نسخه چاپی

سخنگوی كمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در گفتگو با نما :

لایحه اشتغالزایی در مناطق روستایی با رفع ایرادات به صحن علنی می رود

عکس خبري -لايحه اشتغالزايي در مناطق روستايي با رفع ايرادات به صحن علني مي رود

سخنگوی كمیسیون برنامه، بودجه مجلس گفت : انتظار داریم این 1/5 میلیارد دلار كه با منابع خود بانكها و صندوق ها ادغام خواهد شد بتواند یك منبع قابل توجه ای را برای ایجاد اشتغال در مناطق روستایی و عشایری ایجاد كند.

محمد مهدی مفتح در گفتگو با خبرنگار نما، درباره بررسی مجدد لایحه حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی در این کمیسیون گفت: این موضوع را ما در کمیسیون بررسی کرده بودیم در صحن علنی کلیات این لایحه با رای نسبتا بالایی به تصویب رسید ،اما در بررسی جزئیات در ماده یک اشکالاتی در صحن علنی مجلس مطرح شد که بعد از چند بار رای گیری و رای نیاوردن پیشنهادات با رای نمایندگان این لایحه مجددا به کمیسیون برنامه و بودجه عودت داده شد.
نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد:
ما در ماده یک این لایحه یکی دو اشکال را برطرف کردیم که انشالله بتواند رای نمایندگان را در صحن علنی بدست بیاورد ، تغییرات این بود که صندوق توسعه ملی که به آن اجازه داده می شود که تا یک و نیم میلیارد را در مناطق روستایی و عشایری سپرده گذاری کند نسبت به آن ارکانی که در صندوق توسعه ملی پیش بینی شده است که در این خصوص تصمیم گیری کند ، ما خللی در آن ارکان وارد نکنیم،بنابراین یک عبارت با اجازه هئیت امنا اضافه شد که صندوق توسعه ملی با اجازه هیئت امنا بتواند این کار را انجام دهد.
مفتح افزود : اصلاح دوم نگرانی از تبدیل این 1/5 میلیون دلار به ریال و تورم ناشی از آن در جامعه بود این نگرانی به این صورت برطرف شد که ما تبصره ای را اضافه کردیم که دارایی های خارجی بانک مرکزی از این محل نباید افزایش پیدا کند.
یعنی در حقیقت بانکها و صندوق توسعه ملی باید به گونه ای 1/5 میلیارد دلار را تبدیل به ریال کنند و وام بدهند که دارایی های خالص بانک مرکزی از این محل رشد پیدا نکند بنابراین نگرانی که شاید از این بابت تورمی به جامعه وارد شود آن نگرانی برطرف شد.
با این تدبیر این میزان پول در موسسات مالی مجاز به صورت قرض الحسنه سرمایه گذاری شده و از این طریق تسهیلات دهی برای ایجاد اشتغال صورت خواهد گرفت.
سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تصریح کرد: وقتی این مصوبه تبدیل به قانون شود و شورای نگهبان مصوبه مجلس را تایید کند و این مصوبه به قانون تبدیل شود دیگر نگرانی وجود نخواهد داشت یعنی تمام ارکانی که برای تصمیم گیری در خصوص صندوق توسعه ملی باید رعایت شود با اجرای مصوبه موافقت کردند.
دولت بعد از قانونی شدن این مصوبه در مجلس می توانند با تدوین آیین نامه اجرایی آن تقسیم بندی های لازم بین استانها و شهرستانهای مختلف انجام دهد،ما انتظار داریم این 1/5 میلیارد دلار که با منابع خود بانکها و صندوق ها ادغام خواهد شد بتواند یک منبع قابل توجه ای را برای ایجاد اشتغال در مناطق روستایی و عشایری ایجاد کند.
مفتح خاطرنشان کرد:یکی از پیشنهادات این بود که ما صندوق ها و بانکها را بصورت عام آوردیم و اعلام کردیم بانکی که علاقمند و مشتاق است و توانایی انجام و ارائه این تسهیلات را بیشتر دارد این بانکها را ما برای اعطای تسهلات در اختیار بگیریم بنابراین دست دولت کاملا باز است این 1/5 میلیارد دلار را در کدام بانکها سپرده گذاری کند و مکانیزم اعطای وام از صندوق توسعه با هماهنگی بانکها برای اعطای تسهیلات به روستائیان و عشایر را فراهم کند.

۱۳۹۶/۳/۹

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...