نسخه چاپی

ابوبكر البغدادی شخصاً دستور حملات تروریستی در فیلیپین را صادر كرد

به گزارش نما - ایرنا نوشت: 'رودریگو دوترته' رئیس جمهوری فیلیپین روز دوشنبه فاش کرد که 'ابوبکر البغدادی' سرکرده گروه تکفیری - وهابی داعش خود دستور محاصره شهر 'مراوی' در جنوب فیلیپین را که درگیری میان نیروهای دولتی و تروریست های 'مائوته' برای سه هفته گذشته در آن ادامه دارد، صادر کرده است.

رئیس جمهوری فیلیپین در گفت وگو با خبرنگاران در شهر 'کاگایان داورو'، اعلام کرد: 'ابوبکر البغدادی' به طور خاص دستور انجام فعالیت های تروریستی در فیلیپین را صادر کرده است.

وی با اشاره به اینکه اعمال تروریستی در مراوی، مردان، زنان و کودکان بی گناه را قربانی می کند، گفت: انتظار نداشتیم نبردها در مراوی تا این حد جدی باشد. معلوم شد که البغدادی خودش، رهبر داعش به طور خاص برای فعالیت های تروریستی در اینجا در فیلیپین دستور داده است.

دوترته پیش از این گفته بود که گروه مائوته با تفسیر افراط گرایانه از اسلام و ترویج خشونت، دارای ارتباط با داعش و 'ایسنیلون هاپیلون' تروریست تحت تعقیب رهبر تروریست ها در فیلیپین است که برقراری خلافت به اصطلاح اسلامی را تعقیب می کند.
گروه تروریستی مائوته را که برادران مائوته در فیلیپین تشکیل داده اند نیز یک گروه تروریستی مرتبط با داعش است.

به نوشته تارنمای روزنامه 'فیل استار'، وی با اعلام هشدار نیروهای نظامی و پلیس در مورد وضعیت جزیره میندانائو، اعلام حکومت نظامی را که از دوم خرداد در این جزیره اعمال شد ضروری دانست و در انتقادی شدید از منتقدان این تصمیم، آنها را 'احمق' خواند.

رئیس جمهوری فیلیپین، گفت که مجبور به اعلام حکومت نظامی در جزیره میندانائو بوده است چون 'شبه نظامیان همیشه در لانائوی شمالی و باسیلان از نیروهای دولتی فرار می کردند'.

وی گفت: آنها در حال حاضر در حال فرار هستند. باید آنها را تعقیب کرد و آنها ممکن است ترور و بمب گذاری را انتخاب کنند.
دوترته ادعا کرد که از مشکل مواد مخدر برای منحرف کردن توجه دولت به تروریست ها استفاده شده است.
وی گفت: فکر می کردیم در میندانائو، مائوته تنها بازرگانان ساده هستند، اما معلوم شد آنها مواد مخدر تولید می کردند، بنابراین دولت باید با این مشکل پریشان شود.

رئیس جمهوری فیلیپین بار دیگر به مساله ارتباط مواد مخدر و ترویسم اشاره کرد و تعقیب مساله مواد مخدر را ضروری دانست.
از سوی دیگر چند سناتور فیلیپین روز گذشته از مقامات خواسته اند دارایی های رهبران و بستگان گروه تروریستی 'مائوته' را برای متوقف کردن جریان رسیدن پول به این گروه مرتبط با داعش توقیف کنند.

سناتور 'پانفیلو لاکسون' رئیس کمیته نظم عمومی و ایمنی مجلس سنا و 'فرانسیس اسکودرو' رئیس کمیته بانک ها و موسسات مالی سنا اعلام کردند از قوانین می توان برای جلوگیری از گردش وجوه گروه مائوته بهره گرفت.

مقامات فیلیپین هفته گذشته و جاری برخی رهبران گروه افراطی مائوته از جمله پدر و مادر 'عبدالله' و 'عمر' بنیانگذاران مائوته را که بسته های پول نقد با خود حمل می کردند و چند موسسه کسب و کار دارند، دستگیر کردند.
مقامات امنیتی معتقدند که گروه تروریستی مائوته مرتبط با گروه ترویستی و وهابی داعش به خوبی سازمان یافته بوده و دسترسی به منابع مالی دارند.

'اومینتا روماتو' یا 'فرهانا' مادر برداران مائونه شب جمعه در شهر 'ماسیو' در لانائوی شمالی دستگیر شد، در حالی که تلاش می کرد همراه دو مرد زخمی و هفت زن فرار کند.
پدر برادران مائوته نیز توسط پلیس فیلیپین دستگیر شده است.

۱۳۹۶/۳/۲۲

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: