نسخه چاپی

" ائتلاف علیه ایران" سیاست جدید ترامپ

تأكید ترامپ بر تهدید ایران در منطقه در واقع نمایانگر سیاست جدید وی در خاورمیانه است كه به سادگی می‌توان آن را تشكیل ائتلاف علیه ایران توصیف كرد.

به گزارش نما به نقل از افکارنیوز، روزنامه «دیلی‌صباح» در گزارشی تحت عنوان «سیاست جدید ترامپ، تشکیل ائتلاف علیه ایران است» نوشت که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا با استفاده از جدال قدرت بین عربستان سعودی و ایران و با درنظرگرفتن نگرانی‌های رژیم صهیونیستی از افزایش نفوذ ایران در منطقه و حضور در سوریه، در حال پایه‌گذاری سیاست آمریکا در خاورمیانه بر اساس تشکیل ائتلاف علیه تهران است.

این گزارش سپس توضیح داد که ترامپ در اولین سفر خارجی خود بعنوان رئیس‌جمهور آمریکا به عربستان و سپس به سرزمین اشغالی سفر کرد.

طبق این گزارش، رئیس‌جمهور آمریکا در سفر خود به رعبستان، قرارداد تسلیحاتی به ارزش بیش از 300 میلیارد دلار با ریاض به امضا درآورد و سپس یک پیام محکمی در حمایت از رژیم صهیونیستی ایراد کرد.

وی تأکید کرد که به تضمین صلح با فلسطینیان متعهد است اما جزئیات بیشتری در این زمینه ارائه نکرد.

دیلی صباح سپس توضیح داد که سفر ترامپ به سرزمین اشغالی علاوه بر اهمیت اقتصادی و رسیدگی به نزاع فلسطینیان و صهیونیست‌ها، از یک منظر دیگر حائز اهمیت بود زیرا به طور قاطعانه نشان می‌دهد که رئیس‌جمهور جدید آمریکا به دنبال منزوی کردن ایران است.

طبق این گزارش، تأکید ترامپ بر تهدید ایران در منطقه در واقع نمایانگر سیاست جدید وی در خاورمیانه است که به سادگی می‌توان آن را تشکیل ائتلاف علیه ایران توصیف کرد.

این روزنامه ترکیه‌ای در تحلیل خود نوشت، ترامپ در ریاض بسیار مورد استقبال قرار گرفت و برخلاف رؤسای جمهور پیشین آمریکا، ترامپ ایران را تهدید اصلی در منطقه می داند.

«عادل الجبیر» وزیر امور خارجه عربستان در گفت‌وگو با رویترز، نشست‌‌های ترامپ با «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان را آغاز نقطه عطف در روابط میان آمریکا، عربستان و همپیمانان خلیج‌فارس اعلام کرد.

طبق این گزارش، الجبیر و «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه آمریکا به وضوح مشخص کردند که توافقات تسلیحاتی یک پیام محکم به ایران است.

تیلرسون اعلام کرد که روحانی باید از دور دوم ریاست‌جمهوری خود برای پایان دادن به آزمایشات موشک بالستیک ایران استفاده کند.

این گزارش ادامه داد، ترامپ در دومین توقف خود قبل از آنکه خاورمیانه را به سمت اروپا ترک کند، به سرزمین اشغالی رفت و در آنجا مجدداً اظهاراتی علیه ایران مطرح کرد و گفت که تهدید ایران، کشورهای عرب و رژیم صهیونیستی را به همدیگر نزدیک‌تر می‌کند.

علیرغم آنکه ترامپ در این سفر تصریح کرد که تلاش‌های لازم برای حل نزاع میان اسرائیل و فلسطین را به کار می‌گیرد اما تمرکز اصلی وی بر ایران بود.

طبق این گزارش، صهیونیست‌ها از اظهارات ضدایرانی ترامپ خرسند شدند و از این ایده که کشورهای عربی و رژیم صهیونیستی وارد تعامل علیه ایران شوند حمایت کردند.

طبق این گزارش، به نظر می‌رسد که عربستان و اسرائیل در آینده‌ای نزدیک با یکدیگر علیه ایران وارد تعامل شوند.

دیلی صباح در پایان نوشت، کشورهای حوزه خلیج‌فارس به رهبری عربستغان به همراه رژیم صهیونیستی احتمالاً همکاری خود با آمریکا علیه ایران را افزایش دهند.

۱۳۹۶/۳/۴

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: