نسخه چاپی

فرافكنیِ عربستان: قطر خادم اسرائیل است

درپی تشدید تنش تبلیغاتی میان عربستان و قطر، رسانه‌های سعودی این بار قطر را به دوستی با "اسرائیل" و تحریك علیه عربستان و امارات متهم كردند.

به گزارش نما به نقل از العالم، روزنامه "الریاض" چاپ سعودی در شماره روز شنبه خود طی مقاله ای با عنوان (قطر: دوستی با اسرائیل..و فراموشی مساله فلسطین)، از برنامه قطر برای ایجاد پل دوستی و صلح با اسرائیل به محض پایان یافتن کنفرانس صلح مادرید در سال 1991 سخن به میان آورد و تاکید کرد که قطر درحالی چنین برنامه ای را درپیش گرفت که هنوز مطمئن نبود که این کنفرانس به تحقق صلح واقعی میان اسرائیل و فلسطین منجر خواهد شد یا خیر؟
این روزنامه به "سامی ریویل" دیپلمات اسرائیلی و نویسنده کتاب "قطر و اسرائیل – پرونده روابط محرمانه" استناد کرده است. وی که از سال 1996تا 1999 به عنوان مدیر دفتر حفظ منافع اسرائیل در دوحه فعالیت کرده است، در این کتاب به غلبه حکومت قطر بر همه مشکلات پیش رو اشاره و به همین علت از مسئولان عالی رتبه و شرکت‌های بزرگ قطری تسهیلات فراوانی دریافت کرد.
روزنامه الریاض به نقل از این نویسنده نوشت: قطر تلاش های فراوانی انجام داد تا کشورهای عربی را به برقراری رابطه با رژیم اسرائیل با عناوین تجاری و .. متقاعد کند.
الریاض افزود: ریویل در کتاب خود از اقدام قطر به تحریک اسرائیل علیه سعودی و امارات سخن به میان آورده و به توافق دوحه با تل آویو برای ایجاد مزرعه پیشرفته تولید فراورده های لبنی با تکیه بر پژوهش های علمی پیشرفته مزارع اسرائیلی به منظور رقابت با تولیدات لبنی عربستان و امارات اشاره کرده است.
این روزنامه سعودی در ادامه به حرکت شتابان قطر پشت سر اسرائیل اشاره و خاطرنشان می کند که این امر هیچ پیامد مثبتی برای مساله فلسطین نداشته و زمانی که قطر درصدد مداخله برای پیشبرد روند صلح میان فلسطین و اسرائیل برآمد، پس از دیدارهای متعدد میان وزیر سابق امور خارجه قطر و بنیامین نتانیاهو، تنها نتیجه ای که حاصل شد، آزادی گلعاد شالیط نظامی اسیر شده اسرائیلی بود. این درحالی است که روابط میان دو طرف اسرائیلی و قطری در بهترین شرایط قرار داشت.

۱۳۹۶/۳/۱۳

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: