نسخه چاپی

اسرائیل: عربستان دشمن ما نیست

عاموس یادلین رئیس سابق سازمان اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی و رئیس كنونی مركز مطالعات امنیت (INSS) این رژیم گفت: ابزارها و ادوت نظامی كه عربستان در قالب قرارداد بزرگ تسلیحاتی با آمریكا دریافت خواهد كرد، خطری برای اسرائیل به شمار نمی رود.

به گزارش نما ، یادلین در گفت وگو با روزنامه صهیونیستی هآرتص افزود: مانند هر مسئله امنیتی، جنبه‌ای زیادی وجود دارد که برخی مثبت و برخی خطرناک است.

وی تصریح کرد: باید در وهله اول در این قرارداد سلاح، به منافع مشترکی که بین اسرائیل و عربستان در قبال تهدیدای مرکزی در خاورمیانه ایجاد شد، نگاه کنیم.

یادلین با بیان اینکه "عربستان امروز یک دشمن موثر برای اسرائیل نیست"، در عین حال افزود: کشوری مثل عربستان با مشکل ثبات مواجه است. در صورت وقوع تغییری در رژیم این کشور، این سلاح ها در دستان رژیمی با خصومت بیشتر درقبال اسرائیل قرار خواهد گرفت و اما این احتمال زیاد نیست.

یادلین گفت: در این وضعیت، آمریکا تحویل قطعات یدکی و مشاوره به عربستان را قطع خواهد کرد و فعالیت کادر پروازی خارجی متوقف خواهد شد.

این روزنامه همچنین به نقل از برخی منابع در دستگاههای امنیتی رژیم صهیونیستی نوشت: این دستگاهها به عربستان به عنوان کشوری نگاه می کنند که "تهدید مستقیمی" برای اسرائیل به شمار نمی رود و در جرگه مصر قرار می گیرد که در سالهای اخیر از سلاح های پیشرفته غربی برخوردار می باشد اما با اسرائیل "توافقنامه صلح" امضا کرده است.

۱۳۹۶/۳/۴

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: