نسخه چاپی

ریختن پشم گوسفند در حلیم ثابت نشد

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشكی ایران گفت: براساس شكایتهای مردمی مبنی بر وجود پشم گوسفند در حلیم، برای جلوگیری از سودجویی افراد مجاب به ارائه هشدار به مردم شدیم تا از خرید حلیم‌های كنار خیابان ودستفروشان بپرهیزند.

به گزارش نما به نقل از میزان: معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: براساس شکایتهای مردمی مبنی بر وجود پشم گوسفند در حلیم، برای جلوگیری از سودجویی افراد مجاب به ارائه هشدار به مردم شدیم تا از خرید حلیم‌های کنار خیابان ودستفروشان بپرهیزند.

مهران ولایی در گفت و گو با خبرنگار جامعه خبرگزاری میزان گفت: بر اساس شکایت مردم وجود مواد سلولزی در حلیم موجب ایجاد بیماری گوارشی درآنها شده وعوارضی چون اسهال واستفراغ را به همراه داشته است که منجر به بستری موقت برخی از شهروندان شده است.این درحالی است که حلیم وآش را از مراکز غیر صنفی تهیه کرده بودند.

وی افزود: متاسفانه در ایام ماه رمضان بازار آش و حلیم داغ است و برخی از سودجویان در محله‌های شلوغ اقدام به فروش این محصولات می‌کنند. این درحالی است که مکان مشخصی برای فروش حلیم وآش وجود نداشته و به دلیل عدم وجود پروانه صنفی ومکان مشخص درقبال شکایت مردمی ، بازرسی با مراجعه به محل‌های مربوطه شواهدی مبنی بر وجود این مواد به دست نمی‌آورند تا با نمونه برداری از حلیم مشکوک به این مواد به شکایت مردم رسیدگی شود.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی خاطر نشان کرد: وزارت بهداشت وسازمان غذا و دارو بر کارخانه‌های غذا و برندهای معروف مواد غذایی نظارت می‌کنند. همچنین اماکنی که دارای پروانه ساخت و مجوز هستند مورد نظارت مسئولین قرار می‌گیرند.

به گفته ولایی بر این اساس شکایت‌هایی داشته‌ایم که به جای فرآورده‌های گوشتی از فرآورده‌های بدون کیفیت درحلیم استفاده شده است و گاهاً از پوست وسیرابی به شکل میکس در حلیم استفاده شده ودر مواردی نیز از آرد به عنوان تقلب در این محصولات بهره برداری می‌شد.در این شرایط اگر بخواهیم کاملا تشخیص این شکایت‌ها عملی شود باید محتویات اصلی حلیم در بافت شناسی مورد بررسی قرار گرفته و به کاتولوژی ارسال شود.

وی عنوان کرد: مردم باید از مواد غذایی که دارای پروانه ساخت و بسته بندی معتبر هستند یا از مغازه‌های دارای پروانه صنفی معتبر یا رستوران‌های مجوز دار خرید کنند که در صورت بروز مشکل قابلیت پیگیری از جانب ناظران مربوطه وجود داشته باشد. یعنی مکان خریداری مشخص و امکان آزمایش بر روی محصول ارائه شده وجود داشته باشد بر این اساس توصیه می شود مردم به هیچ وجه از مراکز غیر معتبر و بی اعتبار همچون دستفروشان مواد غذایی چون آش و حلیم را خریداری نکنند.

۱۳۹۶/۳/۲۲

نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی:
 

آخرین اخبار...