نسخه چاپی

بازتاب نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ در رسانه های خارجی

نتایج اولیه شمارش آراء انتخابات ریاست جمهوری نشان می‌دهد كه حسن روحانی پیشتاز این انتخابات است. رسانه‌های بین‌المللی بی‌شماری به انعكاس این موضوع پرداخته‌اند.

به گزارش نما به نقل از ایسنا به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، با حضور گسترده طبقه متوسط شهری در ایران حسن روحانی در حال حاضر پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری در این کشور است که روز جمعه 19 مه در سراسر ایران برگزار شد.

وی در صورت پیروزی نهایی برای دومین بار به عنوان رییس‌جمهوری ایران انتخاب خواهد شد.

این روزنامه آمریکایی در ادامه نوشت: رقیب اصلی روحانی، ابراهیم رئیسی بود که فردی تندرو و اصولگرا به شمار می‌آید. هر کسی که در این انتخابات پیروز شود باید علاوه بر مسائل داخلی و بین‌المللی با دولت جنگ‌طلب و غیرقابل پیش‌بینی ترامپ نیز سروکار داشته باشد.

دونالد ترامپ رییس‌جمهور آمریکا در اولین سفر خارجی خود به عربستان و اسرائیل خواهد رفت که در آنجا انتظار می‌رود ایران یکی از موضوعات مورد بحث باشد.

روزنامه وال استریت ژورنال نیز نوشت: حسن روحانی در رقابت برای انتخاب مجدد پیشتاز است که نشان می‌دهد احتمالاً وی برای یک دوره چهار ساله دیگر رییس‌جمهور ایران خواهد بود.

هم‌چنین روزنامه اینترنشنال بیزینس تایمز نوشت: وزارت کشور ایران پس از تمدید پنج ساعته مهلت شرکت در انتخابات ریاست جمهوری شمارش آراء را آغاز کرد که نتایج اولیه آن حاکی از پیروزی حسن روحانی رییس جمهور کنونی ایران در این رقابت است.

بنا بر اعلام وزارت کشور ایران، میزان مشارکت در این انتخابات بالای 70 درصد بوده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز با تأکید بر این‌که انتخابات روز جمعه ایران رفراندومی برای سیاست‌های میانه‌روتر روحانی بود، گزارش داد: رییس‌جمهوری دومین فرد قدرتمند در ایران است که روی بیش از دو میلیون نیروی دولتی نظارت دارد، اعضای کابینه و پست‌های کلیدی دیگری را مشخص می‌کند و نقشی تعیین کننده در شکل‌دهی سیاست خارجی و داخل کشور دارد.

همچنین خبرگزاری اسپوتنیک در خبری پیشتازی حسن روحانی در این انتخابات را پس از اعلام نتایج اولیه شمارش آراء اعلام کرد و گزارش داد که ولی احتمالاً رییس جمهوری بعدی ایران است.

شبکه راشاتودی نیز گزارش داد: حسن روحانی رییس‌جمهور میانه‌رو ایران که توانست با قدرت‌های جهانی به توافق دست یابد در حال حاضر پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری است.

رسانه‌های صهیونیستی، از جمله روزنامه تایمز آو اسرائیل و هاآرتص پیشتازی حسن روحانی در انتخابات روز جمعه ریاست جمهوری را اعلام کردند.

۱۳۹۶/۲/۳۰

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: