نسخه چاپی

آغاز عملیات توسعه خط دریایی فاز ۱۳ پارس‌جنوبی

مجری طرح توسعه فاز ۱۳ از آغاز عملیات لوله‌گذاری نخستین خط دریایی فاز ۱۳ خبر داد.

به گزارش نما به نقل از شركت ملي نفت،ام معتمد، مجری طرح توسعه فاز ۱۳ با بیان این خبر افزود: لوله‌گذاری دریایی حدفاصل سکوی۱۳B و پالایشگاه خشکی این طرح به طول ۹۶ کیلومتر توسط شناور اوشنیک ۵۰۰۰ شرکت تاسیسات دریایی از روز جاری با عملیات کشش خطوط ساحلی آغاز شده که طبق برنامه ظرف مدت ۷۵ روز به پایان خواهد رسید.

وی با اشاره به اینکه بعد از اتمام عملیات این خط لوله، بلافاصله خط لوله ۱۸ اینچی بین سکوی اصلی B و اقماری D به طول تقریبی ۶ کیلومتر توسط این شناور انجام خواهد شد، خاطرنشان کرد: با اتمام لوله‌گذاری خطوط دریایی ۳۲و ۱۸ اینچ سکوهای B و D این طرح، امکان انتقال روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز ترش از مخزن پارس‌جنوبی به پالایشگاه خشکی فراهم می‌شود.

به گفته این مقام مسئول در شرکت نفت و گاز پارس، در مرحله بعد و بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، اجرای خط لوله ۳۲ اینچی بین سکوی اصلی A و پالایشگاه خشکی به طول ۸۸ کیلومتر و خط لوله ۱۸ اینچی بین سکوی اصلی A و اقماری C به طول تقریبی ۶ کیلومتر توسط همین شناور انجام خواهد شد.

مجری طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی گفت: با اتمام لوله‌گذاری خطوط دریایی فاز ۱۳ امکان برداشت روزانه دو میلیارد فوت مکعب گاز غنی از پارس جنوبی فراهم می‌شود.

بر اساس این گزارش، طرح توسعه فاز۱۳ پارس جنوبی دارای چهار سکوی دریایی است که از طریق دو خط مجزای ۳۲ اینچ ، گاز ترش استخراج شده از ۳۸ حلقه چاه دریایی را به پالایشگاه خشکی واقع در ۲۰ کیلومتری کنگان می‌رساند. این طرح به منظور استخراج ۵۶ میلیون متر مکعب گاز غنی از میدان پارس‌جنوبی و تولید روزانه ۵۰ میلیون متر‌مکعب گاز شیرین، ۲۹۰۰ تن گاز مایع، ۲۷۵۰ تن اتان، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی و ۴۰۰ تن گوگرد طراحی شده است.

۱۳۹۶/۳/۲۲

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...