نسخه چاپی

۳۰ درصد خزندگان در معرض نابودی هستند

قائم مقام سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری با بیان اینكه باید موضوع تنوع زیستی در جهان و بویژه ایران مورد توجه جدی قرار گیرد، گفت: تنوع زیستی جهان حال خوبی ندارد و گونه‌هایی از پرندگان، پستاندارن و خزندگان در حال نابودی هستند.

به گزارش نما به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا؛ نادر مقدسی ظهر امروز در مراسم روز جهانی تنوع زیستی اظهار کرد: مسئله تنوع زیستی به همراه گردشگری پایدار باید مورد توجه جدی قرار گیرد و برای توریسم پایدار و اثرات اکوتوریسم در منابع طبیعی و بهره‌برداری خردمندانه از منابع لازم و ضروری است.

وی افزود: گردشگری طبیعی که با اکوتوریسم رو به رشد است در برنامه ششم توسعه و استراتژی کلان کشور ما جایگاه بارزی دارد و لازم است جزئیات آن نیز مورد تحقیق و تبیین قرار گیرد تا اجرایی شود.

قائم مقام سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری تصریح کرد: باید از خود بپرسیم که وضعیت ما از لحاظ گردشگری پایدار و تنوع زیستی چگونه است؛ همچنین مسئله گردشگری پایدار نقطه مقابل گردشگری سنتی است و این مهم باید مورد اهتمام قرار گیرد.

مقدسی با بیان اینکه وضع جهانی تنوع زیستی حال خوبی ندارد، اظهار کرد: در حدود 12 درصد از گونه‌های پرندگان، 25 درصد از گونه‌های پستانداران و 30 درصد از خزندگان در معرض انقراض هستند همچنین 5 میلیون هکتار از جنگلهای تروبیک همه ساله از بین می‌روند که باید به آنها توجه شود.

وی تصریح کرد: جنگل‌ها و مناطق تنوع زیستی به طور حتم می‌تواند در توسعه گردشگری کارساز باشد و ما نیز کار فشرده‌ای را به همراه سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برعهده داریم.

قائم مقام سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری افزود: به طور حتم کنوانسیون تنوع زیستی دستورالعمل راهنمایی برای پیوند گردشگری پایدار و تنوع زیستی را دارد که باید مورد عمل و اجرا قرار گیرد.

مقدسی به برنامه‌ریزی برای جنگل‌های هیرکانی نیز اشاره کرد و گفت: در برنامه ششم توسعه جنگل‌های هیرکانی وارد فاز جدیدی از مدیریت پایدار خواهند شد و ما تصمیم‌گیری تعطیل شدن بهره‌برداری از جنگلهای شمال کشور را مورد توجه قرار داده‌ایم.

وی تصریح کرد: دولت تصمیم گرفته که جنگلهای شمال کشور برای مدت طولانی استراحت کنند که این مهم یکی از برنامه‌های دولت برای جنگلهای کشور محسوب می‌شود.

قائم مقام سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری اظهار کرد: یکی از فعالیتهای سازگار با اکوتوریسم پایدار مقابله با قطع درختان است و امیدواریم بتوانیم دوره انتقال جنگلداری کلاسیک به جنگلداری پایدار را انجام دهیم.

۱۳۹۶/۳/۱

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...