نسخه چاپی

بهرام بیرانوند در گفتگو با نما:

دستكاری دولت در آمار قاچاق / ادعای كاهش قاچاق توسط دولت صحت ندارد

عکس خبري -دستکاري  دولت در آمار قاچاق / ادعاي کاهش قاچاق  توسط دولت صحت ندارد

بهرام بیرانوند گفت: این دولت فقط دروغ تحویل ملت می دهد.از وقتی دولت را تحویل گرفتند گفتند كه 25 میلیارد دلار قاچاق در سال را به 13 میلیون دلار رسانده اند اما در واقع تاثیری در حوزه های دیگر نداشت. اگر آنها توانسته بودند جلوی قاچاق را بگیرند كه باید تغییری در وضع ركود حاكم در بازار و گردش سرمایه ایجاد می شد

بهرام بیرانوند نماینده مردم در نهمین دوره مجلس شورای اسلامی در واکنش به ادعای دولت در کاهش قاچاق گفت:ادعای کاهش قاچاق در دولت یازدهم کاملا کذب است .این دولت فقط دروغ تحویل ملت می دهد.از وقتی دولت را تحویل گرفتند گفتند که 25 میلیارد دلار قاچاق در سال را به 13 میلیون دلار رسانده اند اما در واقع تاثیری در حوزه های دیگر نداشت. اگر آنها توانسته بودند جلوی قاچاق را بگیرند که باید تغییری در وضع رکود حاکم در بازار و گردش سرمایه ایجاد می شد.اما کارشناسان اقتصادی چنین چیزی را تکذیب می کنند .حتی کمیته تحقیق و تفحص مجلس در پی اثبات این ادعای دولت اقدام به پیگیری های متعددی کرد که متاسفانه آن را رد کرد.
وی با اعتراض به اقدامات دولت در موضوع قاچاق کالا و ارز ادامه داد:در دولت یازدهم طرح شبنم که قرار بود کالای قاچاق را از کالای غیر قاچاق تشخیص دهد جمع آوری شد و در این دولت هیچ آیین نامه و مصوبه ای برای محدود شدن مبادی های ورودی قاچاق صادر نشده است .دولت فقط مدعی است و آمار خودش را می دهد در حالیکه این آمار با آنچه در جامعه جاری و ساری است متفاوت است. اجناس قاچاق به راحتی وارد کشور می شود آنچه که در کانتینرها وارد می شود با آنچه وارد کننده مجوزش را گرفته فرق می کند.
این نماینده اصولگرا خاطر نشان کرد:اگر ادعای دولت صحت داشته باشد و قاچاق را به نصف رسانده باشد باید یک درصد رونق در بازار کسب و کار ایجاد شده باشد که متاسفانه اینچنین نیست. ادعای دولت در زمینه رفع تحریمها هم محقق نشد و بعد از برجام همچنان تحریمها پابرجا مانده است.دولت به نوعی دارد وعده درمانی می کند و مردم را راضی نگه می دارد .اگر اعتراضات بعضی مسئولین و مردم از طریق رسانه ها نباشد دولت یازدهم اعتقادی ندارد که اینها قاچاق است .مانند واردات پوشاک دختر وزیرو انبار کردن آن داخل منزل،دولت این را قاچاق نمی داند و این کار را تجارت می داند.با تغییر در تعریف قاچاق به واردات آمار را کاهش می دهند. دولت بر اثر اصرار مردم و برخی از مسئولین ارشد نظام قبول می کند که قاچاق هنوز هست و گرنه از بیخ و بن کتمان می کردند.
وی در ادامه با تاکید بر اقدامات مجلس نهم در کاهش قاچاق افزود:در مجلس نهم قانون تشدید مجازات قاچاق کالا و ارز اصلاح شدو ورود غیر قانونی کالا از مبادی ورودی جرم شناخته شد تا خرده فروشی در مغازه ها و فروشگاهها ،دولت در حال حاضر برای برخورد ابزار کافی در اختیار دارد حتی می تواند کالای قاچاق را از مغازه ها هم جمع کند ولی آیا شما از دولتی ها تکانی برای جمع آوری آن دیدید. اگرفشار رسانه ها نباشد که قاچاق وجود دارد و باید با آن برخورد کرد که دولت منکر آن می شد.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس نهم تصریح کرد:مجلس نهم قوانین خوبی برای مبارزه با قاچاق تصویب کردبه گونه ای که حتی نیت و شروع به قاچاق هم جرم محسوب شد. یعنی اگر کسی در شهرهای مرزی سوخت در منزل جمع آوری کند تا آن را قاچاق کند هم جرم است .دولت خیلی به بهبود فضای کسب و کار داخل اعتقادی ندارد و تمرکزش را روی بهیود روابط خارجی گذاشته است.بعضی از اقدامات خود دولت هم در افزایش قاچاق موثربوده، مانند خرید تضمینی گندم به قیمت 1300 تومان که در حال حاضر قیمت جهانی 850 تومان است و این خودش برای ورود قاچاق این کالا به داخل کشور ایجاد انگیزه می کند ،سوخت هم شامل این سوءاستفاده ها می شود و بخشی از سوختها ی کشور های همسایه از جمله ترکیه ،پاکستان و افغانستان از ایران تامین می شود.دولت باید برای این موارد برنامه ریزی کند.

۱۳۹۶/۳/۳

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...