نسخه چاپی

سرمربی تیم ملی جوانان در گفت و گو با نما:

نگاه به جوانان باید حرفه ای شود

عکس خبري -نگاه به جوانان بايد حرفه اي شود

كاملا با شما موافقم . ما ۱۶ سال در جام جهانی نبودیم و می‌دانستیم كه در مقایسه با رقبا كار سختی داریم. آنها هر كدام تجربیات گران‌بهایی از این رقابت‌ها داشتند. اگر توجه داشته باشید ۱۶ سال قبل ما به جام جهانی رفتیم و از سه بازی، سه شكست آوردیم و نتوانستیم گلی را به ثمر برسانیم. حال نمی‌دانم چطور برخی انتظار داشتند كه ما به جمع هشت تیم برتر جهان صعود كنیم؟ فوتبال ما فاصله زیادی با اروپا دارد و این فاصله با برنامه برطرف می‌شود.

گفت و گو: علیرضا حاج میرزابابا- تیم جوانان با وجود بی مهری های فراوان پا به مسابقات جام جهانی جوانان گذاشت و با توجه به اینکه 16 سال از این مسابقات دور بودیم و جوانان ما تجربه حضور در جام جهانی را نداشتند، نتوانست از تک برد خود مقابل کاستاریکا استفاده کند و به دور بعد صعود کند. این تیم در بازی دوم و سوم خود بازی را به زامبیا و پرتغال واگذار کرد و به عنوان آخرین تیم در گروه خود حذف شد. گفتگوی کوتاهی را با امیرحسین پیروانی سرمربی این تیم انجام دادیم که در زیر می خوانید.
 
درباره حذفتان از جام جهانی بگویید؟
 تا روز آخر مدعی صعود بودیم اما به یک‌باره تیم صدرنشین مقابل قعرنشین گروه شکست خورد. نتایج طوری رقم خورد که باب میل ما نبود و در نگاه کلی این بضاعت فوتبال ماست. تیم‌های حاضر در این گروه تلاش بیشتری کرده بودند و سرمایه‌گذاریشان به مراتب بیشتر از ایران بود. ما یک تیم کم تجربه یا بهتر بگویم بی تجربه برای جام جهانی بودیم.قطعا از حضور در این مسابقات درس های زیادی گرفتیم.


منظور از سرمایه گذاری چه چیزهایی است؟

ببینید برای همه دنیا تیم جوانان بهترین و رویایی ترین است، همین بازیکنان هستند که بعدها به تیم بزرگسالان می روند و در واقع نگاه به جوانان در دیگر کشورها بسیار حرفه ای تر و و باز تر است. امکانات و اردوهایی که کشورهای دیگر دارند با امکانات ما قابل مقایسه نیست. اکثر اردوهای تیم ما داخلی بود و نتوانستیم اردوی خوب خارج از کشور برگزار کنیم. برای در اختیار داشتن بازیکنان لیگ برتری مشکلات زیادی داشتیم.
 
 به زعم کارشناسان قوای بدنی بازیکنان تیم ملی برابر حریفان تحلیل می رفت؟
 ما قبل از مسابقات از نظر جسمانی دغدغه‌هایی را داشتیم. شرایط جسمانی تیم ما ایده‌آل نبود و نتوانستیم در زمانی که در اختیار داشتیم تیم را به شرایط ایده‌آلی برسانیم. اکثر بازیکنان ما تا آستانه این مسابقات درگیر مسابقات لیگ بودند و به لحاظ جسمانی شرایط مناسبی نداشتند. ما تا ۶۰ دقیقه نخست مسابقات بسیار عالی ظاهر شدیم اما بعد از آن به مشکل می‌خوردیم. مهمترین مشکل تیم ما خستگی بود.


 ضعف بدنی در بازی با زامبیا به بدترین شکل خود را نشان داد ؟

ما بازی را خوب شروع کردیم اما در نیمه دوم به دلیل شرایط بدنی بازیکنان نسبت به زامبیا کم آوردیم و این مشکل باعث شد که در عرض 13 دقیقه 4 گل دریافت کنیم.بازیکنان ما در نیمه اول ارائه گر بازی خوبی بودند.طبیعی است که ما پس از سال ها در جام جهانی حاضر شده ایم.لیگ ایران اخیرا تمام شده و بازیکنان در یک لیگ فرسایشی حضور داشتند.ما برای آماده سازی کامل تیم فرصت کافی نداشتیم اما با این وجود در همان زمان هم بازیکنان با همه وجود تمرین کردند.طبیعی است که برای حضور در این مسابقات باید تجارب بیشتری داشت.


چرا نتوانستید بهتر برای تیم برنامه بدنسازی بگذارید؟

از آخرین روزی که لیگ تمام شد ما فقط بازیکنان را به اندازه سه، چهار روز در اختیار داشتیم و به حدی که بتوانیم به آنها استراحت دهیم و چند جلسه تمرینی انجام دهیم از وقت‌مان استفاده کردیم. بضاعت تیم ما همین بود اما بازیکنان غیرت و عرق ملی خود را با دوندگی بیش از حدشان در بازی‌ها نشان دادند. اگر دوربینی تصاویر رختکن ما را بعد از بازی‌ها نشان می‌داد می‌دیدید که چه فشاری به بازیکنان وارد شده و آنها خستگی را چطور تجربه کرده‌اند.


البته به نظر من انتظارات هم از تیم جوانان بالا رفته بود؟

کاملا با شما موافقم . ما ۱۶ سال در جام جهانی نبودیم و می‌دانستیم که در مقایسه با رقبا کار سختی داریم. آنها هر کدام تجربیات گران‌بهایی از این رقابت‌ها داشتند. اگر توجه داشته باشید ۱۶ سال قبل ما به جام جهانی رفتیم و از سه بازی، سه شکست آوردیم و نتوانستیم گلی را به ثمر برسانیم. حال نمی‌دانم چطور برخی انتظار داشتند که ما به جمع هشت تیم برتر جهان صعود کنیم؟ فوتبال ما فاصله زیادی با اروپا دارد و این فاصله با برنامه برطرف می‌شود.


برخی از بازیکنان بعد از باخت به پرتقال از اردوی بی کیفیتی که در آلمان و حاشیه شهر برگزار شده بود گله کردند؟

بازیکن در این سن در شرایط احساسی هستند و به دور از منطق ممکن است برخی حرف ها را بیان کنند و طرح برخی پرسش ها از آنها واقعا نمی تواند کمکی به فوتبال ما بکند.با این وجود به صراحت می گویم من این صحبت ها را تایید نمی کنم و به طور حتم با بازیکنانی که این موضوعات را مطرح کردند برخورد می کنم.ما دو بازی در آلمان داشتیم که یکی بدون گل تمام شد و بازی دوم را هم تا دقایق پایانی یک بر صفر شکست خورده بودیم و به سختی گل زدیم.پس هر دو تیم،تیم های خوبی بودند و اینکه بخواهیم کیفیت آنها را زیر سوال ببریم کار جالبی نیست.علاوه بر این،در آلمان در کمپی حاضر بودیم که کمپ ورزشی هست.در شهر نبوده است و در خارج از شهر بوده است و اکثر کمپ های معتبر در خارج از شهر و در محیط آرام و دنج برپا می شوند.من به عنوان سرمربی باید این کمپ را تایید می کردم که این کمپ مورد تایید بوده است و بقیه حرف ها حاشیه است.


عملکرد دروازه بان شما در این سه بازی بسیار پر انتقاد بود؟

فوتبال برای جوانان است و باید اشتباه باشد.باید آزمون و خطا باشد تا در نهایت بانجربه شوند.اشتباه جزیی از فوتبال هست.مسولیت این شکست با تفکرات کادر فنی است و باید بیشتر و بهتر کار کنیم.فراموش نکنیم در جام جهانی هستیم و تیم ها با بهترین کیفیت در مسابقات حضور پیدا می کنند.از مردم ایران عذرخواهی می کنم.ما همه تلاشمان را کردیم ولی به نتیجه نرسیدیم.شاید خوب بودن بچه ها سطح توقع همه را بالا برد.شاید تلخ ترین لحظه زندگی من تجربه شد.هر چند این فوتبال است و باید آن را بپذیریم.


ثبت: ۱۳۹۶/۳/۱۳

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: