نسخه چاپی

احتمال سردی روابط نفت و گازی ایران و هند

یك رسانه هندی با اشاره به امضای توافق اولیه ایران با گازپروم برای توسعه میدان گازی فرزاد «ب» نوشت این توافق احتمالا روابط میان ایران و هند را سرد خواهد كرد و می‌تواند به تداوم مشاركت و سرمایه‌گذاری هند در توسعه بخش نفت و گاز ایران لطمه بزند.

به گزارش نما ، فارس به نقل از تایمز آو ایندیا نوشت: ایران توافق اولیه‌ای با شرکت گازپروم روسیه برای توسعه میدان گازی فرزاد ب امضا کرده است. این اقدام ظاهرا اقدامی تلافی‌جویانه در مقابل تلاش هند برای فشار تهران از طریق کاهش خرید نفت بوده است.

این توافق احتمالا روابط میان ایران و هند را سرد خواهد کرد و می‌تواند به تداوم مشارکت و سرمایه‌گذاری هند در توسعه بخش نفت و گاز ایران لطمه بزند.

این توافق با روسیه در حالی امضا شد که علی‌رغم ابراز خوش‌بینی نخست‌وزیر هند در دیدار سال گذشته‌اش با حسن روحانی، دهلی‌نو نتوانست قرارداد تجاری با ایران برای توسعه میدان فرزاد ب را نهایی کند.

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران در مصاحبه‌ای گفته است میدان فرزاد ب در میان 3 توافقنامه‌ای است که با گازپروم به امضا رسیده است. دو میدان دیگر میادین پارس شمالی و کیش هستند.

زنگنه این اظهارات را پس از تهدید برای جایگزین کردن کنسرسیوم هندی در وین عنوان کرده است.

مقامات دولتی هند توافق اولیه ایران با گازپروم را کم اهمیت جلوه می‌دهند و می‌گویند در مورد یک انعقاد یک قرارداد رسمی با ایران دید مثبتی دارند.

۱۳۹۶/۳/۱۷

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: