نسخه چاپی

فرافكنی رسانه‌های اماراتی علیه ایران و قطر

یك روزنامه اماراتی مدعی شد كه ایران قطر را تشویق می‌كند تا از شورای همكاری خلیج فارس خارج شود.

به گزارش نما به نقل از ایسنا: یک روزنامه اماراتی مدعی شد که ایران قطر را تشویق می‌کند تا از شورای همکاری خلیج فارس خارج شود.

روزنامه الخلیج امارات مدعی شد: برخی از رسانه‌های ایرانی از دوحه حمایت می‌کنند تا با عربستان و نتایج نشست اخیر ریاض مخالفت کند و از شورای همکاری خلیج فارس خارج شوند، زیرا اگر در شورای همکاری خلیج فارس اختلافاتی ایجاد شود ایران بیش‌ترین بهره را خواهد برد.

این روزنامه در ادامه به سخنان بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه پرداخت و مدعی شد که سخنان اخیر وی نشان‌دهنده حمایت جمهوری اسلامی ایران از قطر است.

الخلیج در ادامه مدعی شد که ایران می‌خواهد میان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس فتنه‌انگیزی کند تا به دخالت‌های خود در منطقه و خصوصاً در عراق، سوریه و یمن ادامه دهد و ثبات منطقه را به خطر بیاندازد و اهداف خود را محقق کند و دور از ذهن نیست که ایران و قطر برای خروج از بحران‌ها در کنار یکدیگر امنیت و ثبات منطقه را به خطر بیاندازند.

این روزنامه اضافه کرده است که این دو کشور با دشواری‌های زیادی روبه‌رو هستند از جمله اتهام قطر به حمایت از تروریسم و تحریم اقتصادی ایران که مشکل بزرگی است و این دو کشور تلاش می‌کنند تا در کشورهای همسایه بحران ایجاد کنند و در امور داخلی کشورها مداخله کند اما گزارش‌ها حاکی از آن است که شورای همکاری خلیج فارس و اتحادیه عرب به ایران و قطر اجازه نخواهند داد تا امنیت منطقه را تهدید کنند و در امور کشورهای منطقه دخالت کنند.

به گزارش ایسنا، رسانه‌های عربی از یکی دو روز گذشته تلاش کردند علیه مقامات قطر به فرافکنی و جوسازی برای توجیه اختلاف‌نظر این کشور و دیگر کشورها با عربستان و هم‌پیمانان عربی‌اش بپردازند.

امیر قطر پس از نشست ریاض که از سوی عربستان و با حضور 50 کشور اسلامی و عربی برگزار شد نسبت به مواضع و اظهارات منتشر شده در این نشست به ویژه بیانیه‌ یک جانبه‌ای که بدون هماهنگی از سوی همه این کشورها قرائت شد ابراز ناراحتی و مخالفت کردند.

پس از آن مقامات قطری تلاش کردند تا فضای مصالحه و تبری جستن از مواضع اتخاذ شده در این نشست را اصلاح کنند که با فشار کشورهای دیگر مواجه شدند. با این حال مقامات قطری و دیگر کشورها از جمله کویت مواضعی متعادل درباره ایران و نقش آن در تامین امنیت منطقه و مبارزه با تروریسم داشته‌اند.

محمد بن عبدالرحمان وزیر خارجه قطر نیر روز سه‌شنبه به هجمه‌ای که اخیرا روزنامه‌های سعودی و اماراتی علیه کشورش در پی بحران اخیرا بین دوحه و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس به راه انداختند با استناد به جمله‌ای از امام علی (ع) پاسخ داد.

وزیر خارجه قطر در صفحه شخصی خود در توییتر در واکنش به مواضع اخیر رسانه‌های سعودی و اماراتی علیه کشورش جمله‌ای از امام علی (ع) نوشت که فرموده‌اند "هر زخمی دوایی دارد ... جز اخلاق بد که درمانی ندارد."

۱۳۹۶/۳/۹

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...