نسخه چاپی

ییلدیریم: امنیت اروپا منوط به امنیت تركیه است

نخست وزیر تركیه می‌گوید اتحادیه اروپا در ایفای نقشی درست در جریان رفراندوم قانون اساسی ۱۶ آوریل تركیه ناكام بوده است.

به گزارش نما به نقل از ایسنا: نخست وزیر ترکیه می‌گوید اتحادیه اروپا در ایفای نقشی درست در جریان رفراندوم قانون اساسی ۱۶ آوریل ترکیه ناکام بوده است.

بنعالی ییلدیریم،‌ نخست وزیر ترکیه در کنفرانس خبری مشترک با همتای بلغارستانی خود بار دیگر بر تمایل کشورش برای تداوم مذاکرات با اتحادیه اروپا درباره عضویت کامل این کشور در این بلوک سیاسی _اقتصادی تاکید کرد.

ییلدیریم در این باره گفت: ترکیه تمایل دارد تا مذاکرات عضویت با اتحادیه اروپا و بازنگری در توافق گمرکی را ادامه دهد.

وی همچنین خاطر نشان کرد که اتحادیه اروپا در جریان رفراندوم قانون اساسی ۱۶ آوریل به ویژه درخصوص روابط دوجانبه نتوانسته از اعتبار خود استفاده کرده و به خوبی عمل کند.

ییلدیریم ادامه داد: اکنون ما وارد روند جدیدی شده‌ایم و اتحادیه اروپا باید رویکرد آینده خود را مورد بازنگری قرار داده و سپس تصمیم گیری کند.

نخست وزیر ترکیه در ادامه امنیت اتحادیه اروپا را مرهون امنیت ترکیه و بلغارستان دانست و از اتحادیه اروپا خواست اقدامات سازنده‌ای با در نظر گرفتن این حقیقت که امنیت آن به شکل مستقیم به امنیت ترکیه و بلغارستان مربوط است را اتخاذ کند.

ییلدیریم همچنین کشورهای اروپایی را به بازنگری در مواضعشان در قبال ترکیه فراخواند و بر اهمیت بهبود روابط آنکارا با اروپا تاکید کرد.

در همین حال ویکو بوریسوف، نخست وزیر بلغارستان که کشورش از سال ۲۰۰۷ به عضویت اتحادیه اروپا درآمده از نقش ترکیه در میزبانی از پناهجویان سوریه قدردانی و عنوان کرد: توافق میان ترکیه و اتحادیه اروپا برای کنترل بحران پناهجویان هوشمندانه‌ترین راهکار موجود بود و ما خواستار تداوم این توافق هستیم.

بوریسوف یا این حال خاطر نشان کرد که هیچ مرزی توانایی کنترل سه تا چهار میلیون پناهجو را ندارد.

نخست وزیر بلغارستان در ادامه اظهاراتش از ترکیه به عنوان یکی از شرکای مهم ناتو یاد کرد که وضعیت منطقه بدون آن غیرقابل تصور است.

۱۳۹۶/۳/۲۴

اخبار مرتبط
نظرات کاربران
نام :
پست الکترونیک:
نظر شما:
کد امنیتی: