناقشه

چین تعدادی از راكت‌اندازها و موشك‌های خود را در دریای جنوبی مستقر كرد.

به گزارش نما، خبرگزاری دانشجو به نقل از رویترز؛ ارتش چین تعدادی راکت انداز و موشک‌ را در جزایر مورد مناقشه در دریای جنوبی این کشور مستقر کرده است.

به نوشته روزنامه ارتش چین، راکت اندازهای مستقر شده در دریای جنوبی، از نوع "نورینکو سی اس" هستند و بر روی تپه‌های مرجانی "فیری"، نزدیک به جزایر اسپراتلی، مستقر شده ‌اند. مالکیت این جزایر از موارد جدی مناقشه میان چین و برخی کشورهای منطقه است.

این راکت اندازها دارای قابلیت بالایی برای شناسایی کشتی‌های نظامی دشمن هستند و می‌توانند آنها را ردیابی کرده و مورد هدف قرار دهند.

دریای جنوبی به بخشی از اقیانوس آرام، میان تنگه تایوان، شرق ویتنام، شمال‌ غربی فیلیپین تا مرزهای آبی اندونزی و سنگاپور اطلاق می‌شود. تعدادی از جزایر مورد مناقشه‌ میان کشورهای شرق و جنوب ‌شرقی آسیا در این دریا قرار دارند و همین موضوع موجب شده دریای جنوبی چین به یکی از مناطق چالش‌برانگیز جهان تبدیل شود.

مالکیت تپه‌های "فیری" تحت کنترل چین است. هنوز مشخص نیست چین چه زمانی این سامانه‌های دفاعی یاد شده را در آنجا مستقر کرده؛ اما ارتش چین از سال ۲۰۱۴ به دنبال اجرایی کردن چنین طرحی بود.

گفته می‌شود چین به دنبال توسعه زیرساخت‌های استراتژیک در این منطقه بوده و یکی از این پروژه‌ها ساخت فرودگاهی مجهز در این تپه‌های مرجانی است

ژاپن در واکنش به استقرار این راکت اندازها اعلام کرد چین سامانه دفاعی خود را در جزایر مورد مناقشه با ویتنام مستقر کرده است.

علاوه بر چین، کشورهای ویتنام، فیلیپین، مالزی و برونئی نیز بر کل و یا بخش‌هایی از جزایر موجود در دریای جنوبی ادعای مالکیت دارند.
ثبت: ۱۳۹۶/۲/۲۸

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: